مخترع چای آسان برای همگان؛ ۱۰ مه ۱۸۴۸

پدر و مادر جانستون لیپتون (Thomas Johnstone Lipton) ایرلندی و کشاورز بودند و به خاطر آفتی که به زمین‌هاشان خورد، تنگدست و مهاجر شدند.

۱۳ ساله بود که باید مدرسه را رها می‌کرد و برای گذران زندگی کارگر چاپخانه، خیاطی و سپس فروشنده دکان کوچک پدر و مادرش می‌شد.

۱۶ ساله بود که نخست ملوان کشتی‌های داخل انگلیس شد تا اینکه توانست در یک کشتی مسافرتی بین‌المللی استخدام و راهی آمریکا شود.

در چندین ایالت آمریکا مانند ویرجینیا، نیوجرسی و کارولاینای جنوبی زیست و در کشتزارهای تنباکو و برنج به عنوان حسابدار کار کرد و با کاشت و برداشت فراورده‌های کشاورزی آشنا شد.

۲۲ ساله بود که به انگلیس بازگشت و در زادگاهش یک فروشگاه کوچک خواربار برپا کرد و در مدت کوتاهی توانست آن را به فروشگاه زنجیره‌ای “بازار لیپتون” گسترش دهد.

در آن زمان چای نوشیدنی اعیان و اشراف و در انحصار بازرگانان لندن بود. لیپتون این انحصار را شکست، در ۴۲ سالگی به سریلانکا سفر کرد و برای تهیه چای ارزان با جِیمز تایلِر بازرگان بزرگ چای در آن سرزمین قرارداد بست. همزمان چای خشک آماده را در کیسه‌های کوچک به بهای ارزان عرضه و همگانی کرد که تا کنون به نام چای لیپتون شناخته است.

او توفیق بازرگانی را در بهای مناسب برای همه می‌دانست.

از آنجا که بسیار ورزش‌دوست هم بود، مسابقه قایقرانی را به ویژه در آمریکا باب کرد و پادشاهان انگلیس ادوارد هفتم و جرج پنجم را هم در این مسابقات همراه برد و آنقدر در آن رقابت‌ها شرکت کرد که آمریکایی‌ها برای دلجویی از او “جام بهترین بازنده مسابقات قایقرانی” را به او دادند.

او هرگز ازدواج نکرد و مادرش را بهترین زن بلکه بهترین انسان جهان می‌دانست.

سِر توماس لیپتون در ۸۲ سالگی در لندن درگذشت.


لینک مطلب

مطالب بیشتری که ممکن است مورد علاقه شما باشند

ریخته‌گران، چهره کمتر دیده‌شده پرونده سنگین بانک‌ سرمایه کیست؟

cafeliberal

دانشگاه‌های آلمان: احمدرضا جلالی آزاد نشود، همکاری با ایران را قطع می‌کنیم

Jahan

انتقاد وزیر نفت ایران از توافق نفتی عربستان و روسیه

cafeliberal

کانال جدید رانتی: دولت به دنبال مستثنی کردن برخی افراد از قانون چک! 

cafeliberal

همراه با اعلام تولید موشک جدید جنگی، فرمانده سپاه و حتی علی لاریجانی زبان به تهدید جنگی علیه اسرائیل می گشایند

cafeliberal

گزارشی از آخرین وضعیت زندانیان در زندان مرکزی کرج

cafeliberal