24.6 C
Tehran
سه شنبه, ۲۹ مرداد , ۱۳۹۸
سیاست، تاریخ وجامعه

مواد غذایی در اردیبهشت نیز گرانتر شد؛ قیمت‌ها بیشتر و صف‌ها طولانی‌تر شد ولی ارزهای دولتی برنگشت!

گزارش مرکز آمار ایران از قیمت مواد غذایی و تورمی که شامل اقلام مختلف کالایی شده نشان می‌دهد بیشتر مواد غذایی در کشور افزایش قیمت یافته و سفره مردم کوچکتر از پیش شده است.

بر اساس گزارش مرکز آمار ایران قیمت اقلام خوراکی چون قند، شکر و برنج نسبت به فروردین‌ماه با افزایش ١٨.۵ تا ٢۵.۶ درصدی روبرو شده است.

همچنین گزارش مربوط به تورم نقطه به نقطه مواد غذایی نشان می‌دهد موادی چون پیاز، سیب‌زمینی، رب گوجه فرنگی و سیب درختی زرد در اردیبهشت امسال نسبت به اردیبهشت سال گذشته تا بیش از ٣٠٠ درصد افزایش قیمت داشته است.

بر اساس این گزارش بیشترین افزایش قیمت در گروه خوراکی‌ها در اردیبهشت‌ماه ١٣٩٨ نسبت به فروردین‌ماه امسال مربوط به اقلام  قند با ٢۵.۶ درصد، شکر با ٢۵ درصد و برنج ایرانی درجه یک با ١٨.۵ درصد بوده است.

بیشترین افزایش قیمت نسبت به ماه مشابه سال قبل یعنی اردیبهشت ١٣٩٧ نیز مربوط به اقلام پیاز با ٣٠۶ درصد، رب گوجه فرنگی با ٢۴۶.۶ درصد، سیب زمینی با ٢۴١.٣ درصد، گوجه فرنگی با ١٨۶.٨ درصد و سیب درختی زرد با ١۴٢.٧ درصد است.

به گزارش مرکز آمار ایران سبد کالاهای مصرفی خانوارهای کشور در اردیبهشت‌ماه امسال نسبت به فروردین‌ماه امسال معادل ۵.۱ درصد گران شده که این شاخص در فروردین ماه معادل چهار درصد بوده است.

این ارقام همگی نشان از آن دارد که طی یک ماه یعنی تنها ٣٠ روز بار سنگینی برای تأمین هزینه زندگی به دوش خانوارها گذاشته شده و در حالی که درآمدهای آنها ثابت بوده هزینه‌های آنها با افزایش ۵.۱ درصدی در فاصله همین چند روز روبرو شده است.

در همین رابطه روزنامه جهان صنعت در گزارشی نوشته است که ادامه گرانی کالاهای اساسی، سفره‌ی نزدیک به ۷۰ درصد از مردم را کوچکتر کرده است.

در این گزارش آمده که اتفاقا همان کالاهایی با افزایش قیمت بیش از دو برابری روبرو شده‌اند که دولت با ۲۴ میلیارد دلار ارز ۴۲۰۰ تومانی سعی در تأمین و کنترل قیمت آنها در بازار را داشت‌! قیمت‌ها افزایش یافت، صف‌های طولانی مردم تشکیل شد ولی ارزهای دولتی برنگشت.

این سه جمله نتیجه سیاست‌های تجاری و تنظیم بازار دولت از سال گذشته تا کنون است‌. از طرفی بسیاری از تولیدی‌ها به دلیل مشکلاتی که در تامین مواد اولیه با ارز دولتی یا حتی نیمایی داشتند قیمت محصولات خود را به همان نسبت گران کردند و شرایط به‌ گونه‌ای پیش رفت که بعضی از کالاها بدون مجوز سازمان حمایت از مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان گران شدند.


لینک مطلب

مطالب بیشتری که ممکن است مورد علاقه شما باشند

لانه‌کردن دو کبوتر در موزه ایران باستان!

cafeliberal

چگونه حقیقت را در آرزو بازمی‌تابیم و بازمی‌یابیم، آرامش دوستدار

cafeliberal

سرنوشت عمر البشیر، دیکتاتور پیشین سودان از کاخ به زندان 

cafeliberal

چرا قطر از جمله کشورهایی است که برای میانجیگری بین ایران و آمریکا پیشگام شده است؟

cafeliberal

بیش از ۶۰۰ نفر در تظاهرات مخالفان در مسکو بازداشت شدند

cafeliberal

ضرغامی: زنگنه امان‌نامه دریافت کرده است!

cafeliberal