24 C
Tehran
دوشنبه, 25 شهریور , 1398

موج ناآرامی‌ها پس از حمله به خانه رئیس جمهور پیشین قرقیزستان

غروب چهارشنبه ۱۶ مرداد (هفتم اوت) نیروهای انتظامی به محل سکونت الماس‌بیگ آتامبایف، رئیس جمهوری پیشین قرقیزستان، حمله کردند. تلاش ماموران برای دستگیری آتامبایف با مقاومت هواداران رئیس جمهوری پیشین این کشور روبه‌رو گشت و به خشونت کشیده شد.

خبرگزاری آلمان (dpa) روز پنجشنبه هشتم اوت با انتشار گزارشی از بیشکک، پایتخت قرقیزستان، خبر از درگیری بین نیروهای طرفدار آتامبایف و نیروهای انتظامی داده است.

بر اساس این گزارش دستکم ۴۵ نفر مجروح شده‌اند. یکی از ماموران انتظامی نیز در جریان این درگیری‌ها کشته شده است. افزون بر آن، وضعیت جسمانی رئیس پلیس استان چوی نیز وخیم گزارش شده است.

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید

اخبار منتشر شده از سوی خبرگزاری‌ها همچنین حکایت از دستگیری ۵۲ نفر از هواداران آتامبایف دارند. درگیری‌ها و ناآرمی‌های قرقیزستان همچنان ادامه دارد.

شروع درگیری‌ها

درگیری‌ها و ناآرامی‌های سیاسی در بیشکک از لحظه حمله نیروهای انتظامی به سکونتگاه رئیس جمهوری پیشین قرقیزستان، واقع در حومه پایتخت این کشور، آغاز شد.

نیروهای انتظامی به دستور دادستانی این کشور در حمله به سکونتگاه آتامبایف، بر آن بودند تا او را دستگیر کنند. رئیس جمهور پیشین قرقیزستان به اتهام فساد مالی تحت تعقیب قانونی قرار دارد.

آتامبایف در فاصله زمانی ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۷ زمام امور در جمهوری قرقیزستان را در دست داشت. پارلمان این کشور مصونیت سیاسی آتامبایف را لغو کرد. پس از آن، دادستانی این کشور برای بررسی پرونده فساد مالی، او را به مراجع قضایی احضار کرده بود.

گفته می‌شود که رئیس جمهوری پیشین قرقیزستان به برگه‌های احضاریه توجه نکرده و از حضور در دادگاه امتناع ورزیده است. در پی این رفتار آتامبایف، دادستانی قرار بازداشت او را صادر می‌کند.

حمله ماموران انتظامی به سکونتگاه آتامبایف با مقاومت هواداران او روبه‌رو می‌شود و از این رو، ماموران قادر به بازداشت او نمی‌شوند.

دولت قرقیزستان اقدام به اعزام نیروهای جدید برای دستگیری آتامبایف کرده‌ است. این در حالی است که گفته می‌شود هواداران آتامبایف جاده‌های منتهی به سکونتگاه او را مسدود کرده‌اند. گزارش‌ها و همچنین تصاویر منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی حکایت از مسلح بودن هواداران آتامبایف دارند.

سیاستمداران روسیه نیز نسبت به بروز ناآرامی‌ها در این جمهوری پیشین اتحاد شوروی سابق ابراز نگرانی کرده‌اند. ولادیمیر پوتین، رئيس جمهوری روسیه که از جمله معتمدان آتامبایف به شمار می‌آید، خواستار کسب اطلاع دقیق و لحظه به لحظه نسبت به تحولات سیاسی در قرقیزستان شده است.

روسیه به قرقیزستان به‌مثابه منطقه تحت نفوذ خود می‌نگرد. اما وزارت امور خارجه روسیه رسما اعلام کرده است که تحولات قرقیزستان را مسئله داخلی آن کشور تلقی می‌کند.


لینک مطلب

مطالب بیشتری که ممکن است مورد علاقه شما باشند

موشک‌هاى عبدالناصر: موشک‌هایی که از اساس کذب بود

cafeliberal

ایران از یک "سامانه راداری جدید" به نام فلق رونمایی کرد

cafeliberal

اعلامیه مشترک حزب سکولاردموکرات ایرانیان و حزب مشروطه ایران (لیبرال دمکرات): بازی خطرناک مذاکره با حکومت اسلامی

cafeliberal

توصیه ای به آقای خاتمی/ جواد طباطبایی

cafeliberal

آیا احتمال اقدام نظامی آمریکا علیه رژیم ایران افزایش یافته است؟ سابقه چه می‌گوید؟

cafeliberal

ترامپ در پی اعمال تحریم‌های جدید علیه ایران است

cafeliberal