علی خامنه‎ای می‎گوید حاضر به مذاکره نیست؛ آمریکا فشار حداکثری را ادامه می‎دهد

رهبر جمهوری اسلامی، چهارشنبه هشتم خرداد، در دیدار با تعدادی از دانشجویان حامی خود به زمزمه‎ها در مورد احتمال مذاکره با آمریکا با میانجیگری ژاپن واکنش نشان داد.

دیدار جمعی از استادان، پژوهشگران و دانشجویان حامی نظام با علی خامنه‎ای

علی خامنه‎ای تاکید کرد، آمریکا به دنبال پیشبرد «تاکتیک مذاکره در سایه راهبرد فشار» است و ما مذاکره نمی‎کنیم و علتش این است که مذاکره هیچ فایده‌ای ندارد و ضرر هم دارد.

او با اشاره به اینکه «…ما با دیگر کشورها مشکلی نداریم و با اروپایی‎ها و دیگران مذاکره می‎کنیم» تاکید کرد «موضوعات ناموسی و اساسی انقلاب» همچون توان دفاعی کشور نمی‎توانند موضوع مذاکره باشند.

رهبر جمهوری اسلامی در بخشی از سخنرانی گفت، تنها راه مقابله با این ترفند استفاده از اهرم‎های فشار در مقابل آمریکایی‌ها دانست و ادعا کرد، اگر از اهرم‎ها و ابزارهای فشار به درستی استفاده شود، فشار امریکایی‌ها یا کم و یا متوقف خواهد شد، اما اگر فریب دعوت به مذاکره آریکایی‌ها خورده شود و از اهرم‌های فشار استفاده نشود، نتیجه، لغزیدن و باخت قطعی است.

وی همچنین مدعی شد، جمهوری اسلامی در مقابل فشارهای امریکا، ابزارهای فشار لازم را در اختیار دارد و این ابزارها برخلاف آنچه آنها تبلیغ می کنند، نظامی نیست البته اگر زمانی لازم باشد، آن ابزارها نیز وجود دارد.

آمریکا از ژاپن تقاضای وساطت کرده

یک روز پس از این اظهارات، معاون اول قضائیه جمهوری اسلامی به زمزمه‎ها در باره‏ی واکنش نشان داده و گفته، برخی «زمزمه‌های شیطان‌صفتی» که بعضی مواقع در گوش مردم ایران مبنی بر مذاکره نواخته می‌شود اشاره کرد و گفت، «امروز ما تحت تاثیر این القائات شیطانی قرار نگیریم چرا که دشمن اعتماد، امنیت، صبر و حوصله مردم ما را هدف قرار داده است.»

غلامحسین محسنی اژه‌ای، نهم خرداد، در یک سخنرانی در یزد با اشاره به «تحمیل جنگ اقتصادی به تمام معنا به ایران» عنوان کرده، «همان رئیس جمهور آمریکا که تا ماه‌های قبل مدام علیه ملت ایران کُرکُری می‌خواند، چقدر الان دست به پیغام و پسغام شده و از مقامات ژاپنی تقاضای وساطت بین ایران و آمریکا را می‌کنند.»

حرف و عمل آمریکایی‌ها تفاوت دارد

حشمت‌الله فلاحت‌پیشه رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی در اظهاراتی گفته، «آمریکایی‌ها در چند وقت اخیر علاوه بر اینکه به صورت مختلف و مستقیم درخواست‌های مختلفی برای مذاکره با جمهوری اسلامی ایران داشته‌اند از طریق کشورهای ثالث هم این پیام را به تهران داده‌اند.» این نماینده با اشاره به اینکه حرف و عمل آمریکایی‌ها تفاوت دارد، توضیح داده «از یکسو مشاهده می‌کنیم کاخ سفیدنشینان اعلام می‌کنند که نمی‌خواهند با ایران وارد تنش و جنگ شوند اما از طرفی دیگر تلاش می‌کنند که جنگ روانی علیه ایران به راه بیندازند.»

پس از آنکه دونالد ترامپ در توکیو از آمادگی مذاکره با رژیم ایران حرف زد و تاکید کرد به دنبال تغییر رژیم نیست وزارت خارجه آمریکا بار دیگر تاکید کرد پیش‌شرط هرگونه مذاکره با تهران عمل به ۱۲ شرط است. مورگان اورتاگس سخنگوی وزارت خارجه آمریکا نیز در سخنانی تازه از ادامه کارزار فشار حداکثری علیه جمهوری اسلامی سخت گفت.

تحولات اخیر در خاورمیانه سبب شده رقبا و دشمنان منطقه‎ای رژیم ایران همسوتر از گذشته شوند. به دنبال سفر جان بولتون مشاور امنیت ملی آمریکا به امارات توافقنامه نظامی میان این دو کشور وارد مرحله اجرایی شد.

در بیانیه مشترکی که از سوی دو کشور منتشر شده، اعلام شده است که توافقنامه همکاری دفاعی میان آمریکا و امارات (DCA) به منظور پشتیبانی از تلاش‌های دو کشور برای حفظ امنیت در منطقه خلیج فارس منعقد شده است. بولتون به رژیم ایران هشدار داد، هر حمله‌‌ای در خلیج فارس با واکنش قاطعانه آمریکا مواجه خواهد شد. شورای همکاری خلیج فارس و اتحادیه عرب نیز به دنبال آن هستند تا برای اقدام در برابر اقدامات خرابکارانه رژیم در منطقه به مواضع مشترک برسند.

لینک مطلب

مطالب بیشتری که ممکن است مورد علاقه شما باشند

خبرهای نقض حقوق بشردر ایران روز پنج‌شنبه ۷ شهریور ماه ۹۸

cafeliberal

پشت به دشمن، رو به میهن

cafeliberal

اداره اوین توسط رییس سابق کهریزک و افزایش محدودیت‌های غیر قانونی بر زندانیان سیاسی  – کمپین حقوق بشر در ایران

cafeliberal

رئیس بند ۷ زندان رجایی شهر، یکی از ناقضین حقوق زندانیان

cafeliberal

ثروت کلان از طریق سخنرانی اوباما و کتاب خاطرات میشل اوباما

cafeliberal

جمهوری اسلامی در زوال تنش‌آفرینی‌های خود

cafeliberal