12.4 C
Tehran
شنبه, ۳۱ فروردین , ۱۳۹۸

مدارس شهرستان‌های تهران: کمبود ۱۲ هزار کلاس درس و هزار بخاری غیراستاندارد

مدیرکل آموزش و پرورش شهرستان‌های استان تهران می‌گوید پایتخت به نسبت تراکم بالای جمعیت به ۱۲ هزار کلاس درس بیشتر نیاز دارد. از سوی دیگر، استاندار تهران از وضعیت وسایل گرم‌کننده و خنک‌کننده مدارس تهران انتقاد کرده و گفته هزار مدرسه در تهران در این زمینه غیراستاندارد هستند.

درحالی‌که وضعیت سیستم گرم‌کننده در مدارس استان سیستان و بلوچستان بحرانی است و جان دانش‌آموزان را بخاری‌های نفتی تهدید می‌کند، پایتخت ایران هم با انبوه مدرسه‌های فاقد سیستم استاندارد گرماکننده و خنک‌کننده روبروست.

انوشیروان محسنی‌بندپی استاندار تهران از فقدان این استاندارد در مدارس شهرستان‌های این استان انتقاد کرده و گفته که «بیش از ۱۰۰۰ مدرسه در شهرستان‌های استان تهران داریم که هنوز وسایل گرمایشی و سرمایشی آنها استاندارد نیست.»

بندپی که پیشتر خبر از جمع‌آوری تمام بخاری‌های گازی مدارس تهران را داده بود، گفته که «حتما باید حادثه ناگواری پیش آید تا به فکر استاندارد کردن آنها بیفتیم؟ انگار عادت کرده‌ایم پس از وقوع حادثه ناگوار به فکر استاندارد کردن تجهیزات بیفتیم.»

استاندار تهران ۲۵ دی‌ماه اعلام کرد که برای حذف بخاری‌های غیراستاندارد از مدارس ۵۰ درصد از اعتبارات ملی، ۵۰ درصد از اعتبارات استانی و حمایت خیرین بهره‌ می‌برند تا برای همیشه این سیستم‌های گرمایشی ناایمن جمع‌آوری شوند.

همچنین وضعیت تعداد کلاس‌های درس مدارس شهرستان‌های تابعه تهران هم روبراه نیست. این مناطق مهاجرنشین که ساکنان آن عمدتا از طبقات فرودست جامعه می‌آیند، به گفته مدیرکل آموزش و پرورش شهرستان‌های استان تهران، ۱۲ هزار کلاس درس کم دارند.

محسنی‌بندپی در جلسه شورای آموزش و پرورش در ۲۴ دی‌ماه هم گفته بود که «تراکم دانش‌آموزی در مدارس ابتدایی استان تهران ۱۰ نفر بیش از میانگین کشوری است.»

وی نسبت به کمبود فضای آموزشی منطقه ۲۲ در مهر ۹۸ هشدار داد و گفت که «استان تهران در برخی از شاخص‌ها دچار یک عقب‌ماندگی تاریخی است.»

حالا امروز، محمد صیدلو شهرستان‌های استان تهران را محروم دانسته و گفته که محرومیت‌های این شهرستان‌ها اما «به دلیل همجواری این مناطق با پایتخت کمتر دیده می‌شود.»

آنگونه که مدیرکل آموزش و پرورش شهرستان‌های استان تهران اعلام کرده، با اینکه تراکم دانش‌آموزی در کشور ۲۴ است ولی در شهرستان‌های استان تهران این عدد ۳۲ است.

به گفته صیدلو، «از ۵۰۰ هزار اتباع خارجی کشور، ۱۱۰ هزار نفر در استان تهران هستند که از خدمات آموزشی استفاده می‌کنند.»

اما مشکل فقط بر سر کلاس‌های درس نیست و شهرستان‌های تابعه تهران با کمبود معلم و نیروی آموزشی نیز مواجهند. مدیرکل آموزش و پرورش شهرستان‌های استان تهران در این باره می‌گوید: «در کشور به ازای هر ۱۴ دانش‌آموز یک همکار فرهنگی وجود دارد ولی در استان تهران به ازای هر ۱۹ دانش‌آموز یک همکار فرهنگی است که این موضوع حاکی از مشکل نیروی انسانی در آموزش و پرورش است.»

بر مبنای اظهارات این مقام آموزش و پرورش، سالیانه حدود ۳۰ هزار دانش‌آموز به دانش‌آموزان این شهرستان‌ها اضافه می‌شود که با فرض تراکم ۳۰ نفره در هر کلاس، سالانه به ۱۰۰۰ کلاس درس نیاز است.

 

لینک مطلب

مطالب بیشتری که ممکن است مورد علاقه شما باشند

خروج نیروهای آمریکا از سوریه بخشی از سناریوی «تغییر رژیم» در ایران؟

root_d7p3qva9

پایگاه خبری دیلی‎میل: همکاری MI6، موساد و CIA برای فراری دادن یک دانشمند اتمی ایران

cafeliberal

انفجار خط لوله گاز در مسیر اهواز- ماهشهر؛ دست‌کم ۵ کشته

Jahan

جمهوری اسلامی از آلمان خواسته تحریم «ماهان‌ ایر» را لغو کند

cafeliberal

ابراهیم رئیسی رئیس قوه قضائیه می‌شود

cafeliberal

سریلانکا یک کشتی ایرانی حامل هروئین را توقیف کرد

Jahan