32.8 C
Tehran
دوشنبه, ۳۱ تیر , ۱۳۹۸
سیاست-جامعه

محمدجواد ظریف: با آمریکا جنگ نداریم؛ معاون فرهنگی نیروهای مسلح: خرخره آمریکا را می‌فشاریم تا خفه شود!

سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی ادعا کرده به هیچ کشوری اجازه داده نخواهد شد جایگزین ایران در بازار نفت شود!

راهپیمایی حکومتی در حمایت از سپاه پاسداران

سیدعباس موسوی، پنجشنبه پنجم اردیبهشت، مواضع عربستان و بحرین در حمایت از تحریم صادرات نفت جمهوری اسلامی را محکوم کرده و این مواضع را نشان از «تبعیت کورکورانه این کشورها از آمریکا و نادانی آنان نسبت به عواقب این اقدام» دانست.

موسوی گفته «جمهوری اسلامی ایران به هیچ کشوری اجازه نخواهد داد جایگزین ایران در بازار نفت شود و مسئولیت هرگونه تبعات را متوجه آمریکا و کشورهای مزبور می‎داند، دولت و ملت ایران دشمنی بعضی کشورها را در این شرایط تاریخی هرگز فراموش نخواهد کرد.»

یک روز پیش از آن، چهارم اردیبهشت، رهبر جمهوری اسلامی در سخنانی به عدم تمدید معافیت‌های نفتی آمریکا برای مشتریان ایران واکنش نشان داد و ادعا کرد، «ما آنقدری که نیاز داریم و خودمان اراده می‌کنیم، می‌توانیم نفت خود را صادر کنیم.»

علی خامنه‎ای در سخنانی گفت، «آنها به خیال خودشان راه را مسدود کرده‌اند، اما ملت فعال و مسئولین بیدار اگر دامن همت به کمر بزنند بسیاری از بن‌بست‌ها را باز خواهند کرد، ثانیاً بدانند این دشمنی بی‌جواب نخواهد ماند و پاسخ این دشمنی را خواهند گرفت، ملت ایران ملتی نیست که در مقابل دشمنی آنها ساکت بنشیند، ثالثاً هرچه ما کمتر وابسته به این شکل از فروش نفت [خام‌فروشی] باشیم، قدر می‌دانیم و این برای ما بهتر است!»

آمریکا معافیت مشتریان نفتی ایران را متوقف کرد و از ۱۲ اردیبهشت هیچ کشوری اجازه خرید نفت ایران را ندارد.

برایان هوک نماینده وزارت خارجه آمریکا در امور ایران می‌گوید، «تحریم‌های نفتی از سال پیش تا کنون بیش از ۱۰ میلیارد دلار از درآمد نفتی رژیم ایران را کاسته است.»

محمد جوادظریف وزیر خارجه، چهارشنبه چهارم اردیبهشت ۹۸، در مصاحبه‌ با رویترز در دفتر نمایندگی ایران در سازمان ملل تأکید کرد، «تصور نمی‎کنم دونالد ترامپ به‌دنبال جنگ با ایران باشد ولی اقدامات ترامپ می‌تواند منجر به درگیری شود.»

ظریف گفته «جان بولتون مشاور امنیت ملی کاخ سفید و بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل ترامپ را در مسیر درگیری با تهران قرار خواهند داد. کسانی که چنین سیاست‌هایی را طراحی می‌کنند، اساساً به‌دنبال دستیابی به یک راهکار از طریق مذاکره نیستند. ولی اجازه بدهید شفاف اعلام کنم که تهران به‌ دنبال درگیری و تقابل نیست ولی دست از دفاع از خودش بر نخواهد داشت.»

قصد جنگ نداریم

وزیر خارجه جمهوری اسلامی تصمیم آمریکا علیه سپاه پاسداران را «پوچ و مضحک» ارزیابی کرد و گفت: «ایران هیچ برنامه‌ای برای پاسخ نظامی نخواهد داشت مگر آنکه ایالات متحده قوانین تعامل با نیروهای ایرانی را تغییر دهد. ما با احتیاط و ملاحظات لازم رفتار خواهیم کرد ولی این مسئله بدان معنا نیست که اگر آمریکا قوانین بازی را تغییر دهد، یا قوانین تعامل را تغییر دهد، قادر خواهد بود به همین روال ادامه دهد.»

ظریف در پاسخ به پرسشی درباره‎ی اینکه «آیا کشتی‌های جنگی آمریکایی هنوز می‌توانند از تنگه هرمز عبور کنند»، تأکید کرد: «کشتی‌ها می‌توانند از طریق تنگه هرمز عبور کنند. اگر آمریکا بخواهد قوانین تعامل، قوانین بازی و کانال‌های ارتباطی و پروتکل‌های موجود را حفظ کند، ما قصد انجام هیچگونه اقدامی را نخواهیم داشت، علیرغم این واقعیت که حضور آمریکا در خلیج فارس را بی‌ثبات‌کننده می‌دانیم.»

وزیر خارجه جمهوری اسلامی در واکنش به تحریم‌های آمریکا گفته، ایران در برابر تحریم‌های آمریکا مقاومت خواهد کرد. منظور من این است که همواره راهکارهایی برای دور زدن تحریم‌ها وجود دارد، ما در این زمینه [دور زدن تحریم‌ها] دکترا داریم!

ظریف درحالی ادعا کرده جمهوری اسلامی قصد جنگ با آمریکا را ندارد که ابوالفضل شکارچی معاون فرهنگی نیروهای مسلح با اشاره به دولت آمریکا گفته «هیچ سابقه درخشانی در پرونده این حکومت ننگین نیست و عالم را به آتش کشیده. در مقابل آمریکا حرف از دفاع نمی‌زنیم بلکه خرخره آمریکا را می‌فشاریم تا خفه شود و بشریت از دست آن نجات یابد، این رسالت و مسئولیت ماست!»

لینک مطلب

مطالب بیشتری که ممکن است مورد علاقه شما باشند

ایران با قول پرداخت بدهى به فیلا، موقتا از محرومیت نجات یافت

cafeliberal

تصویب «کنوانسیون محو خشونت و آزار در محل کار» و ضرورت جدی برای رفع کاستی‌های قانونی در ایران

cafeliberal

سران حکومت ایران، مردم را به شرکت “میلیونی” در تظاهرات موسوم به “روز جهانی قدس” فرا خواندند.

cafeliberal

تاکید کنگره حزب چپ ایران بر عبور از جمهوری اسلامی ● گفت‌وگو با بهروز خلیق

cafeliberal

یک کمدین در اولین دور انتخابات ریاست جمهوری اوکراین پیروز شد

cafeliberal

خشم مقامهای جمهوری اسلامی از نشست ورشو

Jahan