27.3 C
Tehran
چهارشنبه, ۳۰ مرداد , ۱۳۹۸
سیاست، تاریخ وجامعه محیط زیست-میراث فرهنگی

محیط زیست را با سایبری ها نمی توان ساخت

نامه سرگشاده صدای پای آب خطاب به ریاست دستگاه اجرایی و وزیر اطلاعات
در خصوص بازداشت یوسف فرهادی بابادی؛ عضو کمپین حمایت از زاگرس مهربان و کارون مظلوم (صدای پای آب)

بخش اول نامه

امروز یازده روز از آدمربایی امنیتی یوسف فرهادی بابادی گذشته است و ما تصویر واضح تری از زمینه ها و مقدمات بازداشت او داریم؛ تا به امروز یک تیم هجده نفره شناسایی شده است که به شکل سازماندهی شده ای در دو سطح ملی و محلی، به «نفرت پراکنی علیه دولت مستقر»، «نفرت پراکنی علیه فعالین مدنی و ایجاد تفرقه» در صفوف آنها می پرداختند.
همین تیم با شناسایی شکاف های تنش های اجتماعی در هر منطقه ماموریتی ( در اینجا زاگرس)، تقسیم کار نموده و در راستای «در مقابل هم نشاندن مردم» این شکاف ها را فعال نموده و به عنوان مثال در منطقه زاگرس بختیاری، توهین سازماندهی شده به بختیاری ها را در هر مقامی و منصبی در هر شرایطی در دستور کار قرار داده تا زمینه اتحاد محلی را از بین ببرند و از ایجاد هر نوع جریان سازنده غیر متصل به این تفکر جلوگیری کنند. (مواضع سیاسی آنها در سطح عملیاتی درکانال صدای پای آب بازنمایی کرده ایم)

البته و صد البته پیوندهای شبکه ای آنها با قرارگاه مرکزی آنها کشف و مستندسازی شده است و جالب است بگوییم الگوی عمل آنها در کردستان، مناطق ترک نشین، بوشهر، هرمزگان، سیستان و حتی شمال شرق کشور یکسان است، و بخش مهمی از زمینه سازی ها برای بازداشت چهره های محیط زیستی از همین الگو پیروی می کند.

ما مستندات را از همین مجرا در اختیار مقامات دولت قرار می دهیم و انتظار داریم شما حساسیت حضور پر نشاط فعالان مدنی و محیط زیستی را دریافته ما را متوجه سازید دولت به عوض همپیمانی با آبسالاران، دارای منافع مشترک با فعالین اجتماعی، مدنی و محیط زیستی است.

ما به مرور این هجده نفر را به جامعه معرفی می کنیم، این بر عهده مسئولین است که قانون را در مورد این افراد اجرا کنند، اما اگر دولت بخواهد، لایه های بعدی آنها و استراتژی های آنها که بسیار مرتبط با تغییر و اصلاح ساختار نظام است را نیز به آنها توضیح خواهیم داد. سازمانی که با برخورداری از رانت اطلاعاتی بسیار زودتر از ابلاغ سیاستهایی در این زمینه از مطالعات مقدماتی آن باخبر بوده و با سازمان سازی و تشکیلات سازی قصد انحراف و مصادره نتایج آن را داشته است.

علی ایحال موضوع برای ما یوسف فرهادی بابادی و مخالفت با انتقال آب است، تا پیش از بازداشت یوسف فرهادی و علی رغم احضار پیاپی او به دادگاه ما قصد ورود به این موضوعات را خارج از منطق مخالفت با انتقال آب نداشتیم و کما کان هم نداریم.

اما بازداشت یوسف فرهادی بابادی این فرصت را ایجاد می کند، تا جنبش مخالفت با انتقال آب یک جنبش مدنی باشد که فراتر از مسائل هویتی، تضییع حقوق مدنی زاگرس نشینان را فراهم می آورد؛ حقوقی مانند «حق برخورداری از ابتدائیات زندگی در روستاهای بختیاری»، «زیرساختهای آموزش و بهداشت»، «حق برخورداری از زیرساختهای حمل و نقل امن»، «حق برخورداری از فضای کم تنش اجتماعی و محیط زیست پاک»، «حق اشتغال و کار»، «حق نمایندگی صدای سیاسی مردم بختیاری توسط شخصیت های سیاسی در مرکز و بازتاب خواست آنها در عرصه ملی»، «حق برخورداری از اشتغال در صنایع مادر»، «حق برخورداری از آموزش عالی استاندارد» و مواردی نظیر آن.

آقای روحانی به مطالعات تاریخی بودجه در حوزه بهداشت، فقر، آسیب های اجتماعی، امکان نمایندگی سیاسی در سطح ملی توجه کنید تا دریابد چه ارتباطی ما بین استثمار منابع حیاتی این مناطق، انتقال آب و سدسازی با تله محرومیت در این مناطق هست.

این ها همه حقوق مدنی هستند که به واسطه پروژه های سازه ای انتقال آب کنار گذاشته شده اند و مطالعات ما نشان می دهد رفتار بودجه ای دولت ها در اختصاص دادن منابع به سازه های انتقال آب، علاوه بر صدمات محیط زیستی، باعث «فصلی شدن شغل»، «مهاجرت از روستا»، «عدم تاسیس و بازسازی مدارس و مراکز بهداشتی»، «تولید مناطق حاشیه ای گسترده و فقر شدید» و در انتها بلای خانمان سوز مرکزگرایی شده است.

از سوی دیگر نداشتن شخصیت های ملی که صدای مردم منطقه را در سپهر ملی بازتاب دهد سبب شده نفوذ مافیای آب که بسیار منطقه ای و مبتنی بر اولویت منافع موقت اقلیم مناطق خشک شرقی و مرکزی عمل می کند و حداقل ۱۵ چهره در کابینه دولت روحانی دارد، مانع تغییر شرایط شود.

بخش دوم نامه

وقتی علی رغم نبودن یوسف، انتقال آب نیز هست، پس بودن یا نبودن او در استراتژی مبارزه تغییری ایجاد نمی کند بلکه سطح مبارزه را تغییر می دهد؛ اما ما از فعالین خود دفاع می کنیم و انتظار داریم دولت متوجه این امر باشد، اگر این قوه عاقله ای هست که درک کند امثال یوسف، «سیاست ورزی محیط زیستی» را تمرین کرده اند و می توانند در سطح مبارزه مدنی نیز عقلانیت حاکم بر مبارزه را حفظ کنند و با وجود او و در این صورت بسیاری از مشکلات مشترک جامعه که از ناحیه قرارگاه های خودساخته به وجود می آید؛ و صرفا قصد تفرقه میان ملت را دارند از بین خواهد رفت.

قرار گاه هایی که از هر وسیله ای برای از بین بردن روحیه ملی ایرانیان و فرمایشی گزینی استفاده می کنند و آن را در دستور کار قرار می دهند؛ اینها برای برای از بین بردن توانمندی تاثیر گذاری فضاهای مجازی نفرت پراکنی سیاسی، پورنوگرافی و تهدیدات را در دستور کار قرار می دهند.

به مقامات دولت توصیه می کنیم، تنها به یک مورد با دقت نگاه کنند و ببیند چگونه همین فعالین مجازی و رسانه ای که در سمپاشی، جاسوس سازی، پرونده سازی برای مردم با پیشوند نفوذ و غیره اقدام می کنند، همان هایی هستند که با یک دستور کار ملی ناگهان فضای محلی را رها می کنند و با یک فرمان مرکزی به توهین و حمله به وزیر امور خارجه می پردازند، حتی تا آنجا که وزیر امور خارجه را هم جاسوس می نامند و می خواهند ممنوع الخروج شود.

آقای روحانی، شاید شما آخرین رئیس دستگاه اجرایی هستید که با رای مستقیم ملت انتخاب می شوید؛ بازداشت یوسف فرهادی و فعالین محیط زیستیِ دیگر بخش مهمی از پروژه خنثی سازی جامعه مدنی است. و شما خوب می دانید که انتهای این پروژه عامدا یا سهوا، آگاهانه یا ناآگاهانه پروژه ایرانستان سازی از میهنی با تنوع اجتماعی بالا است.
انشاء الله که اجازه نمی دهید هزینه دولتین جمهوری اسلامی بر دوش فعالان محیط زیستی سنگینی کند.

مطالب بیشتری که ممکن است مورد علاقه شما باشند

خامنه‌ای و ثروت های بادآورده‌ی برنامه‌های صدا و سیمای نظام مقدس

cafeliberal

قیام زنان ژاپنی علیه کفش پاشنه بلند

cafeliberal

تائید کلیات مصوبه تابعیت فرزند مادران ایرانی در شورای نگهبان

cafeliberal

افزایش ذخیره اورانیوم ایران پایان بازی برجام برای اتحادیه اروپا

cafeliberal

به پیشنهاد بنیاد میراث پاسارگاد، سال ۱۳۹۸ «سال فردوسی» نام می‌گیرد

cafeliberal

عاشقانه ای برای آنکه شکنجه می شود.

cafeliberal