منابع روسی به نقل از «کانال ۱۳» اسرائیل: نتانیاهو مسئول تشکیل دولت جدید شده است

خبرگزاری اسپوتنیک به نقل از منابع اسرائیلی، دوشنبه ۲۳ سپتامبر (اول مهرماه)، در گزارشی نوشت بنیامین نتانیاهو نخست‌وزیر اسرائیل اکثریت آرای نمایندگان در پارلمان را به دست آورده و مأمور تشکیل دولت جدید شده است.

بنیامین نتانیاهو در آغاز جلسه حزب لیکود در کنست؛ اورشلیم ۲۳ سپتامبر ۲۰۱۹

بر اساس این گزارش ۵۵ عضو پارلمان کنست از نتانیاهو رهبر حزب لیکود حمایت کرده‌اند در حالی که ائتلاف «آبی و سفید» به رهبری بنی گانتز ۵۴ رای کسب کرد. برای تشکیل کابینه اما دست‌کم ۶۱ کرسی لازم است.

طبق اعلام «کانال ۱۳ اسرائیل» در نشست مشورتی احزاب تصمیم گرفته شد که نتانیاهو مسئول تشکیل دولت جدید اسرائیل شود.

رویترز گزارش داد لیست مشترک اعراب کنست که ۱۳ کرسی را از آن خود کرده بود تا روز دوشنبه از نخست وزیری بنی گانتز حمایت می‌‌کرد اما تصمیم آنها عوض شد و از حمایت خود عقب‌نشینی کردند.

نتانیاهو پس از این جلسه در توییتی نوشت «تنها دولتی که می‌تواند تشکیل شود دولت وحدت ملّی است و تنها راه برای رسیدن به چنین دولتی مذاکره و گفتگو است.»

رئوبن ریولین رئیس جمهوری اسرائیل در مورد تشکیل دولت جدید جلسات فشرده‌‌ای را با رهبران احزاب داشت. بنیامین نتانیاهو نسبت به بنی گانتز از حمایت بیشتری در میان احزاب برخوردار است. اسپوتنیک نیز نوشته است که او ۴۲ روز فرصت خواهد داشت تا دولت جدید را معرفی کند.

اکنون بر اساس آنچه در کنست گذشته راستگرایان سکولار بار دیگر دست بالا را خواهند داشت با این حال منابع اسرائیلی می‌‌گویند تصمیم نهایی برای اینکه چه کسی مامور تشکیل دولت جدید باید چهارشنبه سوم مهر اعلام می‌شود.

روزنامه گاردین نیز در همین زمینه نوشته در جریان نشست مشورتی با اعضای پارلمان اسرائیل نتانیاهو با اختلاف بسیار جزیی از رقیب خود بنی گانتز جلو افتاد. این در حالیست که هنوز بطور رسمی مشخص نیست که بتواند برای تشکیل یک دولت ائتلافی انتخاب شود.

به اعتقاد کارشناسان، استراتژی دفاعی اسرائیل در مقابل تهدیدات جمهوری اسلامی تهدیدات رژیم ایران و گروه‌‌های شبه‌نظامی مورد حمایت جمهوری اسلامی با جابجایی احتمالی دولت‌‌ها در این کشور تغییر چندانی نمی‌کند با این حال جریان‌های درون حکومتی در ایران تمایل خود برای کنار رفتن نتانیاهو را پنهان نمی‌کنند.

برخی خبرها حاکیست نتانیاهو و بنی گانتز و رئوبن ریولین برای اعلام تصمیم نهایی دیدار سه‌جانبه خواهند داشت.

برخی منابع نیز به نقل از لیبرمن ادعا کرده‌اند که نتانیاهو و بنی‌گانتز بر سر تشکیل دولت وحدت ملّی و نخست وزیری به صورت یک دوره‌ی دو ساله توافق کرده‌اند اما بر سر اینکه چه کسی ابتدا نخست وزیر باشد اختلاف دارند.


لینک مطلب

مطالب بیشتری که ممکن است مورد علاقه شما باشند

‏فراز دشوار و فرود آسان یک هنرمند

cafeliberal

کاهش حجم مبادلات بازرگانی و خروج شرکت‌های آلمانی از ایران

cafeliberal

در آخرین روز عید  پسح عید آزادی و بهار یهودیان امروز آدینه صدها هزار نفر از مردم اسرائیل به گردش در نقاط مختلف کشور ادامه می‌دهند

cafeliberal

ایران در انتهای جدول رتبه‌بندی آزادی رسانه‌ها؛ رتبه ۱۷۰ در بین ۱۸۰ کشور

cafeliberal

چرا نه جنگ، نه جمهوری اسلامی؟

cafeliberal

فقط شش بلوک! محدودیت برای دیپلمات‌های جمهوری اسلامی و خانواده آنها در نیویورک

cafeliberal