فراخوان اپوزیسیون سودان برای تجمع میلیونی

سه هفته پس از کودتای ارتش در سودان، مخالفان و مردم فشار بر نظامیان را افزایش داده‌اند و خواهان تسریع روند انتقال قدرت به دولت غیرنظامی هستند. گروه‌های مخالف متشکل در “ائتلاف برای آزادی و تغییر” از مردم خواسته‌اند تا باردیگر در مقابل در مقابل مقر اصلی ارتش سودان در خارطوم تجمع کنند.

“ائتلاف برای آزادی و تغییر” که بانفوذترین گروه در میان اپوزیسیون سودان است، با این فراخوان می‌خواهد یک میلیون نفر را به حرکت درآورد. هم‌زمان رهبران تظاهرات اعلام کرده‌اند که پیشنهادی درباره ساختار یک دولت غیرنظامی به رهبران ارتش ارائه خواهند داد.

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید

این که آیا یک میلیون شهروند سودانی به فراخوان مهمترین گروه اپوزیسیون پاسخ مثبت خواهند داد یا نه هنوز ناروشن است. اما به نوشته خبرگزاری آلمان، یک گزارشگر محلی بر این نظر است، دست‌کم صدها هزار نفر به سوی مقر اصلی نظامیانی که سه هفته پیش قدرت را در سودان در دست گرفتند در حرکتند.

نظامیان سودان ۱۱ آوریل عمر البشیر رئیس جمهور ۷۵ ساله سودان را برکنار کردند. البشیر که ۳۰ سال در قدرت بود در حال حاضر در میان تدابیر شدید امنیتی در خارطوم تحت نظر است.

از زمان سقوط البشیر تاکنون، نظامیان کودتاچی و رهبران اپوزیسیون در کشاکش تشکیل یک دولت انتقالی هستند. نظامیان هنگام به دست گرفتن قدرت اعلام کردند که یک شورای موقت نظامی برای دو سال اداره کشور را به دست می‌گیرد. اما مخالفان خواهان انتقال سریع قدرت به یک دولت غیرنظامی هستند.

ظاهرا میان دو طرف بر سر تشکیل یک دولت انتقالی متشکل از نظامیان و غیرنظامیان توافق شده است اما رهبران اپوزیسیون خواستار دولتی با مشارکت حداقل نظامیان در آن هستند. نظامیان برعکس خواهان در دست‌داشتن پست‌های کلیدی و امنیتی دولت انتقالی مانند وزارت دفاع و کشور هستند. علاوه براین نظامیان می‌خواهند پست ریاست دولت انتقالی را نیز در اختیار خود بگیرند.

به دلیل ادامه اختلاف میان دو طرف، از سه پیش تاکنون هزاران نفر از معترضان و حامیان اپوزیسیون مقر ستاد نیروهای مسلح را محاصره کرده‌اند. بسیاری از آنها گفته‌اند تنها پس از آن به محاصره ستاد ارتش پایان خواهند داد که یک دولت غیرنظامی قدرت در کشور را به دست بگیرد.


لینک مطلب

مطالب بیشتری که ممکن است مورد علاقه شما باشند

سی ان ان از قول مقام‌های آمریکا: تنش نظامی با ایران کاهش یافته است

cafeliberal

خبر فوری : سقوط جنگنده ایرانی در خلیج فارس

Jahan

فعالیت‌های ایران در گزارش سالانه سازمان امنیت داخلی آلمان

cafeliberal

امپراتوری مالی رهبر «ساده‌زیست»

cafeliberal

اعتراض شدید سینماگران ایرانی به سانسور و نبود امنیت شغلی

cafeliberal

علل و چرائی مخالفت سرسختانه پرزیدنت ترامپ، با رژیم‌های تهران و کاراکاس

cafeliberal