10.7 C
Tehran
پنج شنبه, 14 آذر , 1398

محاکمه ۱۱ کارمند وزارت صمت به دلیل فساد اقتصادی ۳۲۶ میلیارد تومانی

محاکمه ۱۱ کارمند وزارت صنعت، معدن و تجارت که در اقدامی غیرقانونی ۸۰ هزار تن مواد اولیه پتروشیمی را به شرکت‌های صوری واگذار و اقدام به فروش این محصولات در بازار آزاد کرده‌اند امروز آغاز شد.

نخستین جلسه رسیدگی به پرونده تخلفات در پتروشیمی روز دوشنبه ۲۴ تیر ۱۳۹۸ در شعبه سوم دادگاه ویژه جرائم اقتصادی برگزار شد.

متهمان این پرونده ۱۱ نفر هستند که ۸ کارمند اداره صنعت، معدن و تجارت استان لرستان و ۳ نفر نیز کارمندان وزارت صمت هستند.

بر اساس توضیحات نماینده دادستان در نخستین جلسه دادگاه رسیدگی به اتهام این ۱۱ نفر، آنها مواد اولیه پتروشیمی را به افراد و شرکت‌هایی می‌داده‌اند که یا فعالیت تولیدی نداشتند، یا فعال نبودند و یا از طریق شرکت‌های صوری تأسیس شده بودند.

این افراد در مجموع ۸۰ هزار تن مواد اولیه پتروشیمی را برخلاف مقررات به این کارخانجات تحویل داده و این مواد در بازار آزاد به فروش رفته است که ارزش اولیه آن چیزی حدود ۳۲۶ میلیارد تومان برآورد می‌شود.

نماینده دادستان گفته است: «کارشناسان و کارمندان اداره صنعت، معدن و تجارت استان لرستان و کارمندانی در ساختمان وزارت صنعت، معدن و تجارت در تهران، ۸۰ هزار تن مواد اولیه پتروشیمی را به صورت غیرقانونی در سیستم بهین‌یاب به دلالان و دارندگان شرکت‌های صوری تخصیص داده و این مواد در بازار آزاد به فروش رسیده است.»

نماینده دادستان افزوده است: قدرت‌ احمدی کارشناس حوزه معاونت اداره صمت استان لرستان به مشارکت در اخلال در نظام تولیدی کشور از طریق تخصیص سهمیه غیرقانونی مواد اولیه پتروشیمی و اخذ رشوه به مبلغ ۱۰ میلیارد ریال متهم است.

وی ادامه داد: همچنین محمدحسن محمدی بیک‌هندی به مشارکت در نظام تولیدی کشور از طریق تخصیص سهمیه غیرقانونی مواد پتروشیمی و اخذ رشوه به مبلغ ۱۰ میلیارد ریال متهم است.

نماینده دادستان در ادامه مصطفی ورزدار کارمند وزارت صمت، مسعود رضا معاون اداره صمت استان لرستان، محسن گودرزی‌نژاد رئیس منابع غیرفلزی اداره صمت لرستان، محسن ناصری گودرزی کارشناس منابع پلیمر و شیمیایی اداره صمت بروجرد، ناصر شهلایی کارشناس صنایع پلیمر و شیمیایی اداره صمت لرستان، نادر رادمهر کارشناس صنایع پلیمر و شیمیایی اداره صمت لرستان، فرید یاراحمدی رئیس منطقه آزاد اقتصادی شهرستان ازنا، بهمن میرزایی زیرطاق و مجید شیرنیا را دیگر متهمان این پرونده خواند که به مشارکت و همچنین معاونت در اختلال در نظام تولیدی کشور متهم هستند.

نماینده دادستان افزوده که متهمان «با تشکیل باند در وزارتخانه مذکور و با اخذ مبالغی اعم از وجوه نقد و سکه اقدام به تخصیص مواد اولیه برای تعدادی از شرکت‌های صوری کردند که این مسئله موجب بروز مشکلات متعدد در حوزه مواد اولیه پلاستیک و افزایش قیمت آنها شده است.»

نماینده دادستان تأکید کرده است که «برخی از افراد سوءاستفاده کننده با اعمال نفوذ و پرداخت مبالغی به متهمین این پرونده اقدام به افزایش سهمیه خرید مواد اولیه خود در سامانه بهین‌یاب کردند و عدم نظارت کافی موجب شده بسیاری از شرکت‌ها علیرغم نداشتن فعالیت تولیدی بتوانند سهم زیادی از مواد اولیه پتروشیمی را خریداری و در بازار آزاد بفروشند.»

نماینده دادستان همچنین گفته که برای نمونه قدرت احمدی متهم ردیف اول این پرونده مسئول تایید این سهمیه‌ها بوده که در قبال انجام خدمات خود رشوه دریافت می‌کرده. خدمات این متهم با دریافت رشوه از سال ۹۳ آغاز شده و این فرد بخشی از رشوه‌های دریافتی را به دو کارمند دیگر یعنی ورزدار بیک‌هندی داده است که بیک‌هندی با متهم اصلی در ارتباط بوده است. این فرد همچنین با سایر تولیدکنندگان و دلالان شامل امیر رستگار، بلوچ‌زاده و یاراحمدی ارتباط داشته و به صورت نقدی و غیرنقدی اقدام به اخذ رشوه می‌کرده است.

وی افزود حسن یاراحمدی از دلالان اصلی این پرونده ۲۸ شرکت در استان لرستان تأسیس کرده که این شرکت‌ها یا صوری بودند و یا اصلا وجود خارجی نداشتند و نهایتا عمل ارتکابی متهمین منجر به اخلال در نظام تولیدی کشور شده است.

نماینده دادستان گزارش سازمان بازرسی برخی ادله انتصاب جرم به این افراد را گزارش مورخ ۷ خرداد سال ۹۶ معاونت نظارت و بازرسی امور تولیدی سازمان بازرسی کل کشور به وزیر وقت صمت در مورد ایرادات و نقایص سیستم بهین‌یاب، گزارش مورخ ۱۰ مهر سال ۹۷ سازمان اطلاعات سپاه مبنی بر شناسایی تعدادی از دلالان حوزه پتروشیمی از جمله مهدی ریما، سیدعلی مهرجو و حسن یاراحمدی، فهرست انبارهای شناسایی شده توسط رابط پرونده، کشف ۷ هزار تن مواد اولیه پتروشیمی در انبارمروارید و کشف ۱۰ هزار تن مواد اولیه پتروشیمی در ۴ انبار در منطقه شورآباد، عنوان کرد.

گفتنی است این پرونده جدید با پرونده شرکت بازرگانی پتروشیمی که چند ماه از رسیدگی آن می‌گذرد تفاوت دارد و  پرونده جدید به تخلفات و فساد اقتصادی کارکنان پتروشیمی اختصاص دارد.

لینک مطلب

مطالب بیشتری که ممکن است مورد علاقه شما باشند

سومین جلسه دادگاه شبنم نعمت‌زاده؛ کشف انبار جدید دارو متعلق به دختر وزیر تدبیر و امید

cafeliberal

سخن کوتاه

cafeliberal

دیدار رئیس جمهور سوئیس با ترامپ در گرماگرم بحران برجام

cafeliberal

محمدجواد ظریف: آمریکا با آتش بازی می‌کند

cafeliberal

درخت بکارید، ارز دیجیتال برداشت کنید

cafeliberal

تشدید انتقادها به حاکمیت در نقض برجام و رد مذاکره با آمریکا

cafeliberal