16.2 C
Tehran
پنج شنبه, 25 مهر , 1398

مواضع دوپهلو خامنه‌‌ای درباره مذاکره با آمریکا، «خوراک جویده» برای هر دو جناح حکومت

(+ویدئو) رهبر جمهوری اسلامی، سه‌شنبه ۲۶ شهریور‌‌، در سخنانی دوپهلو مذاکره با آمریکا را رد کرد اما در عین حال روزنه‌هایی را هم برای عقب‌‌نشینی احتمالی باز گذاشت.

خامنه‌‌ای در کنار رؤسای قوای سه‌گانه در مراسم عزاداری

علی خامنه‌ای گفت، «مسئولان کشور از رئیس‌جمهور و وزیر امور خارجه و دیگران، یکصدا اعلام کردند که در هیچ سطحی با آمریکا مذاکره نخواهیم کرد نه مذاکره دوجانبه نه چندجانبه!»

او با بیان اینکه طرح موضوع مذاکره با جمهوری اسلامی یک ترفند است عنوان کرد، «[آمریکایی‌ها] گاهی می‌گویند مذاکره بدون پیش‌شرط، گاهی نیز می‌گویند مذاکره با ۱۲شرط. این‌گونه سخنان یا ناشی از سیاست آشفته آنها است و یا ترفندی برای سردرگم کردن طرف مقابل. البته جمهوری اسلامی سردرگم نمی‌شود، چرا که راه ما روشن است و می‌دانیم چه می‌کنیم.»

این بخش از سخنان خامنه‌ای خوراک حزب‌اللهی‌‌ها و دلواپسان و مخالفان مذاکره با آمریکا شده و مقامات ولایتمدار و رسانه‌هایی مثل تسنیم، فارس و کیهان تهران و جوان آن را برجسته کرده‌اند. اما خامنه‌ای «بال دیگر نظام» یعنی جناح به اصطلاح اصلاح‌طلبان و درواقع دولتی‌ها را هم بی‌نصیب نگذاشت و به اندازه‌ای که بتوان دوقطبی «مذاکره- مقاومت» را به عنوان نیروی محرکه سیاست خارجی جمهوری اسلامی داغ نگه داشت به هر دو جناح حکومت خوراک جویده رساند.

علی خامنه‌ای اگرچه ادعا کرده که «در هیچ سطحی» مذاکره نخواهد شد ولی این را هم گفت که «چنانچه آمریکا حرف خود را پس گرفت و توبه کرد و به معاهده هسته‌ای که آن را نقض کرده است، بازگشت، آنوقت در جمع کشورهای عضو معاهده که شرکت و با ایران صحبت می‌کنند، آمریکا هم می‌تواند شرکت کند، اما در غیر اینصورت هیچ مذاکره‌ای در هیچ سطحی بین مسئولان جمهوری اسلامی و آمریکایی‌ها اتفاق نخواهد افتاد نه در نیویورک و نه غیر آن.»

خامنه‌ای در ادامه برای اینکه مسئولیت عواقب احتمالی مذاکره نکردن را از سر خود باز کند این را هم افزود که «بنده سال‌ها رئیس جمهور بودم، اهل گفتگو هستیم. اما نشست و برخاست کردن یک چیز است و کارهای کشور را به نشست و برخاست موکول کردن چیز دیگری است.»

این اظهارات دوپهلو خامنه‌ای بازتابی از سیاست دوگانه‌ی او در مورد «مذاکره کردن/ نکردن» است که در برجام هم تکرار شد. وی همزمان که بر طبل «مقاومت» در برابر آمریکا می‌کوبید از مسقط تا وین و ژنو و نیویورک تیم‌های مختلف از طرف دولت (تیم ظریف و عراقچی) و همچنین «وزارت خارجه موازی» (تیم علی اکبر ولایتی) در چندین محفل و نشست پیدا و پنهان در حال چانه‌زنی و معامله با آمریکایی‌ها بودند.

آن بخش از حرف‌های خامنه‌ای که مربوط به «مذاکره نکردن با آمریکا»ست، تیتر اول روزنامه‌های ولایی و محور اصلی اظهار نظر کارشناسان و مقام‌های ارشد و نمایندگان نزدیک به جریان اصلی قدرت شد. بخش دیگر سخنان وی که مربوط به «مذاکره کردن به شرط توبه و بازگشت آمریکا به برجام» است، خوراک روزنامه‌ها و تحلیلگران اصلاح‌طلب و دولتی‌هاست!

داریوش قنبری نماینده سابق مجلس مجلس شورای اسلامی و از فعالین سیاسی اصلاح‌طلب در سرمقاله روزنامه «آرمان ملی» با عنوان «باب مذاکرات را نبستیم» با تکرار جملات خامنه‌ای می‌نویسد: «… اما در ضمن اینکه گفته می‌شود مذاکره‌ای صورت نمی‌گیرد شرطی هم گذاشته شده یعنی ایران باب مذاکره را نبسته و به نوعی ضمنی اعلام کرده اگر آمریکایی‌ها تعهداتشان در قالب برجام را بپذیرند، می‌توانند به میز مذاکرات برگردند.»

قنبری این شرط را «منطقی» خوانده و به قول معروف هندوانه زیر بغل خامنه‌ای گذاشته تا بلکه در سایه‌ی تعریف و تمجیدهایش بتواند محتوای مورد نظرش را بیان کند. وی در نهایت گفته «چنانچه آمریکایی‌ها قصد مذاکره دارند باید حسن نیت خود را اثبات کنند، تحریم‌ها را بردارند و در چارچوب برجام عمل کنند و ایران هم به شکل منطقی قبول دارد که مذاکره را به‌عنوان یک روش حل مناقشات بین‌المللی مورد استفاده دهد.»

روزنامه دولتی «ایران» هم در سرمقاله خود با عنوان «مذاکره مظلوم!» تمام کاسه و کوزه‌ها در شکست خوردن مذاکرات را بر سر دونالد ترامپ شکسته و آمریکایی‌ها را مقصر اصلی به بن‌بست رسیدن مذاکره دانسته و در نهایت روی این جمله خامنه‌ای تاکید کرده که «ما اهل مراوده و گفتگو و نشست و برخاست هستیم… چنانچه آمریکا حرف خود را پس گرفت و توبه کرد و به معاهده هسته‌ای که آن را نقض کرده است، بازگشت، آنوقت در جمع کشورهای عضو معاهده که شرکت و با ایران صحبت می‌کنند، آمریکا هم می‌تواند شرکت کند.»

حسن روحانی روز چهارشنبه ۲۷ شهریور عین همین حرف‌ها را در جلسه‌ی هیئت دولت تکرار کرد!

در این میان، خامنه‌ای مجبور است از یکسو برای حفظ حیثیت و اعتبار خود مطلقاً مذاکره را رد کند و از سوی دیگر روزنه‌هایی را هم برای «نرمش قهرمانانه» احتمالی در مواقع ضروری باز بگذارد. به عبارت دیگر خامنه‌ای مذاکره را با دست پس می‌زند و با پا پیش می‌کشد. اما مشکل نظام فراتر از مذاکره است؛ زمامداران جمهوری اسلامی در تحلیل تصمیمات احتمالی و ارزیابی ذهنیت ترامپ به بن‎بست خورده‌اند.

داریوش قنبری می‌گوید «ترامپ نادان است و سر از سیاست خارجی درنمی‌آورد، چون یک تاجر است.» اما محمدجواد جمالی‌ نوبندگانی از نمایندگان اصولگرای مجلس شورای اسلامی در یادداشتی در روزنامه اعتماد تاکید کرده «تناقض گفتار و عمل [آمریکایی‌ها] نه تنها از فقدان صداقت در کاخ سفید خبر می‌دهد بلکه همزمان می‌توان آن را به عنوان انداختن توپ در زمین ایران تعبیر کرد.» او معتقد است واشنگتن موضوع مذاکره را پیش می‌کشد تا با جنگ روانی در جامعه و اقتصاد ایران تلاطم ایجاد کند.

در ایران اصلاح‌طلبان و دولت هستند که با چراغ سبز علی خامنه‌ای برای مذاکره با ترامپ به «دست و پا زدن» نیز افتاده‌اند. امیدواری آنها به ویژه بعد از کنار گذاشتن جان بولتون از کاخ سفید دوچندان شد. پرچمدار این مشتاقان مذاکره با آمریکا محمدجواد ظریف است که همواره تلاش می‌کند بین ترامپ و به قول خودش تیم «B» خط‌کشی کند.

در ماه‌‌های اخیر حشمت‌‌الله فلاحت‌‌پیشه برای مذاکره با آمریکا پیشنهاد «ایجاد میز قرمز در قطر یا عراق» را مطرح کرد و حتی مدعی شد که به مرحله بازگشت از تحریم‌‌ها نزدیک شدیم!

الیاس حضرتی پیشنهاد «تشکیل لابی ۱۰۰ نفره» و احمد مازنی پیشنهاد «دیپلماسی پارلمانی» را مطرح کردند.  حتی خود محمدجواد ظریف وزیر خارجه جمهوری اسلامی آشکارا و رسمی از «تبادل زندانی‌‎ها» گفت و زمزمه‌‌هایی نیز از موافقت وی به عنوان وزیر خارجه نظام برای مذاکرات موشکی به گوش رسید که بعداً اعلام شد «تعلیق به محال» بوده است!

از همه اینها گذشته شخص علی خامنه‌ای روز ۲۴ اردیبهشت سال ۹۸ در جمع کارگزاران نظام بطور ضمنی پیشنهاد مذاکره‌ی غیرمستقیم بر سر آب و هوا و محیط زیست را به عنوان یک کانال ارتباطی پیشنهاد کرد!

میانبُرهای ولی‎‌‌فقیه و کارگزاران نظام برای مذاکره با دولت دونالد ترامپ


لینک مطلب

مطالب بیشتری که ممکن است مورد علاقه شما باشند

زن هوشمندی که پیشگام فناوری هسته‌ای بود اما جایزه‌ی نوبل به همکار مردش تعلق گرفت اِلیس ناتسِن |

cafeliberal

پوران وفادار هنرمندی که پس از ۶۰ سال سکوت سخن می‌گوید: من عاشق آواز خواندن بودم…

cafeliberal

آمریکا بزرگترین مجتمع صنایع پتروشیمی ایران را تحریم کرد

cafeliberal

زنی فراتر از پاپ‌های کلیسای مردسالار

cafeliberal

هزاران بازنشسته در تهران و اصفهان تجمع و راهپیمایی کردند

cafeliberal

افزایش رکود در واحدهای صنعتی؛ دولت فقط شعار و وعده می‌دهد!

cafeliberal