1.9 C
تهران
پنج شنبه, ۸ اسفند , ۱۳۹۸

لحن دولت چین در برابر معترضان هنگ‌کنگ تندتر می‌شود

به دنبال تشدید رویارویی معترضان و دولت خودمختار هنگ‌کنگ در جریان اعتصاب سراسری اخیر، جمهوری خلق چین با لحنی تند به فعالان در جنبش اعتراضی هشدار داده است که با آتش بازی نکنند.

یانگ گوانگ، سخنگوی شواری حکومتی هنگ‌کنگ گفته است که “گروهی بسیار کوچک از جنایتکاران بیرحم و شرور” مسئول اعتراضات هفته‌های اخیر هستند. او گفته است که آنها رفاه و امنیت جزیره وابسته به چین را به خطر انداخته‌اند.

او تصریح کرده است که ارتش خلق چین نیروی مقتدری است که برای “دفاع از هر خطه خاک میهن آمادگی دارد”.

مرکزیت جمهوری خلق تاکنون در حوادث هنگ‌کنگ به شکل مستقیم دخالت نکرده است. ناظران اعتقاد دارند به نظر می‌رسد که اکنون صبر و تحمل رهبری چین به سر رسیده است.

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید

ادامه اعتراضات گسترده

با وجود چنگ و نشان دادن مقام‌های امنیتی، مخالفان در هنگ‌کنگ به اعتراض خود ادامه می‌دهند. روز دوشنبه (پنجم اوت) اعتصاب سراسری زندگی را در این قطب مالی جنوب شرقی آسیا فلج کرد. مأموران تلاش کردند با استفاده از گاز اشک‌آور معترضان را پراکنده کنند.

اینک دو ماه است که اعتراضات در هنگ‌کنگ آغاز شده و هردم خشن‌تر شده است.

سرآغاز گردهمایی‌های جوانان و دانشجویان با ارائه لایحه‌ای به شورای حکومتی بود که تحویل “خلافکاران” را از هنگ‌کنگ به سرزمین چین تسهیل می‌کرد.

با این که به دنبال اعتراضات گسترده دولت محلی هنگ‌کنگ لایحه مزبور را پس گرفت، اما معترضان از پای ننشستند و به اعتراضات خود لحنی تندتر دادند.

دویچه وله فارسی را در اینستاگرام دنبال کنید

آنها بیم دارند که جمهوری خلق نفوذ خود در هنگ‌کنگ را تقویت کند و از این راه به آزادی‌ها و فضای دموکراتیک در این جزیره که در سال ۱۹۹۷ از بریتانیا به چین برگردانده شد، پایان دهد.


لینک مطلب

مطالب بیشتری که ممکن است مورد علاقه شما باشند

رضا تقی‌زاده | ناو هواپیمابر آبراهام لینکلن، «ماکت» ناو نیمیتس نیست!

cafeliberal

سانسور پیش و پس از انتشار کتاب و ترس از خمیر شدن کتاب‌ها، نگرانی جدی بازار کتاب در گفت‌وگو با علیرضا بهنام – کمپین حقوق بشر در ایران

cafeliberal

مجلسی که «خانه ملت» نیست! عدم مشارکت و بی‌اعتنایی مردم به نمایش انتخابات

cafeliberal

۷۰ درصد کارگران زیر خط فقر زندگی می‌کنند – کمپین حقوق بشر در ایران

cafeliberal

تحریم‌های آمریکا علیه وزارت‌خانه ها و وزرای ترکیه

cafeliberal

بحران اقتصادی اصناف را یکی پس از دیگری در بر می‌گیرد، تولیدکنندگان لامپ و روشنایی در بن‌بست

cafeliberal

این وب سایت از کوکی ها برای بهبود تجربه شما استفاده می کند. ما فرض خواهیم کرد که شما با این مسئله موافق هستید ، اما در صورت تمایل می توانید انصراف دهید. تائید بیشتر بخوانید

ajax-loader