3.7 C
Tehran
چهارشنبه, 29 آبان , 1398

فرانسه به دستگیری روح‌الله زم و ادامه بازداشت یک شهروند خود در ایران اعتراض کرد

Außenministerium Frankreich Paris (picture-alliance/maxppp/IP3 Press)

وزارت خارجه فرانسه دستگیری روح‌الله زم توسط سپاه پاسداران را به شدت محکوم کرد. فرانسه همچنین به ادامه بازداشت یک پژوهشگر تابع این کشور در ایران اعتراض کرد. این فرد در ژوئن به همراه فریبا عادلخواه در ایران دستگیر شده بود.وزارت امور خارجه فرانسه روز چهارشنبه ۲۴ مهر (۱۶ اکتبر) طی بیانیه‌ای دستگیری روح‌الله زم را به شدت محکوم کرد. در این بیانیه به ادامه بازداشت رولان مارشال، پژوهشگر تابع فرانسه، در ایران انتقاد و این اقدام “غیرقابل قبول” خوانده شده است.

وزارت خارجه فرانسه تأکید کرده که روح‌الله زم، مؤسس وب‌سایت آمدنیوز، به طور رسمی در فرانسه به عنوان پناهنده سیاسی شناخته شده است.

بنا به اظهارات مهسا رازانی، همسر روح‌الله زم، او توسط مأموران سپاه پاسداران در عراق “ربوده” و به ایران منتقل شده است.

علنی‌شدن بازداشت یک فرانسوی

به دنبال گزارشی که در روزنامه فرانسوی فیگارو منتشر شد، یک بنیاد دانشگاهی فرانسوی تأیید کرد که یکی از همکاران آن نهاد به نام رولان مارشال در ماه ژوئن (حدود چهار ماه پیش) به همراه فریبا عادلخواه، پژوهشگر ایرانی – فرانسوی در ایران دستگیر شده است.

بنیاد دانشگاهی فاسوپو FASOPO با اعلام این خبر در تارنمای خود گفت که تاکنون به تقاضای مقام‌های فرانسوی درباره بازداشت رولان مارشال در ایران سکوت کرده بود، اما از آنجا که این موضوع با انتشار گزارش اخیر روزنامه فیگارو، علنی شده است، برای پنهان داشتن آن دیگر دلیلی وجود ندارد.

مقام‌های فرانسوی امید داشته‌اند که بتوانند با پرهیز از جوانب “ملی” ماجرا، از طریق مذاکره با مقام‌های ایرانی نسبت به آزادی دو پژوهشگر دستگیرشده اقدام کنند.

آنها گفته‌اند که بنا به تجربه دریافته‌اند که رسانه‌ای شدن بازداشت‌های خودسرانه در ایران، نه تنها به وضع دستگیرشدگان کمک نمی‌کند، بلکه گاهی به زیان آنها نیز تمام می‌شود.

وزارت امور خارجه فرانسه می‌گوید که بارها از مقام‌های ایرانی درخواست شده که ارتباط کنسولی با فریبا عادلخواه برقرار شود، اما دولت ایران، که تبعیت دوگانه را به رسمیت نمی‌شناسد، این موضوع را دخالت در امور داخلی خود دانسته است.

فریبا عادلخواه و رولان مارشال، هردو از اعضای یک بنیاد پژوهشی دانشگاهی هستند. محور مطالعات هردو پژوهشگر فرهنگ و سنن مردم و اقوام خاورزمین است.

لینک مطلب

مطالب بیشتری که ممکن است مورد علاقه شما باشند

دیدار رهبران آلمان، فرانسه و بریتانیا با اردوغان

cafeliberal

ژنرال پیر نفت ایران چرا سرنگون نمی شود؟

Jahan

چرا ۲۸ مرداد “کودتا” نیست؟

cafeliberal

نفت من کجاست؟ فساد در صنعت نفت و گاز ایران (بخش پنج)

cafeliberal

سوریه با توافق‌نامه میان آمریکا و ترکیه مخالفت کرد

cafeliberal

سریلانکا یک کشتی ایرانی حامل هروئین را توقیف کرد

Jahan