4.9 C
تهران
دوشنبه, ۲۸ بهمن , ۱۳۹۸

نایب رئیس اتاق بازرگانى ایران و آلمان: شرایط صنایع کشور، خودکشى صنعتى است

رئیس اتاق بازرگانى ایران و آلمان مى‌گوید: مایه تاسف است که مسئولان کشور به راه‌هاى جلوگیرى از سقوط اقتصاد توجه نمى‌کنند. درواقع این موضوع مهم را رها کرده‌اند، در حالی که یکى از بخش‌هاى جایگزین درآمد‌هاى نفت، توسعه صنایع است. اما بدون تعارف باید گفت شرایط صنایع ایران در حال حاضر، خودکشى صنعتى است. براى رهایى از این وضع باید با شناسایى مشکلات اقتصاد کشور از درجازدن و سقوط آن جلوگیرى نمود.

در ایران تحت حکومت جمهوری اسلامی، صنایع خانگی و دستی نیز در حال نابود شدن است چه برسد به اینکه انتظار رشد صنایع مدرن و سرمایه‌گذاری خارجی را داشت!

بوطاق خانبداغى افزود: جوّ سیاسى و اقتصادى امروز کشور این درس را مى‌دهد که چگونه اقتصاد سالم و به‌روز مى‌توان داشت. بنابراین براى جلوگیرى از سقوط اقتصادى باید بطور قاطع تصمیم گرفت. وى یادآور شد که رفتار ما با سرمایه‌گذاران نشان داده در ایران زیرساخت‌ها و شرایط پذیرش سرمایه‌گذارى خارجى وجود ندارد و چنین اقتصادى راه به جایى نمى‌برد. اقتصاد باید آزاد باشد و نفس بکشد.

او افزود: در آلمان دیدیم که پس از جنگ جهانى دوم زنان و مردان چگونه آجر مى‌سائیدند که خانه بسازند. اما امروز شاهد هستیم که این کشور براى دهمین سال پیاپى، اولین صادر کننده در جهان است.

وى اضافه کرد: اقتصاد را باید به بخش خصوصى سپرد و این بخش است که مى‌تواند چرخ اقتصاد را به حرکت درآورد و به جلو ببرد. وظیفه دولت ورود به تولید و تجارت نیست اما متاسفانه شاهد آن هستیم که سیستم دولتى نمى‌خواهد خود را از تولید کنار بکشد. در حالی که این بخش خصوصى است که مى‌تواند با رقابت به بازارهاى جهانى راه پیدا کند.

به نظر نایب رئیس اتاق بازرگانى ایران و آلمان، یکى از دلایل عقب‌ماندگى ایران در تولید، این است که دولت اصرار دارد از صفر تا صد، محصولات را خودش تولید کند. در حالى که این کار عملى نیست و به همین دلیل در بسیارى صنایع دچار عقب‌ماندگى هستیم. چرا وقتى در تولید موشک موفق هستیم نمى‌توانیم در تولید اتومبیل توانایى بالا داشته باشیم! همه مى‌دانیم کارخانه مرسدس بنز براى تولید اتومبیل‌هاى خود با ٢٢٠٠ کارخانه دیگر رابطه دارد و محصول نهایى آن در ارتباط با سایر کارخانجات عرضه مى‌شود.

او یادآورى کرد: متاسفانه ایران به امتیازاتى که سرمایه‌گذارى‌هاى مشترک براى اقتصاد مملکت دارد بى‌توجه بوده و این در حالى است که منابع و نیروى کار براى گسترش اقتصاد داریم ولى قوانین کشور مانند ترمز عمل مى‌کنند. در آلمان براى ثبت یک «برند» (نام تجارى) فقط ٢۴ ساعت وقت لازم است. در حالى که براى همین کار در ایران بیش از دو ماه باید معطل شد.

وى افزود: روند ترخیص هم در گمرکات ایران بسیار طولانى است. روش‌هایى که امروز در گمرک کشور به کار مى‌رود، در تمام دنیا منسوخ شده با این وجود مسئولان استانداردها، گمرک آلمان را هم قبول ندارند. شاید عقب‌ماندگى ما به این دلیل است که خود را بالاتر از همه مى‌دانیم!

به نظر خانبداغى، یکى از دلایل عقب‌ماندگى کارخانجات ایران، نبود کارگر کافى و حرفه‌اى است. در حالى که کارگر آلمانى بعد از طى مهارت‌هاى فنى و حرفه‌اى در کارخانجات با حقوق بیش از ١٠٠٠ یورو در ماه استخدام مى‌شود. اما امروز کارگر ایرانى در شرایط خوبى بسر نمى‌برد و اگر یک کارگر به خواستگارى دختر من بیاید، سکوت مى‌کنم چرا که کارگران در ایران در جایگاه واقعى خود نیستند. نکته قابل ذکر دیگر هم این است که آلمان‌ها به ما انتقاد دارند که چرا در بخش معادن تا این حد خام‌فروشى داریم و نتوانسته‌ایم این مواد را فرآورى کنیم تا از ارزش افزوده آنها استفاده شود.

نایب رئیس اتاق بازرگانى ایران و آلمان به مسئولان جمهورى اسلامى توصیه کرد از توانایى‌هاى بانوان در بخش صنایع کشور بیشتر استفاده کنند و یادآور شد که در صنایع آلمان، یک چهارم دست اندرکاران خانم‌ها هستند.

لینک مطلب

مطالب بیشتری که ممکن است مورد علاقه شما باشند

سازمان «آبان» و تناقضاتش

cafeliberal

نخستین زن در فرهنگستان زبان و ادبیات فرانسه

cafeliberal

حکومت ایران به جای یاری رسانی به مردم سیل زده به موشکهایش افتخار می کند

cafeliberal

کدام تولید؟ کدام رونق؟

cafeliberal

جنجال بر سر یک عمارت؛ شهرداری می‌گوید تاریخی نیست

cafeliberal

پاراگراف ۱۱: نظرسنجی‌های «پروژه ققنوس ایران»: اولین گام برای برنامه‌ریزی آینده ایران اینست که بدانیم مردم چه می‌خواهند

cafeliberal
ajax-loader