13.2 C
تهران
سه شنبه, ۱۲ فروردین , ۱۳۹۹

مخالفت ساکنان جزایر یونان با ساخت اقامتگاه‌های جدید پناهجویی

شماری از جزایر یونان در دریای اژه چهارشنبه هفتم اسفند (۲۶ فوریه) شاهد اعتصاب سراسری و برگزاری تجمعات اعتراضی علیه برنامه‌های دولت برای ساخت اقامتگاه‌های جدید پناهجویان بودند.

سندیکاهای محلی، شوراهای شهرهای مختلف و اتحادیه‌های کارمندی خواستار برگزاری این اعتصاب سراسری شده بودند. آنها مخالف گسترش ظرفیت اقامتگاه‌های پناهجویی هستند.

اقامتگاه‌های جزایر یونان با ظرفیت پذیرش هشت هزار پناهجو، در حال حاضر محل اسکان بیش از ۴۲ هزار زن، مرد و کودک پناهجو در شرایطی اسف‌بار هستند.

در جزیره لسبوس، معترضان تا کنون بارها نزدیک محل ساخت یک اقامتگاه جدید گرد آمده‌اند و با پرتاب سنگ با نیروهای پلیس که تلاش داشتند آنها را با گاز اشک‌آور متفرق کنند، درگیر شده‌اند. دولت یونان تصمیم دارد اقامتگاه موریا در این جزیره را با ساخت یک بنای جدید گسترش دهد.

در موریا که ظرفیت آن ۲۸۴۰ نفر است، بیش از ۲۰ هزار پناهجو اسکان داده شده‌اند که شمار قابل توجهی از آنها هنوز به سن قانونی نرسیده‌اند. حال قرار است مجموعه جدیدی کنار آن ساخته شود که برای هفت هزار نفر دیگر ظرفیت دارد. 

لسبوس در شمال دریای اژه روبه‌روی سواحل ترکیه واقع شده و  ۸۶ هزار نفر جمعیت دارد. روزانه ده‌ها پناهجو و مهاجر از سواحل ترکیه خود را به لسبوس می‌رسانند.  ساکنان این جزیره می‌گویند دولت آتن به خواست مردم جزیره که سال‌هاست درگیر بحران پناهجویی هستند اهمیت نمی‌دهد.

دویچه وله فارسی را در اینستاگرام دنبال کنید

معترضان خواستار باز شدن مرزهای داخل اروپا برای تردد آزاد پناهجویان و مهاجران هستند. آنها می‌گویند پناهجویان و مهاجران باید در سراسر اروپا اسکان داده شوند و تمام کشورهای اروپایی باید برای یافتن راه‌ حلی مشترک همکاری کنند.

بسیاری از پناهجویان و مهاجرانی که خود را به جزایر یونان می‌‌رسانند، تصمیم ندارند در یونان بمانند و خواستار ورود به سایر کشورهای اروپایی از جمله آلمان هستند. ۴۰ درصد پناهجویان و مهاجرانی که سال ۲۰۱۹ میلادی خود را به یونان رساندند شهروند افغانستان و ۲۷ درصد آنها سوری بودند.   

درگیری پلیس یونان با ساکنان لسبوس که نمی‌خواهند اقامتگاه جدیدی برای پناهجویان در جزیره‌شان ساخته شود

درگیری پلیس یونان با ساکنان لسبوس که نمی‌خواهند اقامتگاه جدیدی برای پناهجویان در جزیره‌شان ساخته شود

تظاهرکنندگان در لسبوس می‌گویند پلیس در روز گذشته با توسل به خشونتی بی‌سابقه آنها را متفرق کرده و نشان داده که دولت تصمیم ندارد به خواست آنها توجه کند.

شدیدترین درگیری میان تظاهرکنندگان و نیروهای پلیس در بندری در جزیره چیوس رخ داده است. نیروهای پلیس با اسپری فلفل و باتوم معترضانی که خیابان را مسدود کرده بودند، متفرق کرده‌اند.

رسانه‌های محلی می‌گویند که چند نفر به دلیل مشکلات تنفسی به بیمارستان منتقل شدند.


لینک مطلب

مطالب بیشتری که ممکن است مورد علاقه شما باشند

در آستانه اول ماه مه, علیه آفت جنبش کارگری – فرقه گرایی

cafeliberal

شورای امنیت خواستار برقراری آتش‌بس در لیبی شد

cafeliberal

چند راکت به نزدیکی سفارت آمریکا و پایگاه نظامی نیروهای ائتلاف در بغداد اصابت کرد

cafeliberal

کنفرانس و رونمایی کتاب در سوئد: تجربه جوانان تنهاآمده و مسئولین درباره جذب پناهندگان و برابری جنسیتی

cafeliberal

آیا عملیات ترکیه در سوریه به تقویت داعش می‌انجامد؟

cafeliberal

یک نماینده زن مجلس، به زنی که هدف اسید پاشی قرار گرفته، می گوید: «برو شکر کن که یک طرف صورتت سالم است»

cafeliberal

این وب سایت از کوکی ها برای بهبود تجربه شما استفاده می کند. ما فرض خواهیم کرد که شما با این مسئله موافق هستید ، اما در صورت تمایل می توانید انصراف دهید. تائید بیشتر بخوانید

ajax-loader