5.1 C
تهران
چهارشنبه, ۹ بهمن , ۱۳۹۸

مرگ مشکوک کلاغ‌های قم؛ پیش‌بینی «چرنوبیل»، آنفولانزای مرغی یا افسردگی؟!

درحالی که کلاغ‌ها به عمر طولانی تا ۹۰ سال معروف هستند، ویدئوهایی در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده که حاکی از مرگ ده‌ها کلاغ‌ در منطقه‌ای در چند کیلومتری شهر قم است. اداره کل محیط‌زیست قم اعلام کرده که در حال بررسی دلایل این مرگ گروهی است. باتوجه به فضای بسته و محدودیت‌های زندگی در شهر قم، برخی کاربران فضای مجازی مرگ گروهی این کلاغ‌ها را به کنایه خودکشی دسته‌جمعی به دلیل شرایط این شهر تعبیر می‌کنند.

در حالی که کلاغ‌ها به عمر طولانی تا ۹۰ سال شهرت دارند و بیشترین طول عمر را در میان پرندگان دارند، ویدئوهایی از دیروز، سه‌شنبه ۸ امرداد، در شبکه‌های اجتماعی از مرگ گروهی کلاغ‌ها در پارکی در چند کیلومتری شهر قم منتشر شده که بازتاب گسترده‌ای یافته است. این تصاویر نشان می‌دهد که در جای جای پارک «غدیر»، کلاغ‌های مرده روی زمین افتاده‌‌اند.

روابط عمومی اداره کل محیط‌زیست استان قم از دلیل مرگ گروهی این کلاغ‌ها اظهار بی‌اطلاعی کرده و گفته که امروز محیط‌بانان محیط‌زیست لاشه‌های این کلاغ‌ها را از این پارک جمع‌آوری کرده‌اند.

او گفته باید لاشه‌ها به آزمایشگاه منتقل شوند و بعد از کالبدشکافی دلیل اصلی این مرگ‌ گروهی مشخص می‌شود.

گزارش‌های محلی حاکیست که این اتفاق روز سه‌شنبه ۸ امردادماه رخ داده و شمار کلاغ‌های مرده به ۲۰۰ عدد می‌رسد.

عابدی رئیس اداره نظارت بر امور حیات وحش استان اما در اینباره گفته است: «به رغم گزارش‌های مردمی مبنی بر تلفات حدود ۲۰۰ زاغ در این بوستان بررسی‌های ما تلفات حدود ۳۰ کلاغ را تایید می‌کند.»

رئیس اداره نظارت بر امور حیات وحش استان افزود: «در دو سه سال اخیر چنین گزارشی در سطح استان بی‌سابقه است که از این جهت این موضوع نیازمند توجه و بررسی‌های دقیق‌تر است.»

فاطمی متخصص بیماری‌های طیور اداره کل دامپزشکی استان نیز که در محل حاضر شده بود، هم اظهار داشت: «پس از نمونه‌برداری و انجام آزمایش‌های لازم از جمله آزمایش ملکولی برای تشخیص احتمالی آنفلوانزا یا نیوکاسل، علت این حادثه تا دو روز آینده مشخص می‌شود.»

دامپزشک اداره کل پزشکی استان قم نیز با حضور در محل پارک «غدیر» مبادرت به نمونه‌گیری از چند کلاغ مرده کرده و در گفتگو با مهر اظهار داشت: «در سال‌های اخیر چنین اتفاقی گزارش نشده بود و قرار شد پس از نمونه‌برداری و انجام آزمایش‌های تخصصی نتیجه مشخص شود.»

برخی کاربران فضای مجازی به دلیل فضای بسته و به شدت مذهبی شهر قم و تجمع تندروهای مذهبی و حکومتی در پایتخت مذهبی حکومت، مرگ دسته جمعی کلاغ‌ها را به کنایه ناشی از شرایط غیرقابل تحمل این شهر دانسته‌اند که حتی برای پرندگان نیز تحمل‌پذیر نیست! آنها نوشته‌اند که کلاغ‌ها هم نتوانستند در این شهر دوام بیاورند. برخی دیگر نیز به مرگ گروهی کلاغ‌ها در جریان فاجعه چرنوبیل در شوروی سابق (اوکراین) و این خصوصیت کلاغ‌ها اشاره کردند که گویا این پرندگان وقوع حوادث را پیش‌بینی می‌کنند و از هراس می‌میرند.

نتایج یک مطالعه جدید نشان داده است که احساسات شبه‌انسانی از قبیل تردید و منفی‌بافی در بین کلاغ‌ها مسری است. این پرندگان از باهوش‌ترین حیوانات محسوب می‌شوند که قادر به پیش‌بینی حوادث هستند و می‌توانند با این توانایی با خطرات در حال وقوع مقابله کنند.

دو سال پیش نیز مرگ گروهی از کلاغ‌ها در سبزوار و مشهد مشاهده شد که علت آن را خوردن مواد سمی اعلام کردند. هنوز مشخص نیست مرگ گروهی کلاغ‌های قم، ناشی از ابتلا به آنفولانزای مرغی است یا دلیل دیگری دارد. بنا به تجربه به نظر نمی‌رسد که در این زمینه نیز مانند موارد مشابه اطلاع‌رسانی دقیق از سوی نهادهای مسئول صورت گیرد.


لینک مطلب

مطالب بیشتری که ممکن است مورد علاقه شما باشند

کشف فسیل طوطی عظیم الجثه در نیوزیلند

cafeliberal

ته‌سیگار با محیط زیست چه می‌کند

cafeliberal

هجوم ملخ‌های دریایی به استان‌های جنوبی ایران

cafeliberal

نقش نوروز در هویت ایرانی

cafeliberal

سیلاب ناگهانی اهالی روستاهای اطراف سلماس را غافلگیر کرد – فیلم

cafeliberal

هشدار کارشناسان: طاق کسری به مرمت فوری نیازمند است

cafeliberal
ajax-loader