32.9 C
Tehran
یکشنبه, ۲۷ مرداد , ۱۳۹۸
سیاست، تاریخ وجامعه

مقامات اروپا هفته آینده درباره ایران با برایان هوک دیدار می‌کنند

خبرگزاری رویترز بامداد چهارشنبه ۲۹ خرداد (۱۹ ژوئن) به نقل از محافل دیپلماتیک گزارش داد که سه کشور آلمان، بریتانیا و فرانسه برآنند که با تلاش و ابتکار عملی تازه توافق هسته‌ای با ایران را نجات دهند.

به گفته دیپلمات‌ها قرار است که در روزهای آینده گفت‌وگوها و رایزنی‌هایی در سطوح پایین‌تر در حاشیه نشست سران اتحادیه اروپا در بروکسل انجام گیرد.

در هفته آینده نیز قرار است، مذاکراتی میان مقامات اتحادیه اروپا و برایان هوک، فرستاده ویژه ایالات متحده درباره مسایل ایران در پاریس صورت گیرد.

تاریخ گفت‌وگوهای میان دو طرف پنج‌شنبه آینده ۶ تیر (۲۷ ژوئن) خواهد بود. در این روز مهلتی که جمهوری اسلامی برای اتحادیه اروپا تعیین کرده نیز به پایان خواهد رسید.

رویترز به نقل از محافل دیپلماتیک اتحادیه اروپا همچنین گزارش داد که سفر وزیران خارجه آلمان، بریتانیا و فرانسه به تهران نیز می‌تواند یکی از گزینه‌های ممکن باشد.

به کانال دویچه وله فارسی بپیوندید

این خبرگزاری در گزارش خود با اشاره به اظهارات یک دیپلمات بلند‌پایه نوشت که “صبر اتحادیه اروپا در قبال ایران نیز دارد آرام‌آرام به پایان می‌رسد”.

این دیپلمات در گفت‌وگو با رویترز همچنین تصریح کرد که اگر ایران غنی‌سازی اورانیوم را بیش از میزانی که در توافق هسته‌ای منظور شده از سرگیرد، این بازی برای اتحادیه اروپا نیز تمام‌شده خواهد بود”.

به گفته‌ او آلمان، بریتانیا و فرانسه در این صورت احتمالا چاره‌ای جز این نخواهند داشت که از تحریمات وضع‌شده از سوی آمریکا پیروی کنند.

فدریکا موگرینی

فدریکا موگرینی

این دیپلمات بلندپایه افزود که با توجه به وضعیت کنونی ضروری است، روسیه و چین که از امضاءکنندگان توافق هسته‌ای هستند، تلاش‌های خود را برای نجات برجام تقویت کنند.

فدریکا موگرینی، هماهنگ‌کننده سیاست خارجی اتحادیه اروپا، روز دوشنبه این هفته ۲۷ خرداد (۱۷ ژوئن) تصریح کرده بود که اتحادیه اروپا بنا بر تهدیدها و ضرب‌الاجلی که ایران گذاشته تصمیم‌گیری نخواهد کرد، بلکه منتظر گام‌های بعدی ایران و گزارش آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در رابطه با برجام می‌ماند.

موگرینی در پایان نشست یک‌روزه وزیران امور خارجه اعضای اتحادیه اروپا در لوکزامبورگ همچنین بار دیگر تأکید کرده بود که اتحادیه اروپا تا آن زمان به برجام پایبند مانده و برای نجات آن تلاش خواهد کرد.


لینک مطلب

مطالب بیشتری که ممکن است مورد علاقه شما باشند

نیروهای خلیفه حفتر: به منافع ترکیه در لیبی حمله می‌کنیم

cafeliberal

۲۹ آوریل؛ روز جهانی رقص؛ زبان و فرهنگ مشترک انسان‌ها

cafeliberal

یک میلیون بشکه نفت ایران مخفیانه به سوریه ارسال شد

cafeliberal

کشته و زخمی شدن ۴ نفر در تیراندازی به خودروی سپاه پاسداران در پیرانشهر

Jahan

فرودگاه های دنیا به هواپیماهای ایران سوخت نمی دهند و ارتباطات هوایی مختل می شود

cafeliberal

گزارش نشنال اینترست درباره اهداف شاهزاده رضا پهلوی

cafeliberal