نام کوروش ممنوع شد مگر اینکه «محمد»کوروش باشد!

سازمان ثبت احوال نام «کوروش» را از فهرست اسامی مجاز سامانه خود حذف کرده است. این بدان معناست که  نام «کوروش» در ایران ممنوع شده است. سازمان ثبت احوال در صورتی مجوز این نامگذاری را صادر می‌کند که به صورت ترکیبی چون «محمد»کوروش استفاده شود!

منابع خبری داخلی می‌گویند نام «کوروش» بنیانگذار و نخستین پادشاه شاهنشاهی هخامنشی از فهرست اسامی مجاز سامانه ثبت احوال حذف شده و این بدان معناست که گذاشتن این نام در ایران بر روی نوزادان پسر ممنوع شده است.

سازمان ثبت احوال کشور در وبسایت خود اسامی مجاز برای نامگذاری تولدیافتگان را به روز می‌کند و با این روش، اسامی غیرمجاز نیز شناسایی می‌شوند.

با بررسی‌های صورت گرفته، امکان ثبت اسم «کوروش» برای تازه متولدان وجود ندارد. این در حالیست که پیشتر سخنگوی سازمان ثبت‌احوال کشور گفته بود، مردم می‌توانند از اسامی ترکیبی با نام «کوروش» چون «محمد»کوروش و یا «محمد»داریوش برای پسران استفاده کنند!

او گفته بود: «در صورتی که فردی بخواهد، اسمی خارج از این لیست انتخاب کند، می‌تواند تقاضای خود را مطرح کرده و اسم مورد نظر در کمیته‌ای با عنوان کمیته نام، بررسی می‌شود.»

این در حالیست که سیف‌الله ابوترابی سخنگوی سازمان ثبت احوال کشور امروز دوشنبه ۲۶ فروردین‌ماه هرگونه منع نامگذاری ثبت «کوروش» برای پسران را تکذیب کرده و گفته که این نام از فهرست نام‌های ثبت احوال حذف نشده و «مشکلی که در ثبت احوال به وجود آمده بود نیز ناشی از حجم بالای مراجعه کاربران به سامانه ثبت احوال بوده و در حال حاضر هم این اشکال رفع شده است.»

سازمان ثبت احوال پیشتر اعلام کرده بود که مردم برای نامگذاری فرزندانشان اقبال گسترده‌ای به نام‌های مذهبی دارند و بیشترین اسامی ثبت شده در سامانه ثبت احوال «فاطمه» و «محمد» بوده است. این ادعا در حالیست که در جامعه و در عالم واقعیت چنین اقبالی دیده نمی‌شود! بلکه برعکس! مردم بیش از پیش به نامگذاری فرزندانشان بر اساس نام‌های ملی و باستانی و اصیل ایرانی علاقه نشان داده و نام‌های غیرایرانی از جمله دینی و عربی رو به کاهش گذاشته و به همین دلیل است که سازمان ثبت احوال تلاش می‌کند با ترکیب‌های عجیب و غریب و نامتجانس چون «محمد»کوروش و «محمد»داریوش از نام‌های پادشاهان ایرانی، معنازدایی کند. اگر اقبال مردم به انتخاب نام‌های مذهبی می‌بود، به کار بستن چنین ترفندهایی از سوی سازمان ثبت احوال لازم نمی‌شد!

اینهمه در حالیست که با وجود تلاش سازمان‌های مردم‌نهاد و میراث فرهنگی، هفتم آبان ماه به عنوان روز «کوروش» در تقویم ملی ایران به ثبت نرسیده و مقامات حکومتی مخالفت‌های شدیدی با برپایی روز «کوروش» در پاسارگاد، آرامگاه این پادشاه هخامنشی دارند. حال آنکه در سال‌های اخیر مردم بطور خودجوش این روز را گرامی می‌دارند و حتی اگر به دلیل ایجاد فضای امنیتی از سوی حکومت نتوانند بر آرامگاه این شخصیت تاریخی و ملی حاضر شوند، به اشکال مختلف در گوشه و کنار ایران یاد و بزرگی وی را به رخ جمهوری اسلامی می‌کشند.

 

لینک مطلب

مطالب بیشتری که ممکن است مورد علاقه شما باشند

تجمع کارگران معترض مترو در اهواز

cafeliberal

مادر آتنا دائمی: از وزیر اطلاعات می‌پرسم براساس چه قانونی مامورانش من و دخترم را ضرب و شتم کردند؟

cafeliberal

علی خامنه‎ای در دیدار با خانواده اعضای «لشکر فاطمیون»: افغانستانی‌ها در میدان‌های جهاد از دیگران استقامت بیشتری داشتند

cafeliberal

جنجال حمایت مالی مجاهدین از راستگرایان اسپانیا

cafeliberal

حسن روحانی: پشتیبان مادورو هستیم

Jahan

وقتی خمینیِ با سواد به ایران آمد و جای شاهِ بی سواد نشست!؛ ف. م. سخن

Jahan