نخست وزیر ژاپن خواستار اهدای جایزه نوبل صلح به ترامپ شد

كنفرانس مطبوعاتی دونالد ترامپ، واشنگتن، ۱۵ فوریه ۲۰۱۹

کاخ سفید اعلام کرده است که شینزو آبه، نخست وزیر ژاپن، دونالد ترامپ را سال ۲۰۱۸ میلادی به‌عنوان نامزد دریافت جایزه نوبل صلح معرفی کرده است. این خبر متکی به گزارشی است که از سوی روزنامه ژاپنی “آساهی” روز یکشنبه ۲۸ بهمن (۱۷ فوریه) منتشر شده است.

گزارش روزنامه ژاپنی آساهی حاوی اطلاعات جدیدی درباره ادعای ترامپ و کاخ سفید در مورد جایزه صلح نوبل است.

ماجرا چه بود؟

در گزارش روزنامه یاد شده آمده است که پاییز سال ۲۰۱۸ شینزو آبه، نخست وزیر ژاپن رسما دونالد ترامپ را نامزد دریافت جایزه نوبل صلح می‌کند.

این روزنامه نوشته است که اقدام نخست وزیر ژاپن به درخواست دولت ترامپ صورت گرفته است. به سخن دیگر، دولت آمریکا از شینزو آبه درخواست کرده دست به این اقدام بزند و نخست وزیر ژاپن نیز این درخواست را عملی کرده است.

ماجرای نامزدی ترامپ برای دریافت جایزه نوبل صلح روز جمعه ۲۶ بهمن توسط کاخ سفید رسانه‌ای شده بود. ترامپ مدعی شده بود که نخست وزیر ژاپن او را به علت گشایش باب گفت‌وگو با کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی و تلاش‌ترامپ برای کاهش تنش با آن کشور، برای دریافت این جایزه نامزد کرده است.

 کمیته نوبل چه می‌گوید؟

ترامپ روز جمعه در یک کنفرانس مطبوعاتی که در کاخ سفید برگزار شده بود مدعی شده بود که ژاپن با ارائه یک سند پنج صفحه‌ای “زیبا” به کمیته نوبل خواستار اهدای جایزه صلح به او شده است.

سخنگوی دولت ژاپن پس از انتشار سخنان ترامپ به خبرنگاران گفته است که از جریان ادعای ترامپ در مورد نامزدی او برای دریافت جایزه صلح از سوی نخست وزیر ژاپن اطلاع دارد، اما ترجیح می‌دهد درباره تعامل بین شینزو آبه و دونالد ترامپ اعلام موضع نکند.

کاخ سفید نیز درباره تقاضای خبرنگار رویترز درباره این موضوع از اعلام موضع فوری خودداری کرده است. پس از آن، همه نگاه‌ها متوجه کمیته نوبل بوده است.

کمیته نوبل بر روی وبسایت خود نوشته است که در صورت تامین بودن شرایط نامزدی برای دریافت جایزه صلح نوبل، هر کسی می‌تواند چنین تقاضایی بدهد. معرفی یک فرد برای دریافت جایزه صلح حتی می‌تواند رهبران کشورها را نیز شامل شود.

این در حالی است که کمیته نوبل از انتشار نام کسانی که نامزد شده ولی موفق به دریافت این جایزه نشده‌اند اجتناب می‌ورزد. در واقع، کمیته نوبل تنها پس از گذشت ۵۰ سال نام نامزدها را منتشر می‌کند.


لینک مطلب

مطالب بیشتری که ممکن است مورد علاقه شما باشند

مخالفت ساکنان آمستردام با ساخت بنای یادبود هولوکاست

cafeliberal

کمپانی سوئیسی داروی دو میلیون دلاری عرضه کرد

cafeliberal

محمدجواد ظریف: پمپئو به من توهین می‎کند، چرا باید به تماس او پاسخ دهم؟!

cafeliberal

تقسیم کار دیپلمات‎ها و نظامی‎های جمهوری اسلامی با گروه‎های شبه‌نظامی برای رویارویی با آمریکا و متحدانش

cafeliberal

زنی فراتر از پاپ‌های کلیسای مردسالار

cafeliberal

نماینده مجلس: بى‌حجابى خانم‌ها در شمال کشور فاجعه است

cafeliberal