فعالیت «سایپا» و «ایران‎خودرو» به دلیل کمبود قطعات مختل شده: ۹۰ هزار ماشین در انبار خاک می‎خورند

(+ویدئو) دبیر انجمن قطعه‌سازان همگن می‎گوید، کارخانجات تولید اتومبیل در ایران بیش از ۵ هزار میلیارد تومان بدهی معوق به قطعه‌سازها دارند با این حال حتی اگر آن هم پرداخت شود به دلیل عدم فعالیت قطعه‌سازان در ماه‌های اخیر و بالا رفتن مواد اولیه حداقل نیازمند ۱۲ هزار میلیارد تومان تسهیلات و سرمایه در گردش هستند تا بتوانند دوباره فعالیت خود را از سر بگیرند.

پژوهای ۴۰۵ در یکی از انبارهای« ایران خودرو»

آرش محبی‌نژاد در گفتگو با ایلنا از افزایش ماشین‌های بدون قطعه در کارخانه‌های «ایران خودرو» و «سایپا» خبر داده و گفت است مجموع ماشین‎هایی که در این دو کارخانه به دلیل کمبود قطعات یدکی تجاری نشده‌اند و در کف انبار خوابیده به بیش از ۹۰ هزار دستگاه رسیده که سرمایه عظیمی از این دو کارخانه اتومبیل‌سازی و قطعه‌سازان راکد مانده است.

محبی‌نژاد می‎افزاید: «کسری قطعات این خودروها عمدتاً داخلی است. این یعنی خودروساز نتوانسته از قطعه‌ساز داخلی جنس مورد نیاز خود را تهیه کند و همانطور که بارها اعلام کردیم قطعه‌سازان امروز به دلیل عدم پرداخت مطالبات خود ازسوی قطعه‌سازان و افزایش قیمت مواد اولیه و مشکلات ارزی و تهیه مواد اولیه خارجی نمی‌تواند سفارشات خودروسازها را تامین کند. البته بخش اندکی از این خودروها نیز نیازمند قطعات وارداتی است.»

دبیر انجمن قطعه‌سازان تاکید کرده «این روند باعث افزایش قیمت تمام شده خودرو می‌شود علاوه بر اینکه خودروساز مجبور است مکانی برای دپو کردن این خودروها تدارک ببیند در آینده نیز وقتی قطعه تامین شد دوباره باید کارگر و تکنسین بر روی این خودروها کار کند و مراحل کنترل کیفیت را دوباره پشت سر بگذارند که این هزینه زیادی به خودروسازها وارد می‌کند.»

مجموعه‌ای از مشکلات در تحویل محصولات باعث نارضایتی مشتریان «ایران‌ خودرو»، «سایپا»، «بهمن موتور» و «سایپا سیتروئن» شده است. آنها در هفته‎های اخیر بارها دست به اعتراض زده‌اند و علیه دولت و مدیران کارخانجات اتومبیل‌سازی شعار داده‌اند.

کارخانه «ایران‌خودرو» اخیراً مجوز افزایش قیمت انواع ماشین‌های زیر ۴۵ میلیون تومانی را دریافت کرد و برخی از محصولات آن در یک شب تا ۱۰ تا ۱۳ میلیون تومان گران شدند!

این وضعیت نابسامان فعالیت صنایع اتومبیل‌سازی ایران را مختل کرده و در ماه‎های اخیر صدها نفر از کارگران این کارخانجات شغل خود را از دست داده‌اند.

 

لینک مطلب

مطالب بیشتری که ممکن است مورد علاقه شما باشند

نقدینگی؛ قبل و بعد از انقلاب ۵۷

cafeliberal

نرخ تورم در ایران در سال آینده از ١۵٠٪ فراتر خواهد رفت

Jahan

نرخ دلار و سکه دوباره افزایش یافت؛ رئیس بانک مرکزی چه می‌گوید؟

cafeliberal

پس از سلطان قیر و سکه و کاغذ، سلطان ترامادول هم دستگیر شد

cafeliberal

اصلاح پول ملی یا پاک کردن صفرها به خیال باطل

cafeliberal

بدون مشتری ماندن نفت در بورس، توقف همکاری‎های نفتی هند، چین ،پاکستان با ایران و بالا کشیدن پول گاز و نفت از طرف عراق

cafeliberal