26.2 C
Tehran
دوشنبه, ۴ شهریور , ۱۳۹۸
سیاست، تاریخ وجامعه

نخستین جلسه دادگاه حسین فریدون برادر حسن روحانی برگزار شد

نخستین جلسه دادگاه حسین فریدون برادر حسن روحانی به اتهام فساد اقتصادی روز سه‌شنبه ۳۰ بهمن‌ماه برگزار شد.

به گزارش مرکز رسانه‌ای قوه‌قضایی نخستین نشست دادگاه رسیدگی به اتهامات حسین فریدون در شعبه ۱۰۵۷ مجتمع‌ قضایی کارکنان دولت به‌ قضاوت علی‌اکبر عالیشاه در ظهر سه‌شنبه ۳۰ بهمن‌ماه آغاز شد.

حسین فریدون و بادیگاردهایش هنگام خروج از دادگاه

حسین فریدون و شش‌ نفر دیگر که در ارتباط با همین پرونده متهم شده‌اند به همراه وکلایشان در دادگاه حاضر شدند. بر اساس گزارش‌ها این جلسه دادگاه به خواندن کیفرخواست متهمان سپری شد. همچنین در این جلسه که دو ساعت و پانزده دقیقه به طول انجامید، متهم ردیف دوم و وکیل وی پس از تفهیم اتهام از سوی قاضی عالیشاه به دفاع از اتهامات انتسابی مطرح شده در کیفرخواست پرداختند.

این دادگاه در حالی پشت درهای بسته برگزار شد که نام دیگر متهمان این پرونده و اتهامات مشخص آنها اعلام نشده است.

سخنگوی قوه قضاییه روز یکشنبه ۲۷ بهمن‌ماه اعلام کرده بود نخستین جلسه محاکمه حسین فریدون برادر حسن فریدون به زودی برگزار خواهد. غلامحسین محسنی اژه‌ای سخنگوی قوه قضاییه افزوده بود که کیفرخواست پرونده حسین فریدون صادر شده و به همین زودی اولین جلسه هم برگزار می‌شود و علنی یا غیرعلنی بودن آن هم توسط قاضی مشخص می‌شود.

۲۰ نفر از نمایندگان مجلس شورای اسلامی در تاریخ ۱۶ بهمن‌ماه جاری در نامه‌‎ای به قوه قضاییه خواستار رسیدگی به پرونده حسین فریدون برادر حسن روحانی و مهدی جهانگیری برادر اسحاق جهانگیری شدند.

امضاکنندگان این نامه نمایندگان اصولگرای مجلس شورای اسلامی از جمله جواد کریمی قدوسی، سیدناصر موسوی لارگانی، ابوالفضل ابوترابی، سیدحسین نقوی حسینی و مجتبی ذوالنور بودند.

حسین فریدون تیرماه سال ۱۳۹۶ با اتهامات مالی و فساد اقتصادی توسط نیروهای اطلاعات سپاه پاسداران بازداشت شد اما چند روز بعد با وثیقه ۵۰ میلیارد تومانی و به بهانه ناراحتی قلبی از زندان آزاد شد.

پس از انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۹۲ و پیروزی حسن روحانی، حسین فریدون به عنوان دستیار رئیس جمهور وارد پاستور شد. یکی از برجسته‌ترین نقش آفرینی‌های حسین فریدون در دولت یازدهم همراهی او با تیم مذاکره کننده هسته‌ای در لوزان سوئیس بود. گفته می‌شود او ریز مذاکرات را به صورت مستقیم به برادرش حسن روحانی، آن هم به گویش سرخه‌ای، منتقل می‌کرده است.

تأسیس صرافی هنگام حضور در دولت، نقش‌ داشتن در پرونده حقوق‌های نجومی، دست داشتن در انتصاب مدیر عامل بانک رفاه کارگران، نقش‌ داشتن در پرونده فساد مالی مدیرعامل پیشین بانک ملت و نقش داشتن در زیان سه هزار میلیارد تومانی بورس تهران از جمله مهم‌ترین اتهاماتی است که به حسین فریدون وارد می‌شود.

حسین فریدون یکی از رابط‌ها و رانت‌های وام‌های کلان و غیرقانونی در دولت یازدهم بوده است و همچنین رد پای او در پرونده حقوق‌های نجومی دیده می‌شود.

برای نمونه علی رستگار سرخه‌ای، رئیس برکنار شده بانک ملت، که از چهره‌های شاخص در پرونده حقوق‌های نجومی مدیران دولتی و بانکی بود، از دوستان نزدیک حسین و حسن فریدون است. علی رستگار پس از افشای فیش‌های نجومی برخی مدیران دولتی  با دستور قوه قضاییه و سپاه پاسداران بازداشت شد.

همچنین علی صدقی، مدیرعامل سابق بانک رفاه و یکی دیگر از چهره‌های شاخص در پرونده حقوق‌های نجومی با سفارش حسین فریدون منصوب شده بود. گفتنی است در رسانه‌های اصولگرا سخن از باندی به نام «باند سرخه‌ای»‌ها در سیستم بانکی مطرح شده بود که متهم به فساد اقتصادی گسترده شدند. ارتباط با رسول دانیال‌زاده نیز که به دلیل بیش از دو هزار میلیارد تومان بدهکاری به بانک‌ها بازداشت شده، از جمله اتهامات حسین فریدون اعلام شده است.

 

 

لینک مطلب

مطالب بیشتری که ممکن است مورد علاقه شما باشند

سوریه، بندر طرطوس را به مدت ۴۹ سال به روسیه واگذار کرد

cafeliberal

تحریم‌های جدید اتمی؛ جمهوری اسلامی می‎گوید: با قدرت ادامه می‎دهیم!

cafeliberal

تناقض‌گویی قوه‌قضاییه در مورد دوچرخه‌سواری زنان؛ قانونی یا غیرقانونی؟!

cafeliberal

اعدام یک زندانی در زندان نور

cafeliberal

تأکید دوباره آمریکا بر خواست مذاکره مشروط با ایران

cafeliberal

اروپایی‎ها مدعی‎اند ساز و کار مالی اینستکس آغاز به کار کرده!

cafeliberal