فدراسیون فوتبال جمهوری اسلامی هشدارهای فیفا را نادیده می‎گیرد؛ کمپین اعتراض به بازداشت «دختران آزادی»

هفته اول رقابت‎های لیگ برتر فوتبال ایران برگزار شد اما با وجود هشدارهای فیفا به فدراسیون فوتبال جمهوری اسلامی همچنان ورود زنان به استادیوم‎ها ممنوع است.

جمشید تقی‌زاده معاون حقوقی و امور استان‎های وزارت ورزش، یکشنبه سوم شهریور، خبر داد که زنان ۱۸ مهرماه برای تماشای دیدار تیم ملی ایران و کامبوج در مرحله مقدماتی جام جهانی قطر می‎توانند به ورزشگاه آزادی بروند.

او در باره ورود زنان به ورزشگاه‎ها گفت: «منع قانونی وجود ندارد و ما باید زیرساخت‎ها را فعال کنیم که در حال انجام است و ۱۸ مهر نخستین حضور زنان در ورزشگاه آزادی است.» این مقام مسئول ادعا کرده «نگاه ما در تمامی سطوح برای زنان فراهم کردن مقدمات آنها در عرصه‎های بین‌المللی است و تبعیض جنسیتی هم نداریم!» با این وجود جیانی اینفانتینو رییس فیفا در ماه‎های گذشته در چند نوبت به مسئولان فدراسیون فوتبال تاکید کرده بود که منع ورود زنان به استادیوم‎ها باید تا شهریور برداشته شود و نه فقط در بازی‎های ملی بلکه در تمام دیدارهای باشگاهی نیز زنان باید اجازه داشته باشند روی سکوها مسابقات را تماشا کنند!

محمدرضاداورزنی معاون وزیر ورزش می‎گوید که امکان ورود زنان به استادیوم‎ها در بازی‌های باشگاهی در شرایط فعلی وجود ندارد و زنان تنها می‌توانند در بازی‌های ملی در ورزشگاه حاضر شوند.

بازداشت و حبس «دختران آزادی» به اتهام «تلاش برای ورود به ورزشگاه» توسط اطلاعات سپاه!

یک هفته پیش از این دخترانی که با ظاهر مردانه به استادیوم رفته بودند، دستگیر و پس از چند روز بازجویی به زندان قرچک ورامین منتقل شدند. در واکنش به این اقدامات که مصداق بارز نابرابری اجتماعی و تبعیض علیه زنان است، گروهی از فعالان سیاسی و اجتماعی در اعتراض به بازداشت دخترانی که برای تماشای مسابقات فوتبال وارد استادیوم شدند و همچنین ادامه ممنوعیت ورود زنان به استادیوم‎ها در مسابقات باشگاهی با هشتگ «LetIranianWomenIn#» کارزاری را به راه انداختن تا با جمع‎آوری امضاء از مسئولان فیفا بخواهند فشارها بر جمهوری اسلامی را برای ورود آزادانه و غیرگزینشی زنان به استادیوم‎ها بیشتر کنند.

میترا جشنی، مریم معمار صادقی، مریم شریعتمداری، هنگامه یزدری و شمار دیگر از فعالان سیاسی و رسانه‌‏ای از این کمپین حمایت کرده‌اند و خواستار آزادی بدون قید و شرط شش زن بازداشتی شدند. در متنی که از سوی امضاءکنندگان این بیانیه منتشر شده آمده: «در حالیکه حق برابری جنسیتی در اسناد بین‌المللی بسیاری، از جمله میثاق بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی، محترم شمرده شده؛ در حالیکه ماده‌ی ۲۲ منشور اجرایی فیفا تبعیض جنسیتی را ممنوع اعلام کرده؛ با این وجود زنان ایرانی بیش از ۴۰ سال است  که از ورود به استادیوم‌های ورزشی محروم مانده‌اند.»

امضاکنندگان در بخش دیگری از این بیانیه می‎نویسند: «در حالیکه در واکنش به فشارهای اخیر فیفا، فدراسیون فوتبال جمهوری اسلامی ایران، محرومیت ورود زنان به استادیوم‌های ورزشی را لغو کرده، اما به صورت مقطعی و  تنها برای گروه‌های دستچین‌شده‌ای از زنان. در  وضعیتی که در تاریخ ۲۲ مرداد ۱۳۹۸، شش تن از طرفداران زن فوتبال ایران، به دلیل به چالش کشیدن این محرومیت، و ورود به استادیوم فوتبال با گریم مردانه، بازداشت شده‌اند (۶ فرد بازداشت‌شده).»

آنها از مسئولان فیفا خواسته‎اند،«تمام اقدامات قانونی را در جهت رفع محرومیت تبعیض‌آمیز  زنان ایرانی به عمل آورید. فدراسیون فوتبال ایران را آنقدر با تحمیل جریمه‌های مالی و جلوگیری از شرکت در رقابت‌های دوستانه و بین‌المللی تنبیه کنید تا زمانی که محرومیت زنان از ورود به استادیوم‌های ورزشی بطور کامل و تا همیشه برداشته شود و ۶ زن بازداشت‌شده، بدون هیچ شرط و قرار تنبیهی، آزاد شوند.»

 


لینک مطلب

مطالب بیشتری که ممکن است مورد علاقه شما باشند

سخن کوتاه

cafeliberal

ناپدیدشدن زن جوان دوچرخه‌سوار؛ «عوضش امنیت داریم»!

cafeliberal

حواشی لغو مجوز یک بانک ایرانی در افغانستان

cafeliberal

ارتش عراق: نیروهای آمریکایی نمی‌توانند در خاک عراق بمانند

cafeliberal

سپاه پاسداران پایگاه کلیدی خود در فرودگاه دمشق را تخلیه می کند

Jahan

نماینده مجلس به قربانی اسیدپاشی: از دست مجرم قِسِر در رفته‌ای!

cafeliberal