13.6 C
Tehran
سه شنبه, 23 مهر , 1398

مایک پمپئو: اگر ایران مانند کشوری معمولی رفتار کند بدون هیچ پیش‌شرطی مذاکره می‎کنیم

وزیر خارجه آمریکا، یکشنبه ۱۲ خرداد، در جریان تور اروپایی خود پس از دیدار با مقامات آلمان راهی سوئیس شد و با ایگناسیو کاسیک وزیر خارجه این کشور دیدار و گفتگو کرد.

دیدار وزرای خارجه آمریکا و سوئیس در قلعه کاستل‌گراند در بلینزونا؛ دوم ژوئن ۲۰۱۹

مایک پمپئو در اظهاراتی که بازتاب بسیاری یافت اعلام کرد آمریکا «بدون هیچ پیش‌شرط» آماده مذاکره با جمهوری اسلامی است اما تاکید کرد ایران نیز باید مانند کشوری عادی رفتار کند.

به گزارش آسوشیتدپرس، وزیر خارجه آمریکا در این دیدار با اشاره به اینکه کشورش «آماده است بدون پیش‌شرط وارد گفتگو شود» تاکید کرد «آماده‌ایم با رهبران ایران پشت میز بنشینیم.»

او همچنین عنوان کرد، «تلاش‌های آمریکا برای معکوس کردن اساسی روند فعالیت‌های شرورانه جمهوری اسلامی به عنوان یک نیروی انقلابی ادامه خواهد یافت.»

پمپئو افزود، «جمهوری اسلامی باید متوجه باشد که جهان فعالیت‌های مربوط به آب سنگین و سانتریفیوژ در ایران را زیر نظر دارد.»

پمپئو یک سال پیش ۱۲ شرط آمریکا را در نخستین سخنرانی خود به عنوان وزیر امور خارجه آمریکا به عنوان زمینه‌ی لازم برای رسیدن به یک توافق جدید با تهران تعیین کرده بود. پایان دادن به برنامه اتمی و آزمایش‌های موشکی، توقف حمایت از شبه‌نظامی‎ها و آزادی شهروندان آمریکایی و توقف عملیات سایبری و پایان دادن به حمایت از طالبان از جمله این شروط بود.

اظهارات پمپئو در سوئیس بار دیگر ذوق‎زدگی همان‎هایی را در پی داشت که در ظاهر اتفاقا مخالف مذاکره با آمریکا هستند!

کانال اینستاگرام «افسران» وابسته به نهادهای امنیتی و سایبری جمهوری اسلامی در واکنش به اظهارات پمپئو پیروزمندانه نوشته: «مقاومت جواب می‎دهد!»

این در حالیست که در آستانه سفر پمپئو به آلمان، وزارت خارجه آمریکا اعلام کرده بود هرگونه مذاکره با رژیم ایران منوط به اجرای آن ۱۲ شرط است.

چندی پیش، دونالد ترامپ نیز در سفر به ژاپن، در کنفرانس خبری مشترک با شینزو آبه نخست وزیر این کشور گفت به دنبال براندازی رژیم ایران نیست و مایل به مذاکره است. او تاکید کرد با همین رهبران فعلی حکومت ایران نیز می‎شود وضعیت اقتصادی این کشور را بهبود بخشید.

این اظهارات نیز واکنش‌های مختلفی در پی داشت و  آن جریان‎های سیاسی در داخل و خارج کشور که پیش از این علیه ترامپ بودند و بقیه را «ترامپیست» می‌خواندند، چنان ذوق‎زده شدند که بزرگ کردن بخشی از سخنان ترامپ توسط آنها، بار دیگر اعترافی ناخواسته درباره‌ی وابستگی وضعیت جمهوری اسلامی به تصمیمات آمریکا شد!

در میانه‌ی این خوشی اما یک روز بعد وزارت خارجه آمریکا بار دیگر تکرار کرد هرگونه مذاکره با رژیم ایران منوط به اجرای شروط ۱۲گانه است که از سوی مایک پمپئو اعلام شده!

در چنین شرایطی که آمریکا و نهادهای دولتی و سیاستمدارانش مرتب با جملات گوناگون سبب سردی- گرمی جمهوری اسلامی و مدافعانش و همچنین برخی مخالفان رژیم ایران می‌شوند، علی خامنه‎ای، ۲۴ اردیبهشت، در دیدار مسئولان و کارگزاران نظام تاکید کره بود، «جنگ نمی‌شود، مذاکره با آمریکا سمّ است و هیچ آدم با شعوری با این شرایط مذاکره نمی‎کند و گزینه قطعی ملت مقاومت است.»

اظهارات اخیر پمپئو واکنش‎های مختلفی را در شبکه‎های اجتماعی به دنبال داشته است آنهم در حالی که درباره  «شرط» یا «پیش‌شرط» برای «مذاکره» یا «توافق جدید» بین موافقان و مخالفان جمهوری اسلامی تفاوت نظر وجود دارد.

در هر صورت، هر برداشتی که از «شرط» و «پیش‌شرط» و «مذاکره» و «توافق جدید» وجود داشته باشد، روشن است که وزارت خارجه آمریکا با این موضع‌گیری نیز یک بار دیگر توپ را در زمین رژیم ایران انداخته است و در آستانه سفر شینزو آبه به تهران که احتمالاً برای میانجیگری بین تهران و واشنگتن است، جمهوری اسلامی باید تکلیف خود را روشن کند که مذاکره می‎کند و با پذیرش شروط یا نکات ۱۲گانه آمریکا «تغییر رفتار» می‎دهد و یا همچنان مقاومت خواهد کرد.

عباس موسوی سخنگوی وزیر خارجه جمهوری اسلامی در واکنش به اظهارات اخیر پمپئو گفت، «برای جمهوری اسلامی ایران بازی با کلمات و بیان اهداف پنهانی در قالب کلمات جدید ملاک عمل نیست، تغییر رویکرد کلی و رفتار عملی ایالات متحده آمریکا در قبال ملت ایران ملاک است.»

وی تاکید کرد، «اظهارات آقای پمپئو مبنی بر تداوم کارزار فشار حداکثری بر ایران نشان دهنده تداوم رویکرد نادرست قبلی است که لازم است اصلاح شود.»


لینک مطلب

مطالب بیشتری که ممکن است مورد علاقه شما باشند

مخالفت با ساخت بنای یادبود هولوکاست در آمستردام

cafeliberal

متهم پرونده قاچاق عمده ارز: همه اقدامات با دستور حسن روحانی و اطلاع علی شمخانی صورت گرفت!

cafeliberal

«شما بازداشتید! اما می‌توانید زندگی عادی‌تان را ادامه دهید»

cafeliberal

چه ۱۴ چه ۱۴میلیون: دیگه تمومه ماجرا!

cafeliberal

مرکل خواستار "توقف فوری" عملیات نظامی ترکیه در سوریه شد

cafeliberal

پایان بی‌نتیجه گفت‌وگوهای آمریکا و مکزیک بر سر تعرفه‌های گمرکی

cafeliberal