5.6 C
Tehran
چهارشنبه, 29 آبان , 1398

 فستیوال نوروزی ایرانیان واشنگتن

فیروزه خطیبی (+عکس) چند روزی بیشتر به تحویل سال نو ۱۳۹۸ خورشیدی نمانده و ایرانیان در ایالت‌های مختلف آمریکا، هر کدام به شکلی مشغول تهیه و تدارک جشن‌ها و گردهمایی‌های فرهنگی و هنری نوروزی هستند. یکی از جشن‌های نوروزی مهم در شرق آمریکا، «فستیوال نوروزی ایرانیان واشنگتن» در ایالت ویرجینیاست که امسال برای هشتمین سال پیاپی در روز یکشنبه ۱۷ ماه مارس برگزار شد و با وجود سردی هوا بیش از ۱۲ هزار ایرانی و غیرایرانی ساکن منطقه از آن استقبال کرده و در آن به پیشباز نوروز رفتند و فرارسیدن فصل بهار و عید باستانی و کهن ایرانیان را با رقص و موسیقی و شادمانی جشن گرفتند.

برگزارکننده این جشنواره نوروزی، شهره عاصمی، بازیگر و کارگردان تئاتر و برنامه‌ساز تلویزیونی است که ازسال ۱۹۸۵ میلادی پس از مهاجرت به انگلستان و فعالیت در زمینه تئاتر به عنوان مجری و برنامه‌ساز رادیو و تلویزیون، با بخش فارسی «بی‌بی‌سی» و تلویزیون «پگاه» همکاری نمود و از سال ۱۹۹۵ ساکن آمریکا است و در این مدت علاوه بر فعالیت‌های تئاتری با اغلب مراکز و انجمن‌های فرهنگی ایرانی همکاری داشته است.

شهره عاصمی

شهره عاصمی می‌گوید از ۹ سال پیش به فکربرگزاری یک جشن بزرگ نوروزی افتاد: «ویرجینیا به خاطر باران زیادی که در این منطقه می‌بارد، از فضاهای سرسبز و زیبایی برخوردار است. در آن زمان روزی ضمن خوردن قهوه یک‌باره به این فکر افتادم که چرا ملیت‌های دیگر جشن‌های بزرگی در این منطقه برگزار می‌کنند و ما برای نوروز، این جشن کهن و بسیارغنی و پر پیام خودمان چرا هیچ کاری انجام نمی‌دهیم. یعنی اولین جرقه همانجا خورد. البته در آن زمان هیچ شکل و شمایل خاصی برای این برنامه در نظر نداشتم. فقط می‌دانستم که نمی‌خواهم آن را درفضای هتل و یا داخل ساختمان برگزار کنم. به این صورت بود که با صاحبان «رستوون تاون سنتر» که یک مجتمع فضای باز تجاری است صحبت کردم و متوجه شدم آنها هم علاقمندند تا یک برنامه فرهنگی ایرانی در این محل برگزار بشود.»

جشنواره نوروزی ایرانیان واشنگتن دی‌سی، از چهار سال پیش،  در محل وسیع‌تری با ابعادی به مراتب بزرگتر و با شکوه‌تر- در مرکزتجاری «تایسونز کورنر» ویرجینا برگزار می‌شود.

امسال هم در بیش از ۵۰۰ غرفه خدمات و کالاهای مورد نیاز از جمله هنرهای دستی ایرانی، کوزه‌گری، گالری فرش و آثار نقاشی هنرمندان ایرانی، فروش وسایل هفت‌سین و غیره در اختیار شرکت‌کنندگان قرار داشت: «از همان سال اول خوشبختانه از حمایت کم‌نظیر هموطنانی که اداره غرفه‌های گوناگون را دردست گرفتند و استقبال کم‌نظیر شرکت‌کنندگان برخوردار بودیم.»

در طول روز روی صحنه بزرگ در میان محوطه برگزاری جشن، برنامه‌های هنری گوناگون با حضور حاجی فیروز و «دی‌جی»، اجرای موسیقی توسط ۳ گروه مختلف و اجرای رقص‌های محلی از مناطق مختلف ایران‌زمین توسط ۷ گروه رقصنده ادامه داشت. «فوود تراک»‌ها هم در اطراف محل جشن، آش رشته و غذاهای سنتی ایرانی سرو می‌کردند.

شهره عاصمی همچنین می‌گوید: «نتایج راه‌اندازی چنین جشن بزرگی، با وجود همه زحماتی که به همراه دارد برای ما دست اندرکاران بی‌نهایت رضایت‌بخش است. بیش از هر چیز به این دلیل که نوروز همه افراد جامعه را با هر طرز تفکر و تفاوت‌های سیاسی، مذهبی یا عقیدتی که دارند گرد هم می‌آورد و با وجود همه مسائل سیاسی و اجتماعی و اختلاف نظرهایی که بین ایرانی‌ها وجود دارد، در این روزهاست که  به قدرت عجیب نوروز پی می‌بریم و می‌بینیم ایرانی‌ها را چگونه در این ایام با یکدیگر همدل می‌کند.»

وی در ادامه افزود: «وقتی جوان‌ها و مسن‌ترها می‌آیند و احساس می‌کنند در جشنی که متعلق به خود آنهاست شرکت کرده‌اند حس رضایت عجیبی در من به وجود می‌آید. با وجود اخباری که دائما در رابطه با ایران می‌شنویم به نظر من این نوع گردهمایی‌ها احساس غرور و اعتماد به نفسی هم برای بچه‌ها و نوجوانان ما به وجود می‌آورد. خوشبختانه در سال‌های اخیر خبرگزاری‌ها و نشریات آمریکایی هم اخبار مربوط به این رویداد و نوروز ایرانیان واشنگتن را مفصلا منعکس کرده‌اند که خودش جای بسی خوشحالی است.»

 

لینک مطلب

مطالب بیشتری که ممکن است مورد علاقه شما باشند

گسترش روابط جنسى؛ افزایش بیمارى‌هاى مقاربتى جوانان در ایران

cafeliberal

فصل آخر «بازی تاج‌وتخت» شروع شد؛ به امید آنکه در آخر همه‌چیز نابود شود

cafeliberal

لندن؛ ۹ هنرمند ایرانی در نمایشگاه بنیاد هنر معاصر پاراسول

cafeliberal

چگونه با همسرمان درباره رابطه جنسی صحبت کنیم؟

cafeliberal

بالۀ«بابک خُرّمدین»، علی میرفطروس

cafeliberal

افزایش آمار طلاق صوری برای دریافت حقوق پدرِان فوت شده

cafeliberal