9.9 C
Tehran
چهارشنبه, 20 آذر , 1398

فرمانده یگان حفاظت سازمان جنگل‌ها: در آتش‌سوزی بهبهان هلی‌کوپتر آبپاش با ۱۵ ساعت تأخیر رسید!

فرمانده یگان حفاظت سازمان جنگل‌ها می‌گوید نبود هلی‌کوپتر آبپاش برای خاموش کردن آتش در جنگل‌ها در مواردی چون آتش‌سوزی دو روز پیش در استان خوزستان، به وسعت خسارات افزوده است. او از آتش‌سوزی‌های گسترده در خوزستان، فارس، کهگیلویه و بویراحمد و تهران در چند روز اخیر خبر داد.

علی عباس‌نژاد فرمانده یگان حفاظت سازمان جنگل‌ها به ایسنا از در اختیار قرار نگرفتن اعتبار مربوط به تهیه هلی‌کوپترهای آبپاش به سازمان‌های مربوطه از سوی دولت خبر داده و گفته که «به همین دلیل سازمان جنگل‌ها هنوز نتوانسته با نهادهایی که در اطفای حریق به این سازمان کمک می‌کنند هماهنگی‌های لازم را انجام دهد.»

در پی آتش‌سوزی گسترده در منطقه بهبهان استان خوزستان، انتقادهای شدیدی نسبت به ارسال دیرهنگام هلی‌کوپتر برای خاموش کردن آتش متوجه فرمانداری و استانداری خوزستان شد.

عباس‌نژاد در این رابطه گفته است: «در آتش‌سوزی خوزستان بالگرد با ۱۵ ساعت تاخیر فرستاده شد که افزایش خسارت را در پی داشت.»

آنگونه که فرمانده یگان حفاظت سازمان جنگل اظهار داشته، به دلیل افزایش بارندگی‌های سال جاری و افزایش رشد پوشش گیاهی جنگل‌ها و مراتع، امکان افزایش میزان آتش‌سوزی‌ها نسبت به سال گذشته وجود دارد!

به گفته عباس‌نژاد، چند روز اخیر آتش‌سوزی‌هایی در استان‌های خوزستان، فارس، کهگیلویه و بویر احمد و استان تهران (فشم) رخ داده است. با این حال، هنوز برآورد خسارت‌های وارد شده به منابع طبیعی کشور صورت نگرفته است.

این در حالیست که در سال ۹۷، رکورد ۱۰ ساله وسعت آتش‌سوزی‌ها در جنگل‌های کشور شکسته شد. فقط در چهار ماه ابتدایی سال گذشته ۴۰۰ فقره آتش‌سوزی در جنگل‌ها و مراتع کشور رخ داده و ۲۰۰۰ هکتار از جنگل‌های کشور را سوزانده است!

علی عباس‌نژاد بی‌احتیاطی گردشگران را از عوامل مهم این آتش‌سوزی‌ها دانسته و گفته است: «روشن کردن آتش در جنگل‌ها ممنوع است و انجام آن جرم محسوب می‌شود.» وی به گردشگران توصیه کرد که از پرت کردن ته سیگار به جنگل‌ و اطراف جاده‌ها خودداری کنند.

فرمانده یگان حفاظت سازمان جنگل‌ها با تاکید بر اینکه «تنها حدود ۱۰ درصد از اراضی کشور ما پوشش جنگلی دارد»، گفت: «آتش‌سوزی‌های عمدی در جنگل‌ها و مراتع جریمه نقدی و حتی مجازات حبس به دنبال دارد.»

به گفته این مقام سازمان جنگل‌ها، «طی سال‌های گذشته با هماهنگی مدیریت بحران کشور، بالگرد در اختیار سازمان جنگل‌ها قرار می‌گرفت. همچنین سال گذشته ۱۶ پایگاه اطفای حریق در سطح کشور مشخص شده بود و هر زمان که به بالگرد احتیاج بود، هلی‌کوپترهای هلال احمر، ناجا و نیروهوایی از نزدیکترین پایگاه به محل حریق فرستاده می‌شد.»

لینک مطلب

مطالب بیشتری که ممکن است مورد علاقه شما باشند

اردن سفیر خود را از اسرائیل فرا خواند و ممکن است یک جوان اسرائیلی را به گروگان گرفته است

cafeliberal

بهتر است قبل از آدمکشی کمی مطالعه کنید

cafeliberal

محکومیت سه شهروند بهایی در سمنان به ۲۰ سال حبس

cafeliberal

افزایش فشارها بر یک شرکت کرایه‌ دوچرخه برای خودداری از خدمات‌دهی به زنان!

cafeliberal

نفت آبادان قهرمان لیگ بسکتبال ایران

cafeliberal

قتل فعال سرشناس حفاظت از جنگل‌های آمازون

cafeliberal