7.1 C
Tehran
پنج شنبه, 14 آذر , 1398

مناقشه بر سر خطر تصادف دو ناو آمریکایی و روسی

بنابر گزارش‌ها دو کشتی جنگی روسی و آمریکایی در بخشی از اقیانوس آرام، در آب‌های شرق چین تا آستانه تصادف به یکدیگر نزدیک شدند اما بدون برخورد از کنار هم گذشتند.

خبرگزاری فرانسه می‌گوید این حادثه روز جمعه هفتم ژوئن (۱۷ خرداد) رخ داده است و دو طرف بر سر مقصر این تصادف احتمالی اختلاف نظر دارند.

نیروی دریایی روسیه با انتشار بیانیه‌ای ادعا کرده که ناو آمریکایی با تغییر مسیر ناگهانی و بدون هشدار قبلی کشتی جنگی روسی را مجبور به “مانور اضطراری” کرده و در به وجود آمدن این وضعیت مقصر بوده است.

روسیه می‌گوید ناو آمریکایی “چنسلورسویل” در مسیر ناوشکن روسی قرار گرفته و هر دو شناور جنگی را با خطر تصادف روبرو کرده است.

نیروی دریایی ایالات متحده اتهام‌های مشابهی متوجه طرف روسی کرده و می‌گوید ناوشکن روسیه با انجام یک “مانور خطرناک و غیرحرفه‌ای” در برابر ناو آمریکایی قرار گرفته و امنیت هر دو کشتی و سرنشینان آن را به خطر انداخته است.

اعتراض رسمی آمریکا

پاتریک شاناهان، سرپرست وزارت دفاع آمریکا در جمع خبرنگاران گفته که واشنگتن قصد دارد علیه این اقدام ناوشکن روسی به طور رسمی اعتراض کند. گفته می‌شود دو کشتی جنگی آمریکایی و روسی تا فاصله ۵۰ متری به یکدیگر نزدیک شده‌اند.

نیروی دریایی ایالات متحده می‌گوید نزدیکی بیش از حد دو کشتی و تغییر مسیر اجباری ناو آمریکایی در حالی رخ داده که یک هلی‌کوپتر نظامی آماده فرود بر عرشه این شناور بوده است.

دویچه وله فارسی را در اینستاگرام دنبال کنید

برای اجرای موفقیت‌آمیز چنین عملیاتی لازم است کشتی با سرعتی ثابت حرکت کند. نیروی دریایی آمریکا ناوشکن روسی را متهم کرده که با نزدیکی بیش از حد و ناگهانی به ناو آمریکایی هلی‌کوپتر نظامی را مجبور به قطع عملیات فرود کرده است.

بر اساس مقررات بین‌المللی دریانوردی، شناوری که قصد سبقت گرفتن از یک شناور دیگر را دارد مسئول حفظ امنیت آن است.

نیروی دریایی ایالات متحده عکس‌هایی در اینترنت منتشر کرده که نشان می‌دهند رد مسیر حرکت شناور آمریکایی بر روی آب تقریبا مستقیم به چشم می‌خورد در حالی که خط پشت ناوشکن روسی دارای انحناست. ظاهرا این تصویرها اثبات می‌کنند که نزدیکی بیش از حد دو کشتی به خاطر تغییر مسیر ناگهانی شناور روسی بوده است.

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید

نظامیان روسی و آمریکایی تقریبا به طور منظم یکدیگر را به انجام عملیات خطرناک هوایی و دریایی متهم می‌کنند. روابط دو کشور در سال‌های اخیر به دلیل مسائلی چون انضمام شبه جزیره کریمه به روسیه و دخالت احتمالی مسکو در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۶ آمریکا بیش از پیش دچار تنش شده است.


لینک مطلب

مطالب بیشتری که ممکن است مورد علاقه شما باشند

محمد خاتمی «بعید می‌دانم مردم دیگر به حرف‌ ما هم پای صندوق‌های رای بیایند»

cafeliberal

حمله سایبری آمریکا به مراکز نظامی در ایران؛ ترامپ: از حمله به ایران عقب‌نشینی نکردم بلکه گفتم فعلا دست نگهدارید!

cafeliberal

آمریکا معافیت خرید نفت از ایران را تمدید نمی‌کند

cafeliberal

مردم ایران مراقب باشند؛ نیروهای حشدالشعبی عراق به اسم “امدادرسانی” وارد ایران شده‌اند

cafeliberal

هزاران نفر در خیابان‌های تل‌آویو علیه نتانیاهو تظاهرات کردند

cafeliberal

گمانه‌زنی درباره "پیامدهای حقوقی" توقیف نفتکش بریتانیا

cafeliberal