مرکل: نقض برجام از سوی ایران بدون پیامد نخواهد ماند

آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان، تهدید کرد که نقض مواد برجام از سوی ایران بدون عواقب نخواهد بود. او که روز سه‌شنبه، ۲۸ خرداد (۱۸ ژوئن)، در مصاحبه مطبوعاتی مشترک با رئیس جمهور اوکراین در برلین سخن می‌گفت، ابراز امیدواری کرد که ایران به تعهدات خود پایابند بماند، “در غیر این صورت تبعاتی متوجه ایران خواهد بود.”

دویچه وله فارسی را در اینستاگرام دنبال کنید

اظهارت مرکل یک روز پس از مصاحبه بهروز کمالوند، سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران در تاسیسات اتمی اراک صورت می‌گیرد. کمالوند در این مصاحبه گفت که از مهلت ۶۰ روزه اروپایی‌ها ده روز باقی مانده و اگر آنها کاری برای کاهش تحریم‌های آمریکا انجام ندهند، ایران برخی از دیگر از تعهدات خود در برجام را کاهش خواهد داد. او تصریح کرد که “با شتاب گرفتن روند تولید اورانیوم غنی‌شده ۶۷ / ۳ درصد، ذخایر اورانیوم غنی‌شده کشور نهایتا تا ششم تیر از سقف ۳۰۰ کیلو عبور خواهد کرد.”

مرکل در پاسخ به پرسش خبرنگاری درباره تحولات اخیر در دریای عمان و حمله به دو نفتکش حامل بار برای ژاپن و موضع آمریکا در این زمینه، گفت که “موضوع مربوط به تحولات ایران بسیار جدی تلقی می‌شود و شواهد زیادی وجود دارد.” صدراعظم آلمان اما افزود که در این زمینه موضع‌گیری نمی‌کند “چرا که باید تمامی جوانب در نظر گرفته شود تا تنش با ایران به شیوه‌ای صلح آمیز حل شود.”

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید

آنگلا مرکل در ادامه گفت: «در این زمینه در آلمان اتفاق‌نظر وجود دارد و به همین منظور وزیر خارجه آلمان (به تازگی) به ایران رفته بود و ما با شرکای آمریکایی‌در ارتباط نزدیک هستیم. شرایط بسیار جدی است و ما این را می‌دانیم. ما و همه طرف‌هایی که در این زمینه نگرانی دارند، همه تلاش خود را به کار خواهیم گرفت تا برای ایران هم روشن شود که نباید شرایط وخیم‌تر نشود».

 


لینک مطلب

مطالب بیشتری که ممکن است مورد علاقه شما باشند

تحریم‌ آمریکا علیه چین به دلیل سرکوب اویغورها

cafeliberal

نمایش موشکی، حمله به پهلوی‌ها و وعده‎های توخالی در مراسم حکومتی ۲۲ بهمن

cafeliberal

آتش‌بس در تمامی مناطق شمال سوریه برقرار نیست

cafeliberal

تب ۹۸ درجه در راه؟! بابک داد

Jahan

به دنبال لابی‎های عرب و آسیایی برای مذاکره با آمریکا؛ اروپایی‎ها کجا رفتند؟ «شرکای راهبردی» چه شد!؟

cafeliberal

انتخاب کرده‌ایم که مقهورِ خواننده‌ای فرضی شویم – نگاه نو

cafeliberal