9.9 C
Tehran
چهارشنبه, 20 آذر , 1398

لوموند: بهانه‌هاى ایران براى دخالت در منطقه، دیگر قابل توجیه نیست

به دلیل اعتراضات و درگیرى‌ها میان معترضین با پلیس در شهرهاى مختلف عراق دیدار تیم‌هاى فوتبال ایران و آن کشور در مرحله انتخابى جام جهانى ٢٠٢٢ قطر که قرار بود در بصره برگزار شود به شهر امّان پایتخت اردن منتقل شد در حالى که تصور مى شد شهرهاى دیگرى در منطقه براى انجام این رقابت در نظر گرفته خواهد شد.

فدراسیون جهانى فوتبال، اردن را محل این مسابقه اعلام نموده است. قرار بود تیم ملى ایران روز ١۴ نوامبر با عراق در استادیوم شهر بصره به میدان برود حتى هیأتى نیز از تهران براى بررسى محل بازى و شرایط برگزارى به بصره رفت و با انجام این مسابقه در آن شهر موافقت کرد.

مسابقه فوتبال ایران و عراق در کشور ثالث برگزار خواهد شد

اما فیفا ترجیح داد این بازى در جایى دورتر از عراق صورت گیرد. شهر بصره نیز مانند بغداد از شروع ماه اکتبر گذشته هر روز شاهد شعارهایى بوده که تظاهرکنندگان علیه جمهورى اسلامى ایران سر مى‌داده‌اند.

در همین حال روزنامه لوموند چاپ پاریس روز پنجشنبه این هفته نوشت: بهانه‌هایى که ایران براى دخالت‌هاى سیاسى نظامى در سوریه ، عراق و لبنان مطرح مى کند دیگر قابل توجیه نیست و افکار عمومى جهان عرب دیگر اینگونه عذرها را نمى‌پذیرد.

لوموند ادامه داده:  جمهورى اسلامى براى نخستین‌بار احساس مى کند که با سلطه‌جویى‌اش در منطقه به شدت مخالفت مى‌شود. رژیم ایران از اینکه عرصه نفوذش از خلیج فارس تا دریاى مدیترانه امتداد داشته و «بزرگراهى شیعى» در این کشورها به وجود آورده فکر مى‌کرد رفت و آمد میان تهران و بغداد، بیروت و دمشق بدون پرداخت هیچگونه عوارضى براى ایرانى‌ها تضمین شده است.

لوموند اضافه کرده: شعارهاى معترضان عراقى در دو ماه گذشته این بوده «ایران برو بیرون!»

در لبنان هم تظاهرکنندگان چند هفته است هر روز در خیابان‌هاى آن کشور علیه حکومت شعار مى‌دهند و اعتراض مى‌کنند.

لوموند نوشته: در اعتراضات مدنى و مستمر مردم در عراق هیچگونه وابستگى دینى یا مذهبى به چشم نمى‌خورد بلکه برعکس دیدیم که میزان شورش بیشترعلیه دولت آن کشور و سلطه‌جویى رژیم ایران بوده و نظیر همین سناریو در لبنان نیز تکرار شد.  در سوریه نیروهاى خارجى یعنى جمهوری اسلامی ایران، روسیه و ترکیه که روابط دوستانه اما کاذب با یکدیگر دارند از بشار اسد حمایت مى‌کنند. در ضمن روسیه همواره جلو رژیم ایران را براى گشودن جبهه دوم علیه اسرائیل گرفته است. رژیم ایران هم از حضور نیروهاى ترکیه به عنوان یک نیروى سنّى‌مذهب در شمال شرق سوریه ناراضى است.

لوموند ادامه داده: اگر دستاویزهاى ایران در مورد مقاومت علیه اسرائیل توانسته بود بخشى از دنیاى عرب را متقاعد کند، اکنون دیگر بى‌اثر شده است. ضمنا سوریه فعلا بیش از هر چیز نیازمند پول براى بازسازى آن کشور است که نه ایران چنین توان مالى را دارد نه روسیه.

 

لینک مطلب

مطالب بیشتری که ممکن است مورد علاقه شما باشند

تورم به تولیدکنندگان خدمات رسید؛ تورم گروه حمل‌ و نقل، انبارداری و ارتباطات ۵۱.۵ درصد افزایش یافت

cafeliberal

تلاش برای بقای «حکومت اسلامی» حتی فقط در تکه‌ای از ایران؟!

cafeliberal

انتخاب "رهبری دوگانه" حزب سوسیال‌دموکرات به دور دوم کشیده شد

cafeliberal

قطع آب و بیمار کردن زندانیان با غذای ناسالم در زندان سراوان

cafeliberal

مواجه‌های جدی روشنفکران و کاربران شبکه‌های اجتماعی ایرانی

cafeliberal

روحانی از حساب مردم ایران مایه میگذارد و ادعا می کند که آن ها آماده “جهاد و شهادت” علیه آمریکا هستند

cafeliberal