10.7 C
Tehran
پنج شنبه, 14 آذر , 1398

فرمانده نیروی انتظامی «زیست شبانه» در کل ایران را ممنوع اعلام کرد!

فرمانده نیروی انتظامی جمهوری اسلامی می‌گوید فروشگاه‌ها و اماکن کل کشور که از ساعت ۱۲ شب به بعد باز باشند و فعالیت کنند را تعطیل می‌کند و اجازه اجرای زیست شبانه را نمی‌دهد! پیشتر یک نماینده مجلس شورای اسلامی اجرای طرح پیشنهادی شورای شهر تهران مبنی بر زیست شبانه را مغایر ارزش‌های دینی و ملی ایرانیان دانسته بود!

طرح پیشنهادی شورای شهر تهران مبنی بر باز بودن فروشگاه‌ها و اماکن تهران تا ساعت سه بامداد در حالی که گفته شده بود با موافقت نیروی انتظامی تهران همراه است، دقیقا با مخالفت حسین رحیمی فرمانده نیروی انتظامی تهران کنار گذاشته شد!

با این حال، امروز حسین اشتری فرمانده نیروی انتظامی جمهوری اسلامی دوباره بر این مخالفت تاکید کرده و فروشگاه‌ها و اماکن تهران که ۱۲ شب به بعد باز باشند را تهدید به تعطیلی کرده است!

این تهدید بدان معناست که تمامی فروشگاه‌ها و اماکن سراسر کشور باید از ساعت ۱۲ شب به بعد تعطیل کنند.

او گفته است: «اماکن دارای یک سری ضوابطی هستند و ساعتی در هر استانی مشخص شده که اصولا ساعت ۱۲ شب باید اماکن تعطیل شده و تردد غیرعادی نخواهیم داشت. فروشگاه‌ها و اماکن باید ساعت کار داشته باشند و بیشتر از این را اجازه نمی دهیم.»

پیشتر محمدجواد ابطحی نماینده مجلس شورای اسلامی به شدت از اجرای این طرح در تهران انتقاد و آن را «مغایر با فرهنگ ملی و مذهبی» و «خطرناک» دانسته و خواستار جلوگیری دستگاه‌های اجرایی و نیروی انتظامی از اجرای آن شد.

وی زیست شبانه را با «شب‌های تهران» در دوران پهلوی، که یکی از جاذبه‌های پایتخت بود، مقایسه کرد و گفت: «قبل از انقلاب در دوره‌ای که بنده دانشجو بودم کاباره‌ها و کازینوها تا پاسی از شب باز بود و آن زمان نیز می‌گفتند که تهران همیشه بیدار است اما آیا اکنون عرف خانواده‌های ایرانی، نه حتی اسلامی این را می‌پذیرند که دختر و پسر تا پاسی از شب بیرون باشند. در قدیم می‌گفتند که اگر دختر یا پسر خانواده تا پاسی از شب بیرون باشد باید فاتحه‌اش را خواند یعنی نسبت به کنترل فرزندان حساس بودند.»

وی اجرای طرح زیست شبانه را کسب درآمد بیشتر عده‌ای «به قیمت کمرنگ شدن ارزش‌های دینی» خواند و آن را موجب «اسراف‌کاری» و به خطر افتادن سلامت مردم دانست.

محمدجواد ابطحی نماینده مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: «بنده معتقدم که زیست شبانه طرح خطرناکی است به ویژه اینکه اسراف‌گری نیز در آن داریم؛ زمانی اصناف را مقید می‌کردیم که ساعت ۸ شب تعطیل کنند تا مصرف برق پایین بیاید البته به برکت انقلاب وضعیت نیروگاه‌ها و برق بسیار خوب است و آن را می‌فروشیم اما باز هم این دلیل نمی‌شود که همه مغازه ها تا پاسی از شب باز باشند و پسر و دختر در خیابان پرسه بزنند؟»

ابطحی در ادامه اظهارات عجیب خود در مخالفت با این طرح، اجرای آن را برای سلامت شهروندان خطرناک دانست و گفت: «در گذشته می‌گفتند که اول شب بخوابید و صبح زود بیدار شوید، چراکه روزی و برکت در صبح زود است و قدیمی‌ها سالم بودند اما در حال حاضر انواع بیماری‌ها، سرطان‌ها و مرگ و میرهای ناگهانی و سکته بین جوانان زیاد شده اما در گذشته اینها نبود چراکه مردم کار و تلاش می‌کردند و اول شب نیز می‌خوابیدند و آرامش داشتند.»

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: «خداوند آرامش را در دو چیز قرار داده یکی تشکیل خانواده و دیگری شب است بنابراین چنانچه شب را شلوغ کنیم و مثل روز باشد استرس‌ها و افسردگی‌ها را زیاد می‌کند البته نمی‌دانم چه کسانی و با چه مطالعه و چه تخصصی چنین طرح‌هایی را مطرح می‌کنند و برخی دیگر آن را تایید می‌کنند.»

ابطحی گرم بودن هوا و مشکلات تردد در روز برای اجرای این طرح را «توجیه» خواند و گفت: «خداوند انسان را آفرید و انسان توجیه کردن را. گرمای هوا توجیهی برای اجرای این طرح نیست چراکه با فرهنگ ملی و مذهبی ما مطابقت ندارد و همین موارد باعث می‌شود که انسان‌ از فرهنگ عرفی خود فاصله بگیرد.»

لینک مطلب

مطالب بیشتری که ممکن است مورد علاقه شما باشند

بنيانگذار پرستاری نوين و نمودارهای مارپيچ

cafeliberal

احتمال به دادگاه کشیدن مناقشه بر سر اظهارنامه مالیاتی ترامپ

cafeliberal

استمرارطلبان، دایه‌های مهربان‌تر از مادر

cafeliberal

عباس عراقچی: حکومت اسلامی  به تدریج از برجام خارج می شود

cafeliberal

تیمسار فاسد ارتش مدیرعامل «ایران ‎ایر» شد؛ تورج دهقانی زنگنه در فهرست تحریم‎های آمریکا قرار دارد

cafeliberal

حزب مودی، نخست وزیر هند پیشتاز انتخابات سراسری بزرگترین دموکراسی جهان

cafeliberal