12.8 C
تهران
شنبه, ۱۰ اسفند , ۱۳۹۸

مرگ ١٨۶نفر در ١١٧روز در تهران به دلیل مسمومیت با گاز

آمار سازمان اورژانس جمهورى اسلامى نشان مى‌دهد در ١١٧ روز گذشته در ٣١ استان ایران به دلیل مسمومیت با گاز CO ١٨۶ نفر جان خود را از دست داده‌اند.

شمار مسموم شدگان با گاز CO در این مدت در سراسر کشور ٩١٠ نفر در استان تهران، ۵٣۴ تن در فارس ، ۴١۴ نفر در خراسان رضوى و ٢۵١ تن در آذربایجان شرقى بوده است.

به گفته کارشناسان گاز کربن مونوکسید ، گازى بدون رنگ و بوست و منابع اصلى تولید این گاز سوختن ناقص نفت و گاز است. ولى احتراق هر نوع ماده سوختنى به ویژه در فضاى بسته و نبود اکسیژن مى‌تواند باعث تولید این گاز شود.

آب گرمکن یا بخارى‌هاى کهنه و داراى نقص و بدون دودکش یا دودکش فرسوده و خراب بیشترین موارد مسمومیت با گاز کربن مونوکسید را تشکیل مى دهند. میل این گاز براى ترکیب با هموگلوبین خون انسان، ٢۵٠ برابر بیش از اکسیژن است و به همین دلیل بالا رفتن میزان درصد آن در هواى اتاق موجب ایجاد مسمومیت شده و اکسیژن‌رسانى به بافت‌هاى بدن از جمله مغز و قلب را مختل مى‌کند.

مسمومیت با این گاز نیز سردرد، سرگیجه، سفتى عضلات، کاهش فشار خون، تنگى مردمک‌هاى چشم، تهوع و استفراغ، درد شکم و حالت بیهوشى، تشنج و اغما به همراه دارد.

از سوى دیگر سازمان پزشکى قانونى جمهورى اسلامى به مردم یادآورى کرده، از خطرناکترین منابع تولید این گاز می‌توان، اجاق گاز، آبگرمکن، چراغ‌های گازی خوراکپزی، دیزل‌های تولید برق خانگی در زمان قطع برق، بخاری گازی، شومینه و بخارى هیزمى را نام برد.

در محیط‌‌هاى سربسته مانند اتاق، آپارتمان، قایق و چادرمسافرتی به ویژه زمانی که راه‌های خروج هوا و تهویه آن بسته شده باشد خطر مسمومیت با گاز به شدت افزایش می‌یابد.

توصیه‌هاى دیگر سازمان پزشکى قانونى این است که فردى که دچار گازگرفتگى شده باید به سرعت به هواى آزاد منتقل و بلافاصله با اورژانس پزشکی تماس گرفته شود.

مسمومیت با این گاز برای نوزادان، زنان باردار، افراد مبتلا به بیماری‌های تنفسی و بیماران قلبی بسیارخطرناک است.

لینک مطلب

مطالب بیشتری که ممکن است مورد علاقه شما باشند

هشدار آمریکا در مورد تهدیدهای ایران برای کشتیرانی در خلیج‌فارس و محافظت از دریانوردی در تنگه هرمز

cafeliberal

یک دادگاه در مسکو، بازداشت خانگی سرمایه‌گذار آمریکایی را تمدید کرد

cafeliberal

جذابیت نظام برای دنیا از دید علی خامنه‌ای

cafeliberal

حضور "تحریک‌آمیز" مدونا در مسابقه یوروویژن

cafeliberal

تیراندازی در آلمان: احتمال کشته‌…

cafeliberal

نخست‌وزیر بریتانیا روز هفتم ژوئن رسما کناره‌گیری می‌کند

cafeliberal

این وب سایت از کوکی ها برای بهبود تجربه شما استفاده می کند. ما فرض خواهیم کرد که شما با این مسئله موافق هستید ، اما در صورت تمایل می توانید انصراف دهید. تائید بیشتر بخوانید

ajax-loader