4.7 C
تهران
دوشنبه, ۲۸ بهمن , ۱۳۹۸

مقابله آمریکا با زایمان در خاک این کشور برای دریافت تابعیت

در آمریکا از امروز جمعه چهارم بهمن (۲۴ ژانویه) قاعده جدید وزارت خارجه این کشور به مورد اجرا درمی‌آید که به موجب آن به زنان بارداری که گمان می‌رود هدفشان از سفر به آمریکا به دنیا آوردن نوزادشان در این کشور است ویزای توریستی داده نمی‌شود.

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید

مقامات آمریکایی گفته‌اند که این قاعده برای مقابله با “صنعت گردشگری زایمان” مقرر شده است.

دلیل مقرر کردن چنین قاعده‌ای این است که وقتی کسی در آمریکا به دنیا می‌آید به طور خود به خودی دارای تابعیت آمریکایی  می‌شود. در اینجا اصل “حق خاک” اساس قرار گرفته که طبق آن یک کشور به همه نوزادانی که در خاک آن کشور متولد شده‌اند تابعیتش را اعطا می‌کند. در این میان اهمیتی ندارد که پدر و مادر آن نوزاد دارای چه تابعیتی هستند.

کاخ سفید آمریكا در توضیح این اقدام دلیل آورده است که “باید از اصالت تابعیت آمریکایی‌ محافظت شود”. همچنین وزارت امور خارجه آمریکا استدلال کرده است که گردشگرانی که به طور كوتاه‌مدت و تنها برای زایمان فرزندان خود وارد آمریکا می‌شوند و هیچ ارتباطی هم با این کشور ندارند در طولانی‌مدت احتمالا می‌توانند به عنوان ریسکی برای امنیت ملی آمریکا محسوب شوند. به گفته این وزارتخانه، دولت‌ها یا سازمان‌های خارجی می‌توانند تلاش کنند با استفاده از قاعده‌ای که تا کنون موجود بوده، راهشان را به آمریکا باز کنند.

طبق برآورد وزارت امور خارجه آمریکا هر ساله هزاران نوزاد در این کشور توسط  مادران بارداری به دنیا می‌آیند که فقط به منظور اخذ تابعیت آمریکایی برای فرزندشان با ویزای گردشگری به این کشور آمده‌اند. مقامات آمریکا همچنین می‌گویند که تعداد این موارد در حال افزایش است.

دویچه وله فارسی را در اینستاگرام دنبال کنید

وزارت امور خارجه آمریكا هشدار داده است که “صنعت گردشگری زایمان” با ماهیتی بزهکارانه توسعه یافته است. بسیاری از شرکت‌ها در خارج از کشور برای اخذ تابعیت آمریکا از طریق تولد نوزادن فعالیت می‌کنند. برخی از این شرکت‌ها برای ارائه خدمات خود مبلغی تا صدهزار دلار دریافت کرده‌اند. کاخ سفید حال اعلام کرده است که با اجرا شدن قاعده جدید راه سوء استفاده و مهاجرت غیر قانونی به آمریکا بسته می‌شود.


لینک مطلب

مطالب بیشتری که ممکن است مورد علاقه شما باشند

واکنش وزارت خارجه فرانسه چند روز پس از بازداشت روح‌الله زم

cafeliberal

اتحادیه اروپا تحریم‌های حقوق بشری علیه ایران را تمدید کرد

cafeliberal

امنیت جی‌میل در برنامه‌های شخص ثالث

cafeliberal

تنها ۹ ٪ از جمعیت جهان در کشورهایی زندگی می‌کنند که آزادی رسانه‌ها در آنها رضایت‌بخش است

cafeliberal

سازمان های ترور فلسطینی به مصر تعهد سپرده اند که آرامش را برهم نزنند. ولی به گفته کارشناسان، این تعهد موقتی است

cafeliberal

مخالفت اتحادیه اروپا با تشدید تحریم‌های کوبا از سوی آمریکا

cafeliberal
ajax-loader