4.7 C
Tehran
یکشنبه, 26 آبان , 1398

فیفا: نوشتن شعار روى پیراهن تماشاچیان مسابقات فوتبال در سراسر جهان به طرفدارى از حضور زنان ایران در استادیوم‌ها، آزاد است

در مسابقات جام جهانى فوتبال زنان در ماه ژوئیه گذشته درفرانسه هنگام بازى میان کانادا و نیوزیلند در شهر گرونوبل چند تماشاچى روى پیراهن خود نوشته بودند: ممنوعیت ورود بانوان به ورزشگاه‌ها لغو شود. این افراد توسط ماموران حاضر در استادیوم اخراج شدند.

حالا فدراسیون جهانى فوتبال اعلام کرده که آنچه در استادیوم گرونوبل رخ داد، اشتباه بود چون  شعارى که روى پیراهن تماشاچیان نقش بسته بود، تقاضاى اجازه ورود دختران در ایران به ورزشگاه‌ها براى تماشاى مسابقه فوتبال بود که شعارى است اجتماعى نه سیاسى.

به همین دلیل فیفا  ضمن اظهار تاسف از این رفتار نادرست ماموران با چند تماشاچى اعلام کرده : هیچ کس حق ندارد مانع ورود تماشاچیانى که روى پیراهن آنها شعار طرفدارى از حضور بانوان در ورزشگاه‌هاى ایران به چشم مى خورد، شود.

همکاران جیانى اینفانتینو که خود این روزها پرچمدار حمایت از خانم‌هاى ایرانى براى رفتن به ورزشگاه‌ها تماشاى مسابقات فوتبال هستند، گفته اند؛ امیدواریم دیگر چنین اتفاقى در هیچ نقطه دنیا هنگام مسابقات فوتبال رخ ندهد.

تأکید دیگر فیفا در این رابطه این است که هیچ مسئول یا مامورى در هیچ ورزشگاهى در هیچ کجاى جهان حق ندارد از تماشاگرانى که چنین شعارى روى پیراهن آنها نوشته شده بخواهند پیراهن خود را از تن بیرون بیاورد.

به گفته دست اندرکاران فیفا، حکومت ایران چهل سال است از ورود بانوان به ورزشگاه‌ها جلوگیرى کرده است.

روساى فدراسیون فوتبال در ایران، از جمله على کفاشیان، مهدى تاج و همینطور مدیران وزارت ورزش همگى معتقدند که تجربه نشان داده حضور خانم‌ها در ورزشگاه‌ها، درست برعکس ادعاى آنهایى که مى گویند باعث چشم چرانى و رفتار ناشایست مردها مى شود، موجب نظم و ترتیب بیشتر و بهتر در گفتار و رفتار مودبانه تر آقایان مى دانند.

روز دوشنبه این هفته لعیا جنیدى معاون حقوقى حسن روحانى رئیس جمهورى اسلامى گفت: هیچ قانونى براى منع ورود بانوان به مسابقات فوتبال آقایان وجود ندارد و هرگونه جلوگیرى از حضور آنان به استادیوم‌ها غیرقانونى خواهد بود.

جیانى اینفانتینو اخیرا گفت: بانوان علاقمند به تماشاى رقابت‌هاى فوتبال، نه تنها مسابقات خارجى بلکه بازى‌هاى لیگ برتر کشور خود را هم باید بتوانند در استادیوم تماشا کنند.

اما روز سه شنبه فتاحى رئیس کمیته مسابقات سازمان لیگ فوتبال ایران گفت: مطمئن باشید هیچ الزامى براى حضور بانوان در بازى‌هاى لیگ برتر نداریم.

 

لینک مطلب

مطالب بیشتری که ممکن است مورد علاقه شما باشند

ورزش ایران گروگان مناقشه با اسرائیل؛ این بار فوتبال زنان

Jahan

صدف خادم به ایران برنمی‌گردد

cafeliberal

حمایت فدراسیون جهانی جودو از سعید ملایی؛ دروغ‎درمانی برای فرار از پیامدهای «باید ببازی»!

cafeliberal

رسول خادم: براى سیاست‌بازان فرقى نمى‌کند خادم‌ها قربانى شوند یا علیرضا دبیر!

cafeliberal

با سهمیه ۱۰ درصدی و تفکیک جنسیتیِ آزادی، زنان ۱۸ مهرماه به ورزشگاه می‌روند!

cafeliberal

فیفا تماشا می‌کند؛ ممنوعیت ورود زنان به استادیوم‏‌ها در ایران با ضرب و جرح و بازداشت

cafeliberal