-0.3 C
تهران
چهارشنبه, ۹ بهمن , ۱۳۹۸

علی خامنه‎ای به مسئولان: نترسید و بیمناک نباشید! چهل سال دوم ما بهتر از چهل سال اول خواهد بود!

(+ویدئو) روز چهارشنبه ۳۰ امرداد اعضای هیات دولت به دیدار علی خامنه‎ای رفتند و او نیز مثل همیشه برای آنها از هر دری سخن گفت و نسخه پیچید و امر و نهی کرد و بایدها و نبایدها را برشمرد و در مورد بعضی مشکلات مهم نیز سکوت کرد!

دیدار اعضای هیات دولت با علی خامنه‎ای

خامنه‎ای با ‌اشاره به گذشت شش سال از عمر دولت حسن روحانی تاکید کرد، دو سال باقیمانده از دوران این دولت، مدت زمان کمی نیست و باید به دور از گرفتار شدن در برخی «آفات»، مسائل مهم کشور را «اولویت‌بندی»، و اولویت‌ها را یک‌ به‌ یک پیگیری کرد.

یکی از «آفات» به گفته‌ی خامنه‎ای «گرفتار شدن دولت‎ها به فروع و حواشی است که متأسفانه با ظهور فضای مجازی، امکان آن بیشتر هم شده است».

او دو اولویت اصلی را «اقتصاد» و «فرهنگ» دانست و با تاکید بر اینکه مشکلات اقتصادی بر طبقات ضعیف و متوسط تاثیر گذاشته، توصیه کرد «تولید داخلی» کلید اصلی حل این مشکلات است. او گفت که به‌دست آوردن و چرخاندن این کلید در قفل مشکلات اقتصادی آسان نیست اما باید این کار را انجام داد!

قطع وابستگی به صادرات نفت خام، توجه به پیشران‌های اقتصادی و ضرورت تغییر نگاه مسئولان و دستگاه‌ها به تولیدکنندگان سه محور امر و نهی‌ها و دستورات خامنه‎ای به هیأت دولت بود.

محور اول: قطع وابستگی به نفت

او درآمد آسان صدور نفت خام را «بلای بزرگ» و «مشکل دیرینه» دانست که به ضرر پیشرفت کشور تمام شده است. او با‌ اشاره به کشورهایی که بدون تولید یک قطره نفت، به پیشرفت چشمگیری دست یافته‌اند، گفت: «حتی در شرایط غیرتحریمی نیز کنترل بازار نفت ازجمله قیمت‌گذاری و میزان خرید، دست مصرف‌کننده‌های بزرگ دنیا یعنی کشورهای غربی است و آنها می‌توانند بر اساس منافع خود و جهت‌گیری‌های سیاسی تولیدکنندگان را تحت‌فشار بگذارند.»

رهبر جمهوری اسلامی راه اصلی را، پس از آنکه نظام جمهوری اسلامی در طول چهل سال کشور را به آستانه‌ی ورشکستگی اقتصادی رسانده، رهایی از وابستگی به صادرات نفت خام دانست!

صحبت‎های خامنه‎ای غیرمستقیم اشاره به مشکلات جاری نظام بود که دولت با آنها دست به گریبان است و همگی از نتایج و پیامدهای سیاست‌هایی است که تحت رهبری او پیاده شده و می‌شوند. خامنه‎ای در این سخنرانی نیز طبق معمول اشاره‎ای به مشکلات و دلایل آنها نمی‎کرد اما با امر و نهی راه ‎حل صادر می‌کرد؛ از جمله در زمینه‌ی «بحران بی‎پولی پالایشگاه‌های برای تولید نفت» توصیه کرد که «مشکل هزینه تولید پالایشگاه را می‌توان با نقدینگی موجود در کشور و مدیریت قوی حل کرد»!

محور دوم: پیشران‎ها

او سپس به سراغ بخش‌های پیشران نظیر مسکن، کشاورزی، اتومبیل، لوازم‌ خانگی و همچنین اقتصاد دانش‌بنیان رفت چرا که فعال شدن هرکدام از اینها می‌تواند بخش‌های مختلف دیگر را به حرکت وا دارد و حرکت عمومی اقتصادی کشور را به‌ کلی متحول کند. اما تمام مسئله بر سر این است که چرا و به کدام دلایل چنین نمی‌شود؟!

محور سوم: تغییر نگاه مسئولان

خامنه‌ای در ادامه گفت، تغییر نگاه مجموعه دولت، مسئولان و دستگاه‌ها به تولیدکنندگان ضروری است. او با اشاره به «جنگ اقتصادی» گفت که به تولیدکنندگان باید به چشم رزمندگان سال‌های دفاع مقدس [جنگ ایران و عراق] نگاه کرد!

رهبر جمهوری اسلامی «اقتصاد مقاومتی» را در ادامه‌ی رکن اصلی نظام در این شرایط دانست و خواست به بنگاه‌های متوسط و کوچک نگاه ویژه شود. وی همچنین ادعا کرد در چنین شرایطی تحریم‌ها واقعاً به فرصت تبدیل می‌شود.

علی خامنه‌ای بار دیگر تکرار کرد، «کسانی که از بن‌بست در کشور حرف می‌زنند کاملاً‌ اشتباه می‌کنند.» وی به اقتصاد آمریکا هم ایراد گرفت و گفت «ازنظر اسلام، صِرفِ ثروتمند شدن کشور، مطلوب نیست بلکه هدفِ پیشرفت اقتصادی، تأمین عدالت اجتماعی و ریشه‌کن کردن فقر است وگرنه مانند کشورهای پیشرفته‌ای مثل آمریکا می‌شویم که طبقات ضعیف همچنان مشکلات عمیقی دارند.»

او در ادامه از مسئولان خواست به فرهنگ نیز «نگاه ویژه» داشته باشند: «دشمنان نظام اسلامی صراحتاً می‌گویند که غلبه بر جمهوری اسلامی و حاکمیت اسلام با جنگ نظامی و تحریم اقتصادی امکان‌پذیر نیست و باید با نفوذ فرهنگی و تأثیرگذاری بر ذهن‌ها و مغزها و تحریک هوس‌ها به این هدف رسید.»

دستگاه‎های اطلاعاتی روی مسائل فرهنگی حساس باشند

خامنه‌‏ای در سخنان طولانی و تکراری خود گفت دشمن اقدامات سازمان‌یافته ضدفرهنگی و ضدارزشی می‎کند و باید مانع نفوذ این اقدامات سازمان‌یافته در تولیدات فرهنگی همچون هنر، سینما، کتاب و تئاتر شد. او ادعا کرد «معتقد به بستن فضای فرهنگی نیستیم اما با ولنگاری فرهنگی به‌شدت مخالفیم».

رهبر جمهوری اسلامی گفت «ما در شرایطی هستیم که جبهه مقابل ما و دستگاه‌های استکباری، همه امکانات فرهنگی و هنری خود را برای ضربه زدن به نظام اسلامی، به‌کار گرفته‌اند.»

خامنه‎ای در مورد «برخی اقدامات ضدفرهنگی سازمان‌یافته اما پنهان در جامعه» گفت «باید دستگاه‌های فرهنگی اعم از وزارت ارشاد، سازمان تبلیغات اسلامی، وزارت آموزش‌وپرورش، وزارت علوم و صداوسیما و حتی دستگاه‌های اطلاعاتی بر روی این مسائل به‌ شدت حساس باشند.»

او در مورد حجاب که مدت‌هاست با مقاومت زنان روبرو شده با لجبازی و عناد تأکید کرد که «یک حکم شرعی و یک مسئله قانونی است و در این زمینه باید در درجه اول دستگاه‌های دولتی و حکومتی و مدیران آنها مراقبت کنند تا بر اساس قانون عمل شود.»

او در همین رابطه در سخنانی بی سر و ته ادامه داد، رعایت موازین دینی و ظواهر مذهبی از جانب مدیران در بدنه دستگاه‌ها تأثیرگذار است و باید حرکت دینی در کشور تقویت شود که این موضوع به پیشرفت‌های مادی نیز کمک خواهد کرد.

علی خامنه‎ای درباره فرهنگ و سینما و تئاتر هم مخاطبان را بی‌نصیب نگذاشت و خواستار حساسیت اطلاعاتی‎ها شد! رهبر جمهوری اسلامی اما در بخش اقتصادی هیچ اشاره‎ای به مفاسد گسترده نکرد و خواستار کنترل دستگاه‎های نظارتی و امنیتی نشد!

مسئولان از دشمن نترسند

«نترسیدن از دشمن» اعتراف دیگر خامنه‌ای درباره‌ی ترس و نگرانی مقامات از شرایط فعلی بود. او گفت، «برخی اوقات سخنانی را می‌شنوم که نشانه بیمناک بودن از دشمن است، در حالی که از دشمن، واقعاً نباید ترسید زیرا این دشمن از ابتدای انقلاب اسلامی وجود داشته و هر کاری هم که توانسته کرده‌ اما به موفقیت نرسیده است.»

خامنه‎ای همچنین وعده داد که برای جمهوری اسلامی «چهل سال دوم قطعاً بهتر خواهد بود!» وی گفت «آمریکا، اروپا و حتی شوروی سابق در این چهل سال هر اقدامی را که می‌توانستند علیه جمهوری اسلامی انجام دادند اما به نتیجه نرسیدند. البته آزار و اذیت و زحمت به وجود آورده‌اند ولی نتوانسته‌اند مانع از حرکت و پیشرفت نظام اسلامی‌شوند… دشمن هیچ غلطی نمی‌تواند بکند و چهل سال دوم جمهوری اسلامی قطعاً از چهل سال اول، برای ما بهتر و برای دشمنان بدتر خواهد بود.»

او در پایان سخنان طولانی خود در نقش «ولی امر مسلمین جهان» حتی به هند و کشمیر هم سر زد و  وضعیت کشمیر را نتیجه اقدامات «انگلیس خبیث» دانست و گفت، «ما با دولت هند روابط خوبی داریم اما انتظار و توقع از دولت هند این است که سیاستی منصفانه در قبال مردم نجیب کشمیر در پیش بگیرد و به مردم مسلمان این منطقه زور گفته نشود.»

لینک مطلب

مطالب بیشتری که ممکن است مورد علاقه شما باشند

«برای نایاک برنامه اجرا نکن»؛ نامه مخالفان جمهوری اسلامی به کامیار

cafeliberal

آیا جمهوری اسلامی به استقبال جنگ می‌رود؟

cafeliberal

تاکید پوتین و مکرون بر ضرورت کوشش مشترک برای حفظ برجام

cafeliberal

خطر جنگ در خلیج فارس؛ حقوق بین‌الملل در محاق

cafeliberal

گزارشگران بدون مرز: ایران بزرگ‌ترین زندان زنان روزنامه‌نگار

cafeliberal

حق طلاق برای مردان هم مشروط و محدود می‌شود؟!

cafeliberal
ajax-loader