مخالفت روسیه با تحویل سامانه دفاع ضد موشکی اس-۴۰۰ به ایران

خبر مربوط به تقاضای ایران در ارتباط با دریافت سامانه دفاع ضد موشکی اس-۴۰۰ از روسیه از سوی خبرگزاری “بلومبرگ” منتشر شده است. سایت “اسپوتنیک” به نقل از بلومبرگ خبر از مخالفت روسیه با فروش این سامانه به جمهوری اسلامی ایران داده است.

سایت “اسپوتنیک” روز جمعه ۱۰ خرداد (۳۱ مه) خبر از مخالفت دولت روسیه با درخواست خرید سامانه دفاع ضد موشکی اس-۴۰۰ داده است.

منبع اصلی این خبر سایت “بلومبرگ” است. این سایت در گزارش مبسوطی که در این باره منتشر کرده، گفته است که درخواست خرید این سامانه دفاعی احتمالا درجریان دیدار محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران، از مسکو مطرح شده است.

ظریف روز هفتم مه برای دیدار با سرگئی لاوروف عازم پایتخت روسیه شده بود. پس از انتشار خبر مربوط به درخواست ایران مبنی بر خرید سامانه دفاع ضد موشکی اس-۴۰۰، مقامات روسیه و همچنین مقامات ایران حاضر به موضع‌گیری در این باره نشده‌اند.

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید

“بلومبرگ” به نقل از دو منبع آگاه در روسیه و از جمله یک سیاستمدار ارشد آن کشور این خبر را رسانه‌ای کرده است. این افراد حاضر به فاش کردن هویت خود نشد‌ه‌اند.

مخالفت پوتین

“اسپوتنیک” در ادامه گزارش خود نوشته است که موضوع سفارش ایران برای خرید این سامانه دفاعی برای تصمیم‌گیری در اختیار ولادیمیر پوتین قرار گرفته است.

همین منابع به خبرنگار “بلومبرگ” گفته‌اند که روسیه معتقد است فروش این سامانه دفاع ضد موشکی می‌تواند به تنش حاکم بر خاورمیانه دامن زند.

به‌رغم مناسبات خوب بین حکومت روسیه و ایران، روسیه حاضر نیست روابط خود را با دیگر کشورهای منطقه و از جمله با عربستان سعودی و اسرائیل به مخاطره اندازد. این در حالی است که روسیه با تحویل این سامانه دفاعی به ترکیه موافقت کرده است. موضوعی که باعث خشم دونالد ترامپ شده است.

روسلان پوخوف، رئيس مرکز تحلیل‌های راهبردی و تکنولوژی‌ها در مسکو، درباره این موضوع به خبرنگار “بلومبرگ” گفته است:

«هر گونه تقویت واقعی یا صوری قدرت ایران به تنش بیشتر میدان می‌دهد. اگر روسیه واقعا با درخواست ایران مخالفت کرده باشد، این به این معنا خواهد بود که روسیه مایل است مناسبات خود را با کشورهای عربستان سعودی و اسرائیل تحکیم کند و امکانی برای مذاکره با ترامپ برای خود فراهم سازد.»

این پژوهشگر گفته است: «اگر روسیه با درخواست ایران مبنی بر خرید سامانه دفاع ضد موشکی اس-۴۰۰ موافقت کند، این به معنای به چالش کشیدن مستقیم عربستان و اسرائیل خواهد بود، و چنین چیزی مغایر منافع ملی خود روسیه است.»


لینک مطلب

مطالب بیشتری که ممکن است مورد علاقه شما باشند

برای مبارزه با حقوق های نجومی چرا اینقدر محرمانه عمل می شود؟

Jahan

وقتی برای همیشه مهاجر شدم، شیوا نظرآهاری

cafeliberal

مفهوم ایران،وطن،زبان فارسی و هویّت ملّی،علی میرفطروس

cafeliberal

سرنوشت نامعلوم مدارس تحت مالکیت بنیاد شهید؛ دو مدرسه پلمب شدند

cafeliberal

توییتر فارسی پرزیدنت ترامپ در سالگرد حکومت اسلامی:۴۰ سال فساد. ۴۰ سال سرکوب. ۴۰ سال ترور. رژیم ایران فقط موجب چهل سال شکست شده است

cafeliberal

افزایش ۵ برابری قیمت مواد اولیه از سوی دولت موجب گرانی نوشت‌افزار شد

cafeliberal