نامش #یاسمن_آریانی است

یکی از زنان شجاع ایرانی که اگر چه این روزها به جرم احساس مسؤلیت در زندان اوین است اما تاریخ به او افتخار خواهد کرد.
اگر چه نام یاسمن آریانی و #صبا_کردافشاری هر بار در رسانه‌ی پرمخاطب فارسی زبان تکرار نمی‌شود اگر‌چه فعالان شناخته شده رسما آنها را سانسور و انکار می‌کنند اما جنبش زنان ایران مدیون کنشگران نوظهور فعالیت‌های مدنی است کسانی که از اعتراض مسالمت آمیزشان پشیمان نیستند و در سکوت خبری کامل رسانه دوران حبس خود را در زندان سپری می‌کنند.
نامه سه زندانی محبوس در بند زنان زندان اوین؛ لبخند می‌زنند، دروغ می‌گویند و مردم را گرسنه نگه می‌دارند

خبرگزاری هرانا – صبا کرد افشار، یاسمن آریانی و آذر حیدری، سه زندانی محبوس در بند زنان زندان اوین در نامه‌ای سرگشاده ضمن اشاره به وضعیت معیشتی مردم ایران و گرانی گفته‌اند “همه چیز شبیه قتل‌ها، بازداشت‌ها و خفقان موجود در دهه ۶۰، ۷۰ و سال ۸۸ است. با این تفاوت که به مردم لبخند می‌زنند دروغ می‌گویند و مردم را گرسنه نگه می‌دارند”. این سه زندانی در جریان اعتراضات مردادماه سال جاری در تهران بازداشت و به اتهام اخلال در نظم عمومی هر کدام به یک سال حبس تعزیری محکوم شده بودند و حالا از زندان نوشته‌اند همچنان کنار مردم هستند.

View this post on Instagram

. نامش #یاسمن_آریانی است یکی از زنان شجاع ایرانی که اگر چه این روزها به جرم احساس مسؤلیت در زندان اوین است اما تاریخ به او افتخار خواهد کرد زنی که نه تنها پشیمان نیست بلکه شجاعانه از زندان نیز در حمایت از مردم ایران نامه نوشته. اگر چه نام یاسمن آریانی و #صبا_کردافشاری هر بار در رسانه‌ی پرمخاطب فارسی زبان تکرار نمی‌شود اگر‌چه فعالان شناخته شده رسما آنها را سانسور و انکار می‌کنند اما جنبش زنان ایران مدیون کنشگران نوظهور فعالیت‌های مدنی است کسانی که از اعتراض مسالمت آمیزشان پشیمان نیستند و در سکوت خبری کامل رسانه دوران حبس خود را در زندان سپری می‌کنند. نامه سه زندانی محبوس در بند زنان زندان اوین؛ لبخند می‌زنند، دروغ می‌گویند و مردم را گرسنه نگه می‌دارند خبرگزاری هرانا – صبا کرد افشار، یاسمن آریانی و آذر حیدری، سه زندانی محبوس در بند زنان زندان اوین در نامه‌ای سرگشاده ضمن اشاره به وضعیت معیشتی مردم ایران و گرانی گفته‌اند “همه چیز شبیه قتل‌ها، بازداشت‌ها و خفقان موجود در دهه ۶۰، ۷۰ و سال ۸۸ است. با این تفاوت که به مردم لبخند می‌زنند دروغ می‌گویند و مردم را گرسنه نگه می‌دارند”. این سه زندانی در جریان اعتراضات مردادماه سال جاری در تهران بازداشت و به اتهام اخلال در نظم عمومی هر کدام به یک سال حبس تعزیری محکوم شده بودند و حالا از زندان نوشته‌اند همچنان کنار مردم هستند. متن نامه در کامنت‌ها

A post shared by Masih Alinejad (@masih.alinejad) on

متن کامل نامه:

“[ایران، کشوری با معادن و چاه های نفت فراوان ، کشوری ثروتمند با مردم فقیر] جمله‌ای که همیشه به آن فکر می‌کنیم. اکثر مردم ایران زیر خط فقر زندگی می‌کنند، درآمد اندکی که زنده بمانند ولی از زندگی دل نبرند.

در همه سال‌ها به ما گفته شده خداوند را برای یک لقمه نانی که دارید شکر کنید. این جمله را کسانی گفته‌اند که خود پول‌های زیادی را به جیب زدند. خداوند را باید هزاران بار شکر کرد ولی، زمانی که حق و حقوقت را گرفته‌اند چه باید کرد؟! ۱۰ مرداد روزی که به طور علنی رسانه های داخلی اعلام کردند می‌توانید مسالمت آمیز به گرانی اعتراض کنید! ۱۱ مرداد، روزی که مسالمت آمیز اعتراض کردیم و دستگیری شدیم.

آن روز فهمیدیم ، هیچ چیز نسبت به گذشته تغییر نکرده، همه چیز شبیه قتل‌ها، بازداشت‌ها و خفقان موجود در دهه ۶۰،۷۰،.. و سال ۸۸ هست. با این تفاوت که به مردم لبخند می‌زنند، دروغ می‌گویند و مردم را گرسنه نگه می‌دارند (هم گرسنگی جسمی و هم گرسنگی فکری) و گواه آن وقایع دردناکی است که یکسال نیز تکرار شده‌اند: فقدان آب خرمشهر، بازداشت اقلیت‌ها، تورم اقتصادی، اعدام زندانیان سیاسی، خصوصی سازی کارخانه‌های هفت تپه و بازداشت کارگران، آتش سوزی مدارس، تعرض جنسی به دانش آموزان و اعتراض معلمان به منظور کسب حق و حقوقشان. اعدام سلاطین اختلاس و واژگونی اتوبوس دانشجویان علوم تحقیقات و بازداشت عده ای از معترضین به این حادثه ناگوار و…

به علت رعایت نکردن حقوق بشر و اختصاص بخش اعظم سرمایه کشور به بودجه نظامی برای درگیری‌های داخلی و خارجی، ایرن تحریم شده و مردم باید بهای بی مسئولیتی رژیم را با سخت تر شدن شرایط زندگی پرداخت کنند. اما شاید خبر ندارند که این روزها مردم ایران آگاه تر شده‌اند و در مقابل ظلم‌هایی که به آنها شده سکوت نمی‌کنند. دست در دست هم، از هر قومیت و طبقه اجتماعی، در مقابل ظلم‌ها و کوتاهی‌ها می ایستند. ما سه تن از بازداشت شدگان ۱۱ مرداد ۹۷یاسمن آریانی، صبا کرد افشار و آذر حیدری، همچنان در کنار مردم عزیز و آگاه کشورمان هستیم و همچنان با شما به بی عدالتی های موجود معترضیم.

یاسمن آریانی، صبا کرد افشار و آذر حیدری / بند زنان زندان اوین / دی ۹۷″.

مطالب بیشتری که ممکن است مورد علاقه شما باشند

ریاضیدان فیلسوف و برنده جایزه ادبی نوبل

cafeliberal

بیانیه شبکه فرشگرد به مناسبت چهارشنبه‌سوری: قاشق‌زنی اعتراضی در حلقه‌های بزرگ جشن و آوازخوانی

cafeliberal

گفت‌وگوی پمپئو با اتحادیه اروپا بر سر توافق هسته‌ای با ایران

cafeliberal

حمله مهاجمان نقابدار به یک "فعال سیاسی" ایرانی در برلین

cafeliberal

مسئولیت سپاه شیراز در فاجعه دروازه قرآن

cafeliberal

خامنه ای اعتراف کرد که حکومت ولایت مطلقه فقیه در چهل سال گذشته مرتکب خطا و اشتباه شده است

cafeliberal