9.9 C
تهران
یکشنبه, ۱۰ فروردین , ۱۳۹۹

مقامات امنیتی آلمان، شرکت هوآوی و افسانه "جاسوسی در جیب"

آمریکا مدعی است که فن‌آوری به کار گرفته شده در محصولات شرکت چینی هوآوی زمینه‌های جاسوسی را فراهم می‌کند. حتی ادعا شده که بسیاری از مردم جهان با داشتن “جاسوسی در جیب” خود در تردد هستند.

سایت “تاگس‌شاو” وابسته به شبکه یک تلویزیون آلمان روز سه‌شنبه ۲۹ بهمن (۱۸ فوریه) با انتشار گزارشی از نتایج تحقیقات مقامات امنیتی آلمان درباره اتهامات جاسوسی علیه شرکت هوآوی خبر داد.

بر اساس تحقیقات و پژوهش‌های دو فرستنده تلویزیونی آلمان، شبکه‌های “وست دویچن روندفونک” و “نورد دویچن روندفونک” و همچنین روزنامه آلمانی “زود دویچه” هیچ نشانه و سند مبنی بر صحت داشتن اتهامات آمریکا به شرکت چینی هوآوی در دست نیست.

رسانه‌های یاد شده اعلام کرده‌اند که درباره نظر مسئولان امنیتی آلمان و کارشناسان امور سایبری این کشور تحقیق کرده و به این نتیجه رسیده‌اند که اتهامات وارده به شرکت چینی هوآوی از سوی آمریکا متکی بر سند و مدرک مشخصی نیست.

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید

آلمان و شماری از کشورهای اروپایی در صدد هستند برای ایجاد شبکه ۵ جی از خدمات و تکنیک شرکت چینی هوآوی بهره گیرند. این دقیقا همان چیزی است که نارضایتی آمریکا را برانگیخته است.

اتهامات آمریکا علیه هوآوی

در ماه دسامبر گذشته، دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا اقدام به اعزام گروهی از کارشناسان خود به برلین نمود. ماتیو پوتینگر، معاون مشاور امنیت ملی کاخ سفید و همچنین یوشوآ استاین‌من، معاون ویژه در امور سایبری همراه با شماری از کارشناسان و ماموران پلیس فدرال آمریکا که در حوزه مبارزه با جاسوسی فعالیت داشتند، راهی آلمان شدند.

آن‌ها مدعی شده بودند که دلایل و اسناد آشکاری مبنی بر تلاش شرکت هوآوی برای سرقت اطلاعات و شنود مکالمات دارند.

آن‌ها اعلام کرده بودند که در دکل‌های مخابراتی شرکت هوآوی نوعی فن‌آوری به کار گرفته شده که امکان جاسوسی سازمان‌های اطلاعاتی چین را فراهم می‌کند. آمریکا مدعی است که چین با بهره‌گرفتن از یکی از این دکل‌ها نسبت به پایگاه استقرار جنگ‌افزارهای هسته‌ای آمریکا جاسوسی کرده است.

اخیرا نیز روزنامه “وال‌استریت ژورنال” به نقل از مقامات آمریکایی از وجود اسناد و مدارکی دال بر جاسوسی از طریق فن‌آوری شرکت هواوی خبر داده بود.

China Peking Huawei Messestand (picture-alliance/Imaginechina/C. Xiaogen)

رابرت او برایان، مشاور امنیت ملی کاخ سفید به خبرنگار روزنامه یاد شده اعلام کرده بود که آمریکا اسنادی دارد که نشان می‌دهد شرکت هوآوی به اطلاعات شخصی افراد دسترسی داشته و از امکان شنود مکالمات تلفنی برخوردار است.

مسئولان شرکت هوآوی این اتهامات را تکذیب کرده و مدعی شده‌اند که هیچ‌گاه چنین اقدامی نکرده و در آینده نیز نخواهند کرد.

تلکوم آلمان و هوآوی

شرکت مخابرات آلمان نیز اعلام کرده است که امکان دسترسی به اطلاعات از طریق شرکت هوآوی صحت ندارد. تلکوم اعلام کرده است که همه نقل و انتقال‌های اطلاعاتی و دسترسی به اطلاعات توسط این شرکت ثبت می‌شود و هرگونه تلاش برای ورود به سیستم برای مسئولان سایبری قابل پیگیری است.

افزون بر آن، مقامات آلمانی نیز به دو شبکه تلویزیونی یاد شده این کشور و همچنین به روزنامه “زود دویچه” اعلام کرده‌اند که تا کنون سند و مدرکی دال بر جاسوسی شرکت هوآوی مشاهده نکرده‌اند.

لازم به یادآوری است که مسئولان آلمان در کنفرانس امنیتی مونیخ نیز نسبت به صحت داشتن اتهامات وارد به شرکت هوآوی از سوی ایالات متحده آمریکا ابراز تردید کرده بودند.


لینک مطلب

مطالب بیشتری که ممکن است مورد علاقه شما باشند

نشست سران کشورهای "جی ۷" قربانی ویروس کرونا شد

cafeliberal

اعتصاب دسته‌جمعی کارگران کارخانه آلومینیوم کاوه خوزستان

cafeliberal

ایران خواهان تجهیزات بارگذاری جعبه سیاه هواپیمای اوکراینی شد

cafeliberal

وعده‌های جدید مکرون جلیقه‌زردها را آرام نکرد

cafeliberal

تایید رای دادگاه‌ بدوی هنگامه شهیدی در دادگاه تجدید نظر؛ ۱۲ سال و ۹ ماه زندان، هفت سال و نیم قابل اجرا

cafeliberal

تحریم خامنه‌ای از سوی آمریکا چه معنا و اهمیتی دارد؟

cafeliberal

این وب سایت از کوکی ها برای بهبود تجربه شما استفاده می کند. ما فرض خواهیم کرد که شما با این مسئله موافق هستید ، اما در صورت تمایل می توانید انصراف دهید. تائید بیشتر بخوانید

ajax-loader