15.5 C
Tehran
چهارشنبه, 24 مهر , 1398

مزاحمت قایق‎های سپاه برای نفتکش انگلیسی در خلیج فارس؛ سپاه و ظریف رد می‎کنند؛ آمریکا می‎گوید فیلمبرداری کردیم!

سه قایق ایرانی متعلق به سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، چهارشنبه شب ۱۹ تیرماه، تلاش کردند یک نفتکش انگلیسی در خلیج فارس را متوقف کنند اما هشدارهای ناوچه انگلیسی که از این کشتی محافظت می‎کرد باعث عقب‎نشینی‎ها قایق‎های مهاجم شده است.

قایق‎های سپاه در خلیج فارس حوالی یک نفتکش (این تصویر مربوط به گذشته است)

به گزارش رویترز، پنجشنبه ۱۱ ژوئیه (۲۰ تیرماه)، دولت بریتانیا تایید کرده سه قایق ایرانی تلاش کرده‌اند در آب‌های خلیج فارس راه را بر نفتکش این کشور ببندند. در بیانیه‎ای از جمهوری اسلامی خواسته شده به این وضعیت در منطقه خاتمه دهد و از تنش‌ها بکاهد.

گزارش‎های مختلفی در مورد این ماجرا منتشر شده است از جمله شبکه CNN چهارشنبه شب به نقل از دو مقام آمریکایی گزارش داد که پنج قایق مسلح سپاه به نفتکش بریتانیایی که در حال خروج از خلیج فارس و وارد شدن به  تنگه هرمز بوده نزدیک شده‌اند و دستور داده‌اند با تغییر مسیر خود در آب‌های مجاور ایران توقف کند اما پس از هشدار یک ناوچه نیروی دریایی بریتانیا عملیات خود را متوقف و منطقه را ترک کردند.

ساعاتی بعد منطقه پنجم نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی گزارش نیروی دریایی آمریکا را تکذیب و اعلام کرد که طی ۲۴ ساعت اخیر هیچ مواجهه‌ای با شناورهای بیگانه از جمله شناورهای انگلیسی صورت نگرفته است.

محمدجواد ظریف وزیر خارجه جمهوری اسلامی نیز در پاسخ به خبرنگاران در این زمینه گفت، «ظاهراً نفتکش بریتانیایی عبور کرده آنچه خودشان مطرح کردند و ادعاهایی مطرح می‌شود تا ایجاد تنش کنند؛ این ادعاها هیچ ارزشی ندارد.»

ظریف این گزارش‌ها را ادعاهای تکراری دانست و گفت: «البته این را سپاه پاسداران انقلاب اسلامی رد کرد اما این حرف‌ها معمولا برای پوشاندن نقاط ضعف آنها مطرح می‌شود.»

در اطلاعیه منطقه پنجم نیروی دریایی سپاه پاسداران نیز با لحنی تهدیدآمیز تاکید شده است، «در صورتی که دستوری مبنی بر توقیف شناورهای بیگانه دریافت شود، منطقه پنجم نیروی دریایی سپاه در محدوده جغرافیایی ماموریت خود قادر است بدون درنگ، با قاطعیت و به سرعت نسبت به انجام آن اقدام کند.»

با این حال CNN و فاکس‌نیوز به نقل از ستاد مشترک ارتش آمریکا اعلام کرده‌اند که ماجرای نزدیک شدن قایق‌های تندرو سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به نفتکش انگلیسی توسط یک هواپیمای نیروی هوایی آمریکا فیلمبرداری شده است.

پیش از این گزارش شده بود نفتکش «بریتیش هریتیج» از بیم توقیف توسط جمهوری اسلامی ایران در خلیج فارس لنگر انداخته است. همچنین ژنرال جوزف دانفورد رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا گفته واشنگتن به دنبال تشکیل ائتلاف نظامی برای تضمین آزادی آب‌های بین‎المللی از جمله تنگه هرمز و باب‌المندب است. گزارش‎های دیگری نیز در همین ارتباط منتشر شده از جمله اینکه در روزهای اخیر ناوچه نظامی «مونتروز» متعلق به نیروی دریایی انگلیس نفتکش پاسیفیک وویجر را در تنگه هرمز همراهی کرد تا گرفتار سپاه نشود.


لینک مطلب

مطالب بیشتری که ممکن است مورد علاقه شما باشند

مرگ حقوق شهروندی

Jahan

افزایش فشار بر اقلیت مسلمان ساکن سریلانکا

cafeliberal

عربستان می‌گوید به دنبال جنگ نیست؛ جمهوری اسلامی دست بردار نیست!

cafeliberal

تشکیل دو هزار "گروه مقاومت تذکر لسانی و عملی" در گیلان

cafeliberal

انتقاد کلاه سفیدهای سوریه از بی‌عملی جامعه‌ جهانی در کشتار ادلب

cafeliberal

ابراز اندوه و خشم سخنگوی وزارت خارجه آمریکا از خودسوزی و درگذشت سحر خدایاری

cafeliberal