نرخ ناگوار تورم در ایران؛ از ۸.۶درصد به ۵۰.۷درصد در طول فقط یک سال!

بررسی تورم سالانه و نقطه به نقطه در طی سال ۱۳۹۷ نشان از رشد پلکانی تورم از ابتدای سال گذشته تا پایان اردیبهشت امسال دارد. بطوری که تورم نقطه به نقطه از ۸.۶ درصد در اردیبهشت ۱۳۹۷ به ۵۰.۷ در اردیبهشت ۱۳۹۸ رسیده است.

در شرایطی که اقتصاد ایران سال‌ها درگیر رکود تورمی بوده و زیرساخت‌های اقتصادی به شدت آسیب دیده‌اند، خروج آمریکا از برجام در ابتدای سال گذشته و بازگشت تحریم‌های اقتصادی از آبان‌ماه ۹۷ موجب گسترده‌تر شدن مشکلات اقتصادی از جمله تندتر شدن شیب افزایشی تورم شد.

این در حالیست که آمار‌های صندوق بین‌المللی پول نشان می‌دهد که اقتصاد ایران در ده سال گذشته وضعیت نامناسبی را در نرخ‌های تورم، رشد اقتصادی و بیکاری داشته است. بر اساس آمار‌، نرخ تورم ایران از رقم ۱۰.۸ درصد در سال ۲۰۰۹ به رقم ۳۱.۲ درصد در سال ۲۰۱۸ رسید.

این وضعیت اسفبار اقتصادی موجب شده ایران اکنون در بین ۱۹۱ کشور دنیا در رتبه ۱۸۷ از نظر نرخ تورم قرار گیرد. به بیان دیگر ایران در سال ۲۰۱۸ جزو پنج کشور جهان بوده که بالاترین نرخ تورم را داشته و تنها ۴ کشور دیگر نرخ تورمی بالاتر از ایران داشته‌اند.

هرچند که سال ۱۳۹۷ با تورم سالانه حدود هشت درصدی شروع شده بود، اما این نرخ به تدریج رو به افزایش گذاشت و هر ماه درصدی قابل توجه به تورم اضافه شد. تورم در شهریورماه ۱۳۹۷ به نرخ بالای ۱۱ درصد رسید و اقتصاد ایران با تورم یک رقمی خداحافظی کرد. ادامه این روند موجب شد اقتصاد کشور در دی‌ماه تورم ۲۰ درصدی را پشت سر گذاشته و سال ۱۳۹۷ با تورم بالای ۲۶ درصد به پایان برسد.

سال ۱۳۹۸ نیز تورم در اقتصاد با شیبی تندتر از گذشته افزایش یافته. در فروردین‌ماه سال جاری تورم ۳۰ درصدی ثبت شد و در اردیبهشت ماه به بالای ۳۳ درصد رسید. بر این اساس تورم سالانه از ۸.۱ درصد در اردیبهشت سال گذشته تا ۳۳.۷ درصد در اردیبهشت سال جاری افزایش داشته که نشان از رشد ۲۵.۶ درصدی در این فاصله یک‌ساله دارد.

در این میان نگاهی به آمار تورم نقطه به نقطه به روشنی وضعیت ناگوار نرخ تورم و فشاری را که به خانوارها برای تأمین هزینه‌ها وارد می‌شود نشان می‌دهد.

در سال گذشته و در اردیبهشت ماه تورم نقطه به نقطه ۸.۶ درصد ثبت شده بود که بلافاصله در خردادماه دو رقمی شد و ۱۰ درصد را پشت سر گذاشت. روند رو به رشد تورم نقطه به نقطه در سال گذشته به‌گونه‌ای پیش رفت که در اسفند ماه ۴۶ درصد را رد کرده و ماه فروردین با ۵۰ درصد به پایان رسید. تورم نقطه به نقطه در اردیبهشت ۹۸ به بالای ۵۰.۷ درصد رسیده است.

لینک مطلب

مطالب بیشتری که ممکن است مورد علاقه شما باشند

بخشیدمت دختر! طرح مانا نیستانی در مورد راننده اسنپ

cafeliberal

پلیس آلمان احتمال دست داشتن ماموران ایران در حمله به یک ایرانی مخالف جمهوری اسلامی را بررسی می‌کند

Jahan

هاینونن پس از دیدار با نخست وزیر اسرائیل از خطرات اتمی شدن رژیم ایران سخن می گوید

cafeliberal

پرونده بی سر و ته قتل شیر محمد علی در زندان!

Jahan

اظهارات عجیب معاون حقوقی قوه قضاییه درباره دفاع وکلای متهمان جاسوسی از موکلشان و ظاهر و رفتار وکلا!

cafeliberal

اعتراض ۵۴ نویسنده و هنرمند داخل و خارج کشور به حکم زندان سه نویسنده

cafeliberal