مهلت هشت روزه اسپانیا، بریتانیا، فرانسه و آلمان به مادورو

default

روز شنبه (۶ بهمن/ ۲۶ ژانویه) کشورهای اسپانیا، فرانسه، بریتانیا و آلمان به نیکلاس مادورو، رئیس جمهور فعلی ونزوئلا مهلتی هشت روزه برای برگزاری انتخابات مجدد ریاست جمهوری دادند. این چهار کشور تهدید کرده‌اند که اگر مادورو از این خواست سرباز زند، آنها خوان گوایدو، رهبر اپوزیسیون را به عنوان رئیس جمهوری این کشور به رسمیت خواهند شناخت.

این اولتیماتوم در ادامه افزایش فشارهای جهانی، به ویژه ازسوی آمریکا و کانادا به مادورو است. این دو کشور بلافاصله پس از این که خوان گوایدو، رهبر مخالفان در ونزوئلا در یک تجمع گسترده خود را به عنوان رئیس جمهوری موقت اعلام کرد، او را به رسمیت شناختند.

ونزوئلا چهار سال است که درگیر اوضاع اقتصادی وخیم، قحطی مواد غذایی و کمبود شدید داروست. بیش از دو میلیون نفر این کشور را ترک کرده‌اند. مادورو که در پی انتخاباتی بحث‌برانگیز خود را برای بار دوم رئیس جمهوری ونزوئلا اعلام کرد، با تکیه بر ژنرال‌های ارتش و بخش‌هایی از جامعه و با توسل به سرکوب خشن مخالفان به ریاست جمهوری خود تا این لحظه ادامه داده است.

پدرو سانچز، نخست وزیر اسپانیا در یک اعلامیه تلویزیونی گفته است: «اگر ظرف هشت روز انتخابات منصفانه، آزاد و شفاف در ونزوئلا برگزار نشود، اسپانیا خوان گوایدو را به عنوان رئیس جمهوری ونزوئلا خواهد داد شناخت». او هم‌چنین گفته است که  اسپانیا «به دنبال تحمیل یا حذف هیچ حکومتی در در ونزوئلا نیست، بلکه خواهان دموکراسی و انتخابات آزاد» در این کشور است. ونزوئلا از مستعمرات سابق اسپانیاست و نزدیک به ۲۰۰ هزار اسپانیایی در آنجا زندگی می‌کنند.

امانوئل مكرون، رئيس جمهوری فرانسه در تویتی نوشت: «مردم ونزوئلا باید بتوانند در مورد آینده خود تصمیم گیری كنند». مارتینا فیتز، سخنگوی دولت آلمان نیز همین سخن را تکرار کرده است.  ۲۸ کشور عضو اتحادیه اروپا در تلاش برای تدوین پیش‌نویس بیانیه‌ای مشترک در برخورد با بحران ونزوئلا هستند.

در میان کشورهای عضو اتحادیه اروپا بر سر برخورد با مسائل داخلی ونزوئلا اتفاق نظر وجود ندارد. در حالی که اسپانیا با قاطعیت از مخالفان مادورو به رهبری گوایدو حمایت می‌کند، برخی کشورهای این اتحادیه مانند اتریش و پرتغال تمایلی به دخالت در تنش‌های داخلی ونزوئلا ندارند. حزب حاکم در یونان به رهبری سیریزا حتی از مادورو حمایت کرده و او را رئیس جمهوری قانونی ونزوئلا می‌داند.

روز شنبه مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا در نشست شورای امنیت سازمان ملل متحد، ، از اعضای این شورا خواست که گوایدو را به عنوان رئیس جمهوری موقت به رسمیت بشناسند. در واکنش به سیاست آمریکا، دولت مادورو از واشنگتن خواست سفارت و کنسولگری خود را در این کشور ببندد و دیپلمات‌های خود را به ایالات متحده فراخواند. آمریکا این خواست را رد کرد. خوان گوایدو از آمریکا خواسته است که درهای سفارت خود را باز نگهدارد.


لینک مطلب

مطالب بیشتری که ممکن است مورد علاقه شما باشند

نخستین فیلمنامه‌نویس زن در‌هالیوود

cafeliberal

ایران "خرابکاری" در کشتی‌های تجاری را "نگران‌کننده" خواند

cafeliberal

لیگ فوتبال دختران ایران؛ چهار بازیکن در گرماى بوشهر بیهوش شدند

cafeliberal

آماده‌باش نظامیان آمریکا در عراق به دلیل "تهدید نیروهای مورد حمایت ایران"

cafeliberal

پارلمان اسرائیل، کنست از شامگاه روز گذشته (سه شنبه) بیست و یکمین دوره خود را آغاز کرد

cafeliberal

حفره‌های عمیق اتلاف و فساد و ناکارآمدی: ایران عملا ورشکسته است؛ مجید محمدی

cafeliberal