31.4 C
Tehran
پنج شنبه, ۳۱ مرداد , ۱۳۹۸
فرهنگ و هنر-سبک زندگی

محمد امامی و آموزش تهیه‌کنندگی سینما: آشنایی با رمز و رموز دریافت وام ۷۰۰ میلیارد تومانی بدون وثیقه!

رئیس کمیته تفحص از صندوق ذخیره فرهنگیان می‌گوید محمد امامی تهیه‌کننده سریال «شهرزاد» ۷۰۰ میلیارد تومان وام بدون وثیقه دریافت کرده و به همین دلیل هم سال ۹۶ دستگیر شده. امامی خردادماه سال ۹۶ در دانشگاه تورنتو «کارگاه آموزش تهیه‌کنندگی» برگزار کرده و وعده داد بود تا سریال «شهرزاد» از شبکه معروف «نت‌فلیکس» پخش شود!

محمد امامی متهم پرونده بانک سرمایه

با بررسی پرونده‌های اقتصادی بانک سرمایه و صندوق ذخیره فرهنگیان، جزئیات تازه‌ای از پرونده فساد مالی یکی از تازه به دوران رسیده‌های سینما یعنی محمد امامی کشف شده است. این تهیه‌کننده سینما و شبکه نمایش خانگی، علاوه بر گران‌نمایی اموال برای دریافت وام‌های کلان‌، به دریافت ۷۰۰ میلیارد تومان وام بدون وثیقه متهم است.

جبار کوچکی‌نژاد رئیس کمیته تحقیق و تفحص از صندوق ذخیره فرهنگیان درباره اتهامات محمد امامی تهیه‌کننده سریال «شهرزاد» گفته که امامی سهامدار بانک سرمایه بود که آورده‌ای نداشت بلکه با زد و بند در داخل بانک، مبالغی توسط شرکت‌های اقماری و کاغذی که شکل داده بود، گرفت و همان را نیز به عنوان سرمایه خود در بانک سپرده بود!

به گفته رئیس کمیته تحقیق از صندوق ذخیره فرهنگیان، از آنجا که این فرد سهامدار شده بود، توانست بسیاری از منابع بانک را گرفته و از بانک بیرون ببرد.  او فقط با یک چک و سفته وام می‌گرفت.

نایب رییس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه محمد امامی حدود ۷۰۰ میلیارد تومان وام گرفته بود، اضافه کرد: «اخذ وام بدون گذاشتن وثیقه یا ملکی که بتواند این مبلغ را قابل وصول کند، انجام شده بود و [امامی] به همین دلیل دستگیر و روانه زندان شد.»

محمد امامی خردادماه سال ۹۶، در دانشگاه تورنتوی کانادا اقدام به برگزاری «کارگاه آموزش تهیه‌کنندگی» در دانشگاه تورنتو (قبله‌گاه مفسدان اقتصادی) کرده بود! به نظر می‌رسد امامی با عمر کوتاهی که در سینما گذرانده به کلید «موفقیت» مالی در سینما دست یافته است.

کوچکی‌نژاد درباره روند بررسی پرونده محمد امامی گفته که محمد امامی پس از دستگیری‌اش در مهرماه سال ۹۶ توانست با قید وثیقه آزاد شود تا مبلغ وام را برگرداند. آنگونه که این نماینده مجلس شورای اسلامی گفته، «محمد امامی بخشی از این بدهی را پرداخت کرده که کمیته پرونده را برای قوه قضاییه فرستاد تا پیگیری شود.»

کوچکی‌نژاد اما تاکید کرد: «اسناد ما تا آن زمان نشان نمی‌داد که امامی وام‌ها را بازپرداخت کرده باشد؛ اکنون نیز قوه قضاییه و قاضی پرونده باید ورود کنند.»

رئیس کمیته تحقیق و تفحص از صندوق ذخیره فرهنگیان در پاسخ به این سؤال که آیا امامی در مقام تهیه‌کنندگی سریال «شهرزاد» نیز در مظان اتهام بود، گفته است: «این کارها به سریال شهرزاد ربطی نداشت.»

در همین رابطه در دادگاه هفته گذشته بانک سرمای» اعلام شد که محمد امامی تهیه‌کننده سریال «شهرزاد» در مدارک دو ملک که به بانک سرمایه ارائه داده‌، ملک ۴۰ میلیاردی را ۲۰۵ میلیارد و ملک ۲۰ میلیاردی را ۹۶ میلیارد جا زده است!

هادی رضوی یکی از تهیه‌کنندگان «شهرزاد» و داماد محمد شریعتمداری وزیر کار

محمد امامی سرمایه‌گذاری فیلم‌هایی چون «تابو» از خسرو معصومی، «ابد و یک روز» از سعید روستایی، «خوب بد جلف» از پیمان قاسم‌خانی و «کاناپه» از کیانوش عیاری و تولید سریال «شهرزاد» با محمدهادی رضوی، داماد محمد شریعتمداری وزیر کار، را در پرونده‌ی فقط ۵ سال فعالیتش در سینما دارد.

ولی فعالیت محمد امامی در سینما با وجود دو بار دستگیری‌اش در دو سال اخیر، ادامه داشت و فیلم‌هایی چون «مصادره»، «مغزهای کوچک زنگ‌زده»، «بمب» و «اتاق تاریک» را تهیه کرد. حتی شایعه اسپانسری امامی برای برگزاری جشن خانه سینما نیز به گوش رسید.

به نظر می‌رسد سازمان سینمایی وزارت ارشاد مشکلی با فعالیت مجرمان اقتصادی در حوزه فرهنگ و سرازیر شدن پول خُردهای اختلاس‌های مالی به سینمای ورشکسته‌ی کشور ندارد و «فساد» را صرفا در فعالیت سینماگران مستقل و آثار هنری آنها تعریف می‌کند به همین دلیل نیز آنها را از کار و فعالیت ممنوع و محروم کرده و آثارشان را سانسور یا توقیف می‌کند.

 

لینک مطلب

مطالب بیشتری که ممکن است مورد علاقه شما باشند

آخرین شعر،علی میرفطروس

Jahan

کتابخانه کنگره آمریکا، مجموعه بی‌نظیری از کتاب‌های خطی نفیس فارسی را برای دانلود و استفاده کاربران، روی سایت خود قرار داد

cafeliberal

پستان مصنوعی برای پدران شیرده

Jahan

ترانه‌ایی برای روزگاری که می‌گذرد

Jahan

یادی از محمود درویش شاعر ملی فلسطینیان

cafeliberal

گزیده‌های ادبیات و هنر در سال ۱۳۹۷

cafeliberal