نتانیاهو حمله هوایی به مواضع ایران در سوریه را تایید کرد

روز یکشنبه، ۲۳ دی (۱۳ ژانویه) بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، در نشست کابینه اظهار داشت که ارتش کشورش مواضع ایران در سوریه را مورد حمله قرار داده است. او گفت: «در ۳۶ ساعت گذشته نیروی هوایی (اسرائیل) به چند انبار مهمات ایرانی در فرودگاه بین‌المللی دمشق حمله کرده است.»

پیش‌تر خبرگزاری دولتی سوریه به نقل از یک منبع نظامی خبر حمله‌ی هوایی اسرائیل را منتشر کرده بود. بر اساس این گزارش پدافند هوایی سوریه اکثر موشک‌های شلیک شده از هواپیماهای اسرائیلی را ساقط کرده‌ و تنها یکی از آنها به یک ِ”انبار حمل و نقل” در فرودگاه بین‌المللی دمشق اصابت کرده است.

نتانیاهو تاکید کرد که “حمله‌های متوالی” اخیر بیانگر این واقعیت است که اسرائیل بیش از پیش مصمم به نابودی پایگاه‌های جمهوری اسلامی در سوریه است.

معمولا اسرائیل در باره‌ی حمله‌های خود به مواضع ایران در سوریه هیچ‌گونه توضیحی نمی‌دهد. به همین دلیل کارشناسان سیاسی می‌گویند که اعترافات نخست‌وزیر اسرائیل می‌تواند جنبه تبلیغات انتخاباتی داشته باشد. انتخابات پارلمانی اسرائیل در روز چهارم آوریل سال جاری برگزار می‌شود.

صدها حمله در سال‌های اخیر

نخست‌وزیر اسرائیل روز یکشنبه در نشست کابینه همچنین گفت که اسرائیل برای جلوگیری از تثبیت نظامی ایران در سوریه تاکنون موفق عمل کرده است. به گفته‌ی او نیروی هوایی اسرائیل از آغاز جنگ سوریه تاکنون صدها موضع ایران و حزب‌الله لبنان در سوریه را تخریب کرده است.

حمله هوایی به هدفی در دمشق (۲۵ دسامبر ۲۰۱۸)

حمله هوایی به هدفی در دمشق (۲۵ دسامبر ۲۰۱۸)

نتانیاهو در واکنش به تصمیم آمریکا برای خروج نیروهایش از سوریه گفته بود که اسرائیل همچنان به تلاش‌های خود علیه ایران در سوریه ادامه می‌دهد و در صورت نیاز آنها را گسترش خواهد داد.

اسرائیل حضور نیروهای آمریکایی در سوریه را عاملی موثر در مقابله با ایران می‌داند، با وجود این نتانیاهو با تاکید بر ادامه‌ی مقابله با حضور ایران در سوریه گفت که خروج دو هزار سرباز آمریکایی از سوریه بر “سیاست ثابت” اسرائیل تاثیر نخواهد گذاشت.

تونل‌های حزب‌الله

روز یکشنبه جاناتان کورنیکوس، سخنگوی ارتش اسرائیل نیز اعلام کرد که نیروهای ویژه ارتش اسرائیل آخرین تونل حزب‌الله در مرز لبنان را کشف و نابود کرده‌اند. او گفت: «بر اساس اطلاعات نیروهای امنیتی و تخمین کارشناسان نظامی، تونل دیگری در این منطقه‌ی مرزی وجود ندارد، به همین دلیل عملیات یافتن تونل و تخریب آنها به پایان می‌رسد.»

آخرین تونل کشف‌شده در ۵۵ متری زیر زمین ایجاد شده و بیش از ۸۰۰ متر طول دارد. این تونل دارای برق و دستگاه تصفیه‌ی هواست. ورودی آن در خاک لبنان در خانه‌ای شخصی در یک روستای شیعه‌نشین قرار دارد.


لینک مطلب

مطالب بیشتری که ممکن است مورد علاقه شما باشند

كیم و خامنه‌ای با ادامه‌ی تحریم‌ها و فشار‌ها شکننده‌تر خواهند شد

cafeliberal

نخستین سفر رهبر کره شمالی به روسیه برای دیدار با پوتین

cafeliberal

رتبه اعتباری ترکیه باز هم کاهش پیدا کرد

cafeliberal

نتانیاهو: جامعه جهانی تحریم‌ها علیه ایران را شدت بخشد

cafeliberal

«معامله قرن» بدون «تغییر قرن» ممکن نیست

cafeliberal

«کودکان تهران» که با میهمان نوازی ملت ایران از فاجعه هولوکاست نجات یافته بودند، مراسم یادروز را در اسرائیل برگزار کردند

cafeliberal