10.7 C
Tehran
پنج شنبه, 14 آذر , 1398

محدودیتهای جدید عامل فشار بیشتر بر زندانیان زندان اوین

با ورود رئیس زندان جدید غلامرضا ضیایی به اوین و وضع قوانین جدید، زندانیان زندان اوین محدودیتهای جدیدی را تجربه می کنند. محدودیتهایی که در مواردی به طور خاص در مورد زندانیان بیمار، جان و زندگی آنها را مورد تهدید قرار می دهد.
یکی از این قوانین حذف بیمه درمانی زندانیان است. به این معنی که تمامی هزینه های درمانی زندانیان به عهده خود و خانواده هایشان است. در صورتی که زندانی پولی نداشته باشد، از درمان محروم است. این امر برای زندانیان سیاسی و غیرسیاسی بسیار حیاتی است. چرا که پس از سالیان زندان پشتیبان مالی ندارند که بتوانند از پس هزینه های سنگین بیماری بربیایند. زندانی اگر در حال مرگ هم باشد، بدون پرداخت هزینه از جیب خود به مراکز درمانی منتقل نمی شود.
از جمله بیماران زندان اوین می توان از مطلب احمدیان نام برد. مطلب احمدیان که در اثر ضرب و شتم دوران بازجویی به بیماری مبتلا شده، به دلیل نداشتن پشتوانه مالی و عدم تقبل هزینه درمانش توسط عوامل و مسئولان زندان، با زجر و درد روزانه و امکان تبدیل بیماری به سرطان مواجه است.

محدودیت تماس زندانیان به ۷ شماره تلفن که باید اعلام و در کارت تلفن زندانی ثبت شود، از دیگر محدودیتهای اعمال شده بر زندانیان اوین است.
محدودیت جدید و عجیب دیگری که رئیس جدید زندان اوین وضع کرده، ممنوعیت رفت و آمد زندانیان سیاسی به باشگاه ورزشی است.
قوانین محدودکننده جدید شامل ملاقاتهای زندانیان نیز می شود. زندانیان سیاسی از ۳ سال پیش هر ۲۸روز یک بار بدون اینکه نیاز به درخواست باشد، اجازه ملاقات حضوری داشتند. اما به فرمان غلامرضا ضیایی این ملاقاتها حذف شده و زندانیان سیاسی باید برای ملاقاتهای حضوری یا خصوصی، درخواست کتبی بدهند.
از طرفی پیش از این زندانیان می توانستند با گرفتن نامه کتبی از قاضی ناظر بر زندان (امین وزیری) با اقوام غیردرجه یک ملاقات داشته باشند. این موضوع نیز توسط رئیس جدید زندان لغو شده است.

البته بند زنان زندان اوین از اعمال محدودیت های بیشتری از طرف رئیس جدید زندان روبرو شده که به اختصار می توان به محدودیتها در ملاقات، تماسهای تلفنی، گرفتن لباس و وسایل ضروری، عدم تحویلدهی وسایل برقی خریداری شده توسط زندانیان اشاره کرد.

لازم به ذکر است که غلامرضا ضیایی پیش از این در منصب ریاست زندان رجایی شهر بوده و جنایتهای فراوانی در حق زندانیان سیاسی و عادی انجام داده است.
غلامرضا ضیایی در سالهای اول دهه هشتاد مسئول بند ۲۴۰ زندان اوین (بند وزارت اطلاعات) بود و پس از آن به سمت مسئولیت تعقیب و گریز زندانیان فراری در سازمان زندان‌ها منصوب شد. او در سال ۸۸ رییس زندان کهریزک بود که پس از وقایع فاجعه‌بار آن بازداشتگاه به ریاست حفاظت کل سازمان زندان‌ها ارتقاء یافت.
غلامرضا ضیایی در آبان ۹۶ به ریاست زندان رجایی شهر منصوب شد. او در حضور زندانیان رجایی شهر مدعی شد که پس از ماجرای کهریزک و برکناری قاضی مرتضوی «توبه» کرده است.
گفتنی است غلامرضا ضیایی در سال ۹۷ همراه با تعدادی دیگر از مقامات نظام ولایی، به دلیل نقض حقوق بشر در لیست تحریم خزانه داری آمریکا قرار گرفت.

به کانال نه به زندان نه به اعدام در تلگرام بپیوندید
https://t.me/NoToPrisonNoToExecution

لینک مطلب

مطالب بیشتری که ممکن است مورد علاقه شما باشند

وال‌استریت‌ژورنال: اضطراب در برابر موشک‌های ایران، اتحادیه اروپا برای غلبه بر تهران

cafeliberal

آیا آمریکا مانع از دعوت روحانی به اجلاس «گروه ۷» شد؟، دکتر رضا تقی زاده

cafeliberal

تهدیدهای اتمی روحانی؛ ایران با ۳۰۰ کیلوگرم اورانیوم غنی‌شده چه می‌کند؟! ، رضا تقی زاده

cafeliberal

آمریکا در میان مقابله با رژیم ایران و عقب‌نشینی از سوریه

cafeliberal

جوکر، زوزه‌ای برای تمام اعصار

cafeliberal

عامل حمله به پلیس پاریس با اسلام‌گرایان در ارتباط بود

cafeliberal