21.7 C
Tehran
سه شنبه, 26 شهریور , 1398

نتانیاهو می‌خواهد مانع از انتخابات مجدد شود

۶۵ نماینده از مجموع ۱۲۰ نماینده، از جمله نمایندگان حزب لیکود (حزب بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل) به انحلال کنست رأی دادند. با این حال، این رأی‌گیری باید بار دیگر تکرار شود تا راه برای انتخابات مجدد باز شود. رأی‌گیری نهایی نمایندگان برای انحلال کنست احتمالا روز چهارشنبه با پایان مهلت نخست وزیر برای معرفی کابینه خواهد بود.

دویچه وله فارسی را در اینستاگرام دنبال کنید

این همان چیزی است که نتانیاهو قصد دارد از آن جلوگیری کند. نخست وزیر اسرائيل گفته است، هنوز به اندازه کافی زمان برای جلوگیری از “انتخابات غیرضروری” هست. به گفته نتانیاهو، برگزاری انتخاباتی جدید “هزینه زیادی” در پی خواهد داشت و کشور را تا ۶ ماه دیگر فلج خواهد کرد.

مهلت تشکیل دولت روز چهارشنبه به پایان می‌رسد

رئیس‌جمهور اسرائيل به نتانیاهو تا فردا شب (چهارشنبه ،۲۹ مه/۸ خرداد) برای تشکیل دولت ائتلافی فرصت داده است. چنانچه تلاش‌ها در این راه به بن بست برسند، امکان تمدید مهلت از سوی رئیس جمهور وجود دارد. از سوی دیگر رئیس جمهور می‌تواند مأموریت تشکیل دولت را به رقیب نتانیاهو بنی گانتس، رئیس پیشین ارتش بسپارد. شمار کرسی‌هایی که ائتلاف “آبی سفید” گانتس در انتخابات پارلمانی اسرائيل به خود اختصاص داد، با کرسی‌های حزب لیکود برابر است.

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید

تشکیل دولت ائتلافی برای نتانیاهو گام دشواری است. او روز یک‌شنبه (۵ خرداد / ۲۶ مه) اعلام کرد که رسیدن به توافق با شریک بالقوه‌اش برای ائتلاف شکست خورده است. موضوع اختلاف با آویگدور لیبرمن، وزیر دفاع پیشین اسرائیل، قانونی مناقشه‌برانگیز درباره خدمت سربازی ارتدوکس‌های تندروی یهودی است. لیبرمن می‌خواهد این قانون طبق پیشنهادهای او پیاده شود. نتانیاهو برای موافقت با پیشنهاد لیبرمن اما به موافقت دو حزب ارتدوکس تندرو وابسته است که آنها هم نظر بسیار انتقادی به این قانون دارند.

انتخابات احتمالی در ماه اوت

تاریخ احتمالی برای برگزاری انتخابات مجدد می‌تواند در پایان ماه اوت باشد. اما این امکان نیز وجود دارد که نتانیاهو در دو روز پیش رو با شرکای احتمالی تشکیل ائتلاف، به توافق برسد.

 


لینک مطلب

مطالب بیشتری که ممکن است مورد علاقه شما باشند

تقاضای روحانی از نهادهای مربوطه: تا نوروز ۹۹ سیل‌زدگان به خانه‌های خود برگردند! راهکار دولت برای سیل‌زدگان: اتاقک!

cafeliberal

«طرح‌درمانی» برای بهبود فضای کسب و کار

cafeliberal

شرط «پیروزی» در جنگی که اتفاق نیفتاده چیست؟! مذاکرات مخفی؟!

cafeliberal

پنتاگون و احتمال اعزام ۱۲۰ هزار سرباز برای مقابله با ایران

cafeliberal

تیم جوانان وزنه‌برداری ایران برای چهارمین بار قهرمان جهان شد

cafeliberal

مطهری درباره حکم زندان رضا خاتمی: نباید فضای اختناق تداعی شود

cafeliberal