-0.1 C
تهران
شنبه, ۵ بهمن , ۱۳۹۸

مسدود شدن حساب‌های بانکی ایرانیان در مالزی به علت تحریم‌ها

یک روز پس از انتشار گزارش سازمان دیده‌بان حقوق بشر درباره تاثیرات مخرب تحریم‌ها بر دسترسی مردم ایران به دارو و لوازم پزشکی، خبر از مسدود شدن حساب‌های بانکی ایرانیان در مالزی منتشر می‌شود.

خبرگزاری رویترز روز چهارشنبه هشتم آبان (۳۰ اکتبر) با انتشار گزارشی از کوالالامپور خبر از بستن ناگهانی حساب‌های بانکی ایرانیان در کشور مالزی داده است. بانک‌ها به ایرانیان ساکن مالزی یک ماه فرصت داده‌اند تا پول‌های خود را از حساب‌های بانکی‌شان خارج کنند.

گفته می‌شود شماری از افراد و شرکت‌های ایرانی که در مالزی حساب بانکی داشته‌اند، این خبر را در گفت‌وگو با خبرنگار رویترز تایید کرده‌اند.

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید

علت مسدود شدن حساب‌های بانکی ایرانیان توسط بانک‌های مالزی تحریم‌های ایران از سوی آمریکا اعلام شده است. خبرگزاری رویترز این موضوع را جلوه‌ای از افزایش فشار بر مردم ایران می‌داند.

“بستن فله‌ای حساب‌ها”

خبرنگار رویترز در گزارش خود از “بستن فله‌ای” حساب‌های بانکی ایرانیان در مالزی سخن گفته است. این موضوع از سوی شماری از ایرانیان ساکن مالزی و همچنین یکی از کارکنان سفارت جمهوری اسلامی ایران در کوالالامپور نیز تایید شده است.

Peking ICBC Bank Filiale (Getty Images/AFP/M. Ralston)

به نظر می‌رسد که بانک‌های مالزی نسبت به سایر کشورهای واقع در جنوب شرقی آسیا با احتیاط بیشتری نسبت به تهدیدهای آمریکا مبنی بر مجازات افراد و موسسات مالی که با ایرانیان همکاری می‌کنند، واکنش نشان می‌دهد.

بهرنگ صمدی، استاد دانشگاه درباره “بستن فله‌ای” حساب‌های بانکی ایرانیان در مالزی به خبرنگار رویترز گفته است که بانک‌های مالزی طوری عمل می‌کنند که گویا “کاتولیک‌تر از پاپ” هستند. اشاره او به دسترسی ایرانیان ساکن آمریکا به حساب‌های بانکی خودشان است.

گفته می‌شود که حدود ۱۰ هزار شهروند ایرانی در مالزی زندگی می‌کنند. بهرنگ صمدی یکی از ایرانیانی است که حساب بانکی‌اش پس از ۱۴ سال مسدود شده است.

صمدی گفته است که مسئولان بانک به او اطلاع داده‌اند که حساب بانکی‌اش ظرف یک ماه مسدود می‌شود. او گفته که تا روز یکشنبه ۲۷ اکتبر هنوز از طریق آنلاین به حساب خود دسترسی داشته است.

لازم به یادآوری است که مالزی از جمله کشورهایی است که به‌رغم تحریم‌های ایران از سوی آمریکا بر حفظ مناسبات دیپلماتیک خود با جمهوری اسلامی ایران تلاش داشته است.

باید افزود که بانک‌ها تنها با ارسال یک نامه کوتاه و بدون ذکر دلیل به اطلاع ایرانیان ساکن مالزی رسانده‌اند که به عرضه خدمات بانکی به آنان پایان می‌دهند و از این بابت ابراز تاسف کرده‌اند.

تلاش خبرنگار رویترز برای پاسخگویی مقامات دولت مالزی نسبت به این اقدام بانک‌ها بی نتیجه بوده است.


لینک مطلب

مطالب بیشتری که ممکن است مورد علاقه شما باشند

عباس کیارستمى و پرواز بى پرواى مرغک کانون

cafeliberal

آزادی بحث‌انگیز "طالبان آمریکایی" از زندان

cafeliberal

برای تأمین هزینه‌های اولیه‌ی زندگی برخی بازنشستگان دستفروشی، نگهبانی یا پادویی می‌کنند

cafeliberal

هشدار نماینده ایران در سازمان ملل درباره خطر"خارج شدن بحران از کنترل"

cafeliberal

هواپیمای اوکراینی، از خطای انسانی تا جنایت عمدی

cafeliberal

آمریکا پنج روس دیگر را تحریم کرد

cafeliberal
ajax-loader