5.1 C
تهران
چهارشنبه, ۹ بهمن , ۱۳۹۸

ممنوعیت پوشیدن برقع در هلند اجرایی شد

اگر از این پس کسی در هلند در مقابل درخواست برداشتن برقع خود مقاومت کرده و حاضر به این کار نشود، می‌تواند با جریمه نقدی مواجه شود. پس از گذشت بیش از ۱۴ سال مناقشه بر سر موضوع ممنوعیت برقع در هلند، این قانون از امروز پنجشنبه ۱۰ مرداد (اول اوت) در این کشور به اجرا در خواهد آمد.

بر اساس این قانون، از این پس پوشش‌هایی مانند برقع و روبنده که چهره فرد را پنهان می‌کنند، در مؤسسات عمومی همچون مدارس، بیمارستان‌ها، ادارات و نیز در اتوبوس‌ها و قطارها ممنوع خواهد بود.

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید

وزارت کشور هلند همچنین به شهرداری‌ها و مراکز مسئول هشدار داده است که این ممنوعیت را اجرا کنند. قرار است مأموران امنیتی ابتدا از زنان دارای چنین پوشش‌هایی بخواهند که چهره خود را نشان دهند.

این زنان در صورت امتناع از نشان دادن چهره خود، حق ورود به اماکن عمومی و ادارات دولتی را از دست داده و با جریمه نقدی دست‌کم ۱۵۰ یورو مواجه می‌شوند. این ممنوعیت شامل دیگر پوشش‌های پنهان‌کننده چهره همچون کلاه‌های ایمنی و نقاب نیز می‌شود.

مقاومت‌ها و اعتراض‌ها

هنوز روشن نیست که آیا این قانون در واقع هم اجرا خواهد شد یا نه. بسیاری از شهرها و نیز بیمارستان‌ها، وسایل نقلیه عمومی و حتی پلیس اعلام کرده‌اند که اجرای این قانون را رعایت نخواهند کرد.

فرانسه در سال ۲۰۱۱ میلادی به عنوان نخستین کشور اروپایی پوشش کامل زنان را ممنوع اعلام کرد. پس از فرانسه نیز بسیاری از کشورهای دیگر همچون بلغارستان، اتریش و دانمارک به جمع ممنوع‌کنندگان برقع پیوستند.

دویچه وله فارسی را در اینستاگرام دنبال کنید

گرچه در آلمان برقع و روبنده به شکلی سراسری ممنوع نشده، اما ایالت هسن این کشور در سال ۲۰۱۱ ممنوعیت چنین پوشش‌هایی را در بخش خدمات عمومی اعلام کرد.

در دانمارک نیز قانون ممنوعیت پوشیدن برقع از یک سال پیش اجرایی شد. به گزارش مقام‌های دانمارک، از آن زمان تاکنون در ۳۹ مورد جریمه‌هایی نقدی بین ۱۳۴ تا ۱۳۴۰ یورو علیه متخلفان، از جمله علیه ۲۲ زنی صادر شده است که پوشش برقع و روبنده داشته‌اند.

بسیاری پوشش‌های کاملی از نوع برقع را نماد سرکوب زنان می‌دانند. منتقدان ممنوعیت پوشش برقع اما این ممنوعیت را نقض آزادی مذهبی عنوان می‌کنند. شمار زنانی که در هلند به شکل مداوم از روبنده یا پوشش برقع استفاده می‌کنند، ۱۵۰نفر تخمین زده می‌شود.


لینک مطلب

مطالب بیشتری که ممکن است مورد علاقه شما باشند

جدال نیابتی آخوندهای امنیتی بر سر مسئولیت قتل‎های زنجیره‌ای

cafeliberal

تحریم احتمالی ظریف؛ سردرگمی آمریکا یا شکست "دیپلماسی لبخند"؟

cafeliberal

انفجار در سکوی پرتاب ماهواره «ناهید» تایید شد؛ سخنگوی دولت: خطای فنی بود!

cafeliberal

معرفی بسته اصلاحات اجتماعی نخست وزیر عراق

cafeliberal

نامه صدیقه مالکی‌فرد به گزارشگر ویژه ملل متحد در اعتراض به بازداشت همسرش هاشم خواستار

cafeliberal

مجازات اعدام برای اسیدپاشی اگر به قصد «ارعاب و ایجاد ناامنی» باشد

cafeliberal
ajax-loader