10.7 C
Tehran
پنج شنبه, 14 آذر , 1398

فرمانده سنتکام: احتمالا دو پهپاد ایران را سرنگون کرده‌ایم

ایران بریفینگ / فرمانده سنتکام، ستاد فرماندهی مرکزی آمریکا، می‌گوید نیروهای این کشور هفته گذشته احتمالا دو پهپاد ایرانی را سرنگون کرده‌اند.
هفته گذشته آمریکا اعلام کرد که ناو آمریکایی “یو‌اس‌اس باکسر” یک پهپاد ایرانی را سرنگون کرده است.
ژنرال کنت مکنزی روز سه‌شنبه اول مرداد به شبکه خبری سی‌بی‌اس گفت که این ناو هفته پیش با دو پهپاد “به صورت موفقیت‌آمیز درگیر شده” و به گفته او احتمال دارد پهپادهای ایرانی بیشتری هم هدف قرار گرفته باشد.
این اظهار نظردر حالی صورت گرفته که پیشتر ایران سرنگونی هر گونه پهپاد خود از سوی آمریکا را رد کرده بود.
روز پنج‌شنبه ۲۷ تیر دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، اعلام کرد که ارتش آمریکا یک پهپاد ایرانی را در تنگه هرمز سرنگون کرده است.
ترامپ گفت این پهپاد به ناو یواس‌اس‌ باکسر نزدیک شده و بعد از نادیده گرفتن هشدارها سرنگون شده است.
اما ساعاتی بعد عباس عراقچی، معاون وزیر امور خارجه ایران، در توییتر خود نوشت که پهپادی از ایران سرنگون نشده و به لحنی طنزآمیز این احتمال را مطرح کرد که شاید آمریکایی‌ها به اشتباه یکی از پهپادهای خودشان را سرنگون کرده‌اند.
روز جمعه سپاه پاسداران تصاویری را پخش کرد که می‌گفت روز پنج‌شنبه با پهپاد بر فراز ناو یواس‌اس باکسر گرفته و ادعای آمریکا را دروغ خواند، این در حالی است که ضبط و ارسال فیلم از ناو آمریکایی می تواند بصورت مستقیم ارسال شده باشد و از بعد فیلم برداری (یعنی زمانی که به ناو نزدیک تر شده بود) اطلاعاتی سپاه پاسداران نداده است .
با وجود این ترامپ بار دیگر تاکید کرد که مطمئن است که نیروهای آمریکایی یک پهپاد ایرانی را سرنگون کرده‌اند.
علاوه بر ماجرای پهپادها، ایران روز جمعه گذشته یک نفتکش با پرچم بریتانیا را هنگام عبور از تنگه هرمز توقیف کرد.
قبل از آن نیروهای بریتانیایی یک نفتکش حامل نفت ایران را در تنگه جبل‌الطارق توقیف کرده بودند.
ایران دلیل توقیف نفتکش بریتانیایی را رعایت نکردن قوانین و مقررات دریایی اعلام کرد و بریتانیا هم گفت که نفتکش ایرانی را به این دلیل توقیف کرده که مقصدش سوریه بوده در حالی که سوریه مشمول تحریم‌های نفتی اتحادیه اروپا است.
هر دو کشور توقیف نفتکش‌های خود را غیر قانونی خوانده‌اند و خواهان آزادی این کشتی‌ها شده‌اند.
ترامپ در دیدار روز دوشنبه ۲۲ ژوییه خود با عمرخان، نخست وزیر پاکستان گفت با اینکه رهبران ایران مذهبی هستند «اما دروغ می‌گویند.»
او همچنین گفت که اگر «ایرانی‌ها به دنبال پهپادشان هستند لباس غواصی‌ بپوشند و در کف اقیانوس دنبال آن بگردند.»
آقای ترامپ گفت: «ما به پهپاد آنها شلیک کردیم، خب ما مجبور شدیم به آن شلیک کنیم. پهپاد سقوط کرد و شما می‌دانید چطوری پایین‌ آمد، با استفاده از تکنولوژی جدیدی که بسیار جالب است.»
به گفته رییس جمهوری ایالات متحده «شواهد زیادی وجود دارد، کف اقیانوس را نگاه کنید.»
مساله ساقط شدن پهپاد ایرانی هنوز از سوی مقام‌های ایران تایید نشده است. چندی پیش ایران یک پهپاد آمریکایی را ساقط کرد و لاشه آن را نیز به نمایش گذاشت. آمریکا هنوز آثاری از پهپاد ساقط شده و یا لحظه شلیک و نحوه فرود آمدن این پهپاد نمایش نداده است.

نوشته فرمانده سنتکام: احتمالا دو پهپاد ایران را سرنگون کرده‌ایم اولین بار در Iran Briefing – Human Rights Violation by IRGC – نقض حقوق بشر توسط سپاه پاسداران پدیدار شد.

لینک مطلب

مطالب بیشتری که ممکن است مورد علاقه شما باشند

حضور نیروهای امنیتی بسیج در عراق

Jahan

جانمایه نامدارترین نگاره جهان

cafeliberal

هنرمندانی که سراغ شاهنامه می‌روند به شدت توبیخ می‌شوند!

cafeliberal

تبعیض علیه زنان مقابله با گرسنگی را کند می‌کند

cafeliberal

یکی از بزرگترین رویدادهای هنری و فرهنگی جهان، با شرکت هنرمندان چهل و یک کشور، از شب گذشته (سه شنبه) در اسرائیل آغاز گردید

cafeliberal

سفر ترامپ به بریتانیا و حمله‌های توئیتری به شهردار لندن

cafeliberal