10.7 C
Tehran
پنج شنبه, 14 آذر , 1398

مقامات اروپا هفته آینده درباره ایران با برایان هوک دیدار می‌کنند

خبرگزاری رویترز بامداد چهارشنبه ۲۹ خرداد (۱۹ ژوئن) به نقل از محافل دیپلماتیک گزارش داد که سه کشور آلمان، بریتانیا و فرانسه برآنند که با تلاش و ابتکار عملی تازه توافق هسته‌ای با ایران را نجات دهند.

به گفته دیپلمات‌ها قرار است که در روزهای آینده گفت‌وگوها و رایزنی‌هایی در سطوح پایین‌تر در حاشیه نشست سران اتحادیه اروپا در بروکسل انجام گیرد.

در هفته آینده نیز قرار است، مذاکراتی میان مقامات اتحادیه اروپا و برایان هوک، فرستاده ویژه ایالات متحده درباره مسایل ایران در پاریس صورت گیرد.

تاریخ گفت‌وگوهای میان دو طرف پنج‌شنبه آینده ۶ تیر (۲۷ ژوئن) خواهد بود. در این روز مهلتی که جمهوری اسلامی برای اتحادیه اروپا تعیین کرده نیز به پایان خواهد رسید.

رویترز به نقل از محافل دیپلماتیک اتحادیه اروپا همچنین گزارش داد که سفر وزیران خارجه آلمان، بریتانیا و فرانسه به تهران نیز می‌تواند یکی از گزینه‌های ممکن باشد.

به کانال دویچه وله فارسی بپیوندید

این خبرگزاری در گزارش خود با اشاره به اظهارات یک دیپلمات بلند‌پایه نوشت که “صبر اتحادیه اروپا در قبال ایران نیز دارد آرام‌آرام به پایان می‌رسد”.

این دیپلمات در گفت‌وگو با رویترز همچنین تصریح کرد که اگر ایران غنی‌سازی اورانیوم را بیش از میزانی که در توافق هسته‌ای منظور شده از سرگیرد، این بازی برای اتحادیه اروپا نیز تمام‌شده خواهد بود”.

به گفته‌ او آلمان، بریتانیا و فرانسه در این صورت احتمالا چاره‌ای جز این نخواهند داشت که از تحریمات وضع‌شده از سوی آمریکا پیروی کنند.

فدریکا موگرینی

فدریکا موگرینی

این دیپلمات بلندپایه افزود که با توجه به وضعیت کنونی ضروری است، روسیه و چین که از امضاءکنندگان توافق هسته‌ای هستند، تلاش‌های خود را برای نجات برجام تقویت کنند.

فدریکا موگرینی، هماهنگ‌کننده سیاست خارجی اتحادیه اروپا، روز دوشنبه این هفته ۲۷ خرداد (۱۷ ژوئن) تصریح کرده بود که اتحادیه اروپا بنا بر تهدیدها و ضرب‌الاجلی که ایران گذاشته تصمیم‌گیری نخواهد کرد، بلکه منتظر گام‌های بعدی ایران و گزارش آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در رابطه با برجام می‌ماند.

موگرینی در پایان نشست یک‌روزه وزیران امور خارجه اعضای اتحادیه اروپا در لوکزامبورگ همچنین بار دیگر تأکید کرده بود که اتحادیه اروپا تا آن زمان به برجام پایبند مانده و برای نجات آن تلاش خواهد کرد.


لینک مطلب

مطالب بیشتری که ممکن است مورد علاقه شما باشند

"شکنجه" اسماعیل بخشی؛ "لکه ننگ" بر دامن دولت روحانی

cafeliberal

باورهای غلط راجع به سکس و معلولیت

cafeliberal

سود شخصی، فرصت‌طلبی و لیسیدن زخم‌های خود

cafeliberal

علی علیزاده از اخراج از دانشگاه میدل‌سکس انگلستان تا رسیدن به راهپیمایی اربعین!

cafeliberal

یک میلیون معترض شیلیایی در سانتیاگو به خیابان آمدند

cafeliberal

تحلیلگران درباره انتخابات آمریکا می گویند که حزب دموکرات از طرفداری سنتی خود از اسراییل منحرف شده است

cafeliberal