مدرسه «لاکچری» نورچشمی‌های نظام: سفرهای ۸۰ میلیون تومانی به فرانسه و سوئیس!

(+عکس) منابع داخلی می‌گویند یک مدرسه لوکس یا «لاکچری» غیردولتی در غرب تهران سالیانه ۱۵، ۱۹ و ۲۳ میلیون تومان شهریه می‌گیرد و علاوه بر کلاس‌های یوگا، زومبا، شنا، برای سفرهای خارجی به کشورهای سوئد و فرانسه، ۸۰ میلیون تومان دریافت می‌کند. به تازگی تصویری از حضور مجتبی خامنه‌ای در جلسه اولیا و مربیان یک مدرسه منتشر شده که گفته می‌شود شهریه ۲۵ میلیون تومانی دارد!

از عجایب سیستم جمهوری اسلامی که با شعار حمایت از محرومان و «مستضعفان» و «کوخ‌نشینان» به روی کار آمد، اختلاف طبقاتی شدید و محرومیت طبقات فرودست جامعه است. در حالی‌ که در پرونده‌های قضایی فسادهای سریالی، در این شرایط سخت اقتصادی، ارقام نجومی دور از تصوری افشا می‌شود، برخی مدارس در ایران دست کمی از مدارس لوکس و اشرافی لندن و دیگر کشورهای پیشرفته ندارند و شهریه‌هایی چند ده میلیونی از خانواده‌های دانش‌آموزان دریافت می‌کنند.

در حالی که صنعت، کشاورزی و بطور کلی تولید و فعالیت مفید اقتصادی در ایران تقریبا متوقف شده‌ و «رشد اقتصادی» و «تورم درآمد» تنها در طبقه‌ی وابسته به رژیم دیده می‌شود، می‌توان نتیجه گرفت که دانش‌آموزانی که در این مدارس تحصیل می‌کنند، از طبق‌ی نوکیسه‌ها و تازه‌ به دوران رسیده‌های حکومتی و چپاولگران زیر دست آنان باشند.

تصویر مجتبی خامنه‌ای فرزند علی خامنه‌ای در مدرسه فرزندش که ۲۵ میلیون تومان شهریه دارد

روزنامه دولتی ایران در گزارشی از فعالیت‌ یک مدرسه‌ی غیردولتی و لوکس (لاکچری) در غرب تهران خبر داده که از که از مهد کودک تا دبیرستان دانش‌آموز می‌پذیرد. شهریه‌ای که این مدرسه می‌گیرد در مقطع ابتدایی ۱۵ میلیون تومان، متوسطه اول ۱۹ میلیون تومان و متوسطه دوم ۲۳ میلیون تومان است!

گفته می‌شود این مدرسه در خدمات فوق برنامه‌ای چون آموزش موسیقی، ورزش تخصصی یوگا، شنا، زومبا، آموزش کامپیوتر و زبان دوم خارجی را آموزش می‌دهد.

به تازگی نیز تصویری از مجتبی خامنه‌ای فرزند علی خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی در جلسه اولیا و مربیان مدرسه غیردولتی «مهر فرهنگ» در فضای مجازی منتشر شده که به شدت مورد توجه منفی قرار گرفته است. در حالی که رسانه‌های حکومت، این عکس را نشانه‌ای از زندگی بدون تشریفات فرزند خامنه‌ای می‌دانند، برخی از کاربران می‌گویند که برای ثبت‌نام در این مدرسه غیردولتی باید سالیانه ۲۵ میلیون تومان شهریه پرداخت کرد!

در طول‌های اخیر بارها اسامی مدارس تاسیس شده توسط وابستگان نظام و شهریه‌های هنگفت‌ آنها منتشر شده. بطور مثال مدرسه غیردولتی «حنان» منصوب به محمد خاتمی در مهرماه سال ۹۷، ۳۷ میلیون تومان از دانش‌آموزان شهریه دریافت کرده. یا مدارس غیردولتی «سلام« و «انرژی هسته‌ای» متعلق به سعید حجاریان، حدود ۲۳ میلیون تومان شهریه داشته!

در این بین، شهریه مدارس منصوب به آیت‌الله مهدوی کنی، آیت‌الله امامی‌کاشانی، حداد عادل، محسن کرباسچیان، الیاس قالیباف و محسن هاشمی رفسنجانی، هر کدام رقمی بین ۲۲ تا ۲۵ میلیون تومان بوده است.

دانش‌آموزان اما می‌گویند: «این مدرسه آموزش‌های خاصی ندارد فقط اردوهای داخلی و خارجی خوبی دارد. ما عاشق اردوهای خارج از کشورش هستیم. سوئد و فرانسه رفتیم و در آنجا از دانشگاه‌ها، چند مدرسه و مراکز تفریحی دیدن کردیم.»

مادر یکی از دانش‌آموزان پایه یازدهم یکی از این مدارس درباره نحوه ثبت نام دخترش می‌گوید: «ما برای پایه یازدهم ۲۲ میلیون تومان پرداخت کردیم اما با برنامه فوق برنامه‌ای که برخی‌هایش هم اجباری بود در نهایت هزینه سال تحصیلی دخترم ۳۵ میلیون تومان شد. البته اردوهای خارجی و داخلی هم دارند مثلاً دخترم اردوی فرانسه را شرکت کرد و ما در حدود ۵۰ میلیون تومان هزینه سفر فرانسه را دادیم. البته امسال سفر شیراز هم داشتند که حدود ۵ میلیون تومان هزینه کردم.»

این در حالیست که هفته گذشته رئیس سازمان مدارس غیردولتی شهریه مدارس غیرانتفاعی را اعلام کرد که بر این اساس حداکثر شهریه برای مدارس ابتدایی شهر تهران ۹ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان، دبیرستان‌های دوره اول متوسطه حداکثر ۱۱ میلیون تومان و برای دبیرستان‌های دوره دوم متوسطه به غیر از پایه دوازدهم حداکثر ۱۵ میلیون تومان است.

تاسیس مدارس غیردولتی در ایران، عمدتا توسط باندهای قدرت و ثروت وابسته به حکومت امکانپذیر است و حتی به معلمان باسابقه مدارس این مجوز به آسانی داده نمی‌شود. ضمن اینکه، جدا از تمکن مالی خانواده‌ها، هر دانش‌آموزی را هم در این مدارس ثبت نام نمی‌کنند و عمدتا با معرفی‌نامه یا تاییدیه امکان ورود به این مدارس را پیدا می‌کنند.

تجهیز مدارس دولتی به بخاری‌های استاندارد هشت سال طول می‌کشد!

فعالیت چنین مدارسی نشاندهنده عمیق‌تر شدن شکاف طبقاتی به ویژه میان خانواده‌های مافیایی رژیم و نوکیسگان با مردم عادیست. در سال تحصیلی گذشته چندین‌بار به دلیل استفاده از بخاری نفتی و نبود استانداردهای اولیه در مدارس دولتی، چند دانش‌آموز جان خود را از دست دادند و یا به شدت مصدوم شدند.

مهرالله رخشانی مهر رئیس سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس گفته بود، اگر فضای آموزشی استاندارد برای هر دانش‌آموز را حدود پنج و دو دهم مترمربع در نظر بگیریم ۱۱ استان ایران به این میانگین نمی‌رسند!

حتی سال گذشته، مرتضی رئیسی رئیس قبلی این سازمان گفته بود، یک سوم مدارس ایران غیراستاندارد هستند و در برخی استان‌ها مانند البرز به دلیل کمبود فضای آموزشی نیمی از مدارس در دو نوبت کار می‌کنند.

به گفته این مقام پیشین سازمان نوسازی مدارس، ۷۰۰ کلاس خشتی و سنگی در ایران وجود دارد و در برخی استان‌ها به ازای هر دانش‌آموز فقط چهار متر فضا وجود دارد و باید حدود ۳۴ هزار کلاس درس ساخته شود تا فضای لازم و معمولی تامین شود.

لینک مطلب

مطالب بیشتری که ممکن است مورد علاقه شما باشند

جزئیات قتل همسر دوم نجفی از زبان زن همسایه

cafeliberal

فرمانده نیروی انتظامی «زیست شبانه» در کل ایران را ممنوع اعلام کرد!

cafeliberal

چرخه‌ی معیوب و فاسد شبکه بهداشت و درمان در ایران

cafeliberal

حزب‌الله با هدف جاسوسی از مقامات ارشد یک روسپی‎خانه دایر کرده

cafeliberal

اربعین، اسم رمزِ عمقِ راهبردی ملایان در عراق

cafeliberal

فیروز نادری خواهان اتحاد بر سر «نه به کلیت جمهوری اسلامی» شد

cafeliberal
ajax-loader