قلعه حیوانات

چین، روسیه، ترکیه، سوریه، کوبا، بولیوی و ایران، از مادوورو حمایت می کنند، در حالی که آمریکا، کانادا، فرانسه، آلمان، بریتانیا، چک، برزیل کلمبیا، پاراگوئه، گواتمالا، شیلی، پرو، آرژانتین، اتحادیه اروپایی، کاستاریکا و… پشتیبان مخالفین مادوورو هستند.

این دو جبهه تا حدودی نشانگر و نماینده اندیشه چیره بر جهان بوده و با نگاه به آن می توان گونه ی سیاست بر کشورها را از یکدیگر تمیز داد.

هوگوچاوز و مادوورو طی نزدیک به ۲۰ سال حاکمیت بر ونزوئلا این کشور بسیار غنی از دیدگاه منابع طبیعی، به ویژه طلا و ذخایر نفت را به در یوزگی کشانده اند.

برخی تخمین های معتبر، ونزوئلا را دارای بیشترین ذخایر نفت در جهان دانسته است؛ و در شمار دارندگان بیشترین ذخایر طلا. کشوری پر باران، با خاک مناسب و مردم آرام و سرزنده. با موقعیت ژئوپولیتیک ممتاز.

با همه این ها، ونزوئلا هم اکنون با تورمی ۱۰۰۰۰۰۰۰ (ده میلیون) درصدی مواجه است؛ تورمی شاید بی پیشینه و رکورددار در تاریخ. گرانی و کمبود و نبود دارو و خوراکی، دهشتناک شده است. تن فروشی، مو و اندام فروشی، کوچیدن به کشور های همسایه و دیگر کشو ها، به موازات فضای پلیسی و امنیتی، از طریق پلیس مخفی و میلیشیای حزبی، جان مردم را به لب رسانده است. شکار و خوردن سگ و گربه پدیده ای عادی در کانون های شهری است.
در این میان دولت ها در جهان به دو دسته تقسیم شده اند، گروهی همانند چین،‌ روسیه، کوبا، کره شمالی و…پشتیبان نظام و گروه حاکمند و گروهی دیگر همانند آمریکای شمالی، اروپا و بیشتر آمریکای جنوبی، علیه مادوورو.
از این صف بندی جهانی می توان در مقیاس کلان، به چند نتیجه دست یافت:

۱-بیشتر کشورهای دمکرات، باز سیاسی و پیشرفته اقتصادی مخالف مادوورو و سوسیالیزم طراز او و همپالگی هایش هستند.

۲- بیشتر دولت های بسته، توتالیتر و اغلب کمتر پیشرفته،از مادوورو حمایت می کنند.

۳- به جز بولیوی و کوبای عقب مانده، دیگر دولت های آمریکایی به ویژه همسایگان ونزوئلا، مخالف مادوورو هستند؛

به هر روی، در برابر رخدادهای اخیر ونزوئلا، دو جبهه در جهان شکل گرفته، که تا حدود زیادی نمایانگر و پژواک دهنده سیستم سیاسی چیره بر آن ها است.
کاش می توانستم سران جبهه ی موافق مادوورو را به خواندن کتاب< قلعه حیوانات> وادار می کردم. لطفا چنان چه نخوانده اید، همین امروز مطالعه کنید!
یدالله کریمی پور
@cafe_andishe95

مطالب بیشتری که ممکن است مورد علاقه شما باشند

«مهار رژیم ایران» هدف مشترک آمریکا و اروپا؛ صدر اعظم آلمان: اختلاف ما با آمریکا فقط در تاکتیک است

cafeliberal

جنجال بر سر لوگوی شبیه «الله» زیر کفش نایک

Jahan

نگرانی اروپا از برنامه موشکی جمهوری اسلامی و واکنش ایران

cafeliberal

ابراهیم رئیسی رئیس قوه قضائیه می‌شود

cafeliberal

ایران باید با آمریکا مصالحه کند‎‎

cafeliberal

رئیس دادگستری استان فارس: رودخانه منتهی به دروازه قرآن لایروبی نشده بود، کوتاهی مسئولان علیرغم هشدار‌های سازمان هواشناسی

Jahan