8.4 C
تهران
شنبه, ۳ اسفند , ۱۳۹۸

نرگس محمدی در نامه به رییسی درباره فعالان محیط زیست:‌ سلول انفرادی مصداق شکنجه است – کمپین حقوق بشر در ایران

نرگس محمدی فعال حقوق بشر در نامه‌ای به رییس قوه قضاییه از زندان اوین درباره هشت فعال محیط زیست نوشته است نگهداری آنها در سلول‌های انفرادی بیش از یک سال و شش ماه «غیرقانونی و مصداق شکنجه» است. او نوشته گرفتن اعتراف تحت چنین شکنجه‌ای از نظر حقوقی «بی‌اساس» است. این نامه توسط سایت کانون مدافعان حقوق بشر در تاریخ جمعه ۲۸ تیرماه منتشر شده است.

نرگس محمدی در ابتدای نامه خود به ابراهیم رییسی رییس قوه قضاییه نوشته است: «نیک مستحضرید که مطابق دادنامه شماره ۴۳۵ مورخ ۸۲/۱۰/۲۸؛مرجع رسیدگی کننده، هیئت دیوان عدالت اداری اعلام می‌دارد که سلول انفرادی واجد وصف جزایی بوده و اعمال مجازات، مستلزم اثبات جرم در دادگاه صالح است و ناقض اصل ۳۶ قانون اساسی است. سلول انفرادی، تعرضی اشکار به حقوق، شخصیت و حیثیت فرد زندانی بوده و ناقض اصل ۳۹ قانون اساسی است. هم چنین این دادنامه به تبعات روانی بسیار مخرب و شکنجه فرد در سلول انفرادی اشاره می‌نماید.»

این فعال حقوق بشر در ادامه نامه خود با اشاره به اطلاعات رسیده نوشت: «طبق اطلاعات دقیق و موثق، تعدادی از بازداشت شدگان در مقاطع مختلف بازداشت و هم اکنون در شرایط بسیار دشوار و دردناکی به لحاظ وضعیت جسمی و فشارهای روحی و روانی قرار داشته و به بیماری‌های طاقت فرسایی مبتلا شده‌اند و با همان وضعیت در سلول انفرادی نگهداری می‌شوند.»

او در ادامه با اشاره به اعترافات آنها که زیر شکنجه‌ حاصل شده، نوشته است: «طبق اخبار موثق آنها تحت فشارها ی روانی شدید مبادرت به بیان مطالبی نموده‌اند که کذب و فاقد اعتبار قانونی و شرعی بوده و تحت فشار بازجویان اخذ شده است. تعدادی از متهمان در دادگاه اقدام به تکذیب و افشاگری نموده‌اند که نه تنها ترتیب اثری داده نشده بلکه تحت فشار بیشتری قرار گرفته‌اند. البته قطعا شما نیز مطلعید که بسیاری از متهمان که در سلول‌های انفرادی اعترافاتی علیه خود یا دیگری داشته‌اند پس از رها شدن از ان شرایط، اقاریر خود را تکذیب نموده و دلیل اعترافاتشان را فشارهای طاقت‌فرسای زیر بازجویی و سلول انفرادی عنوان نموده‌اند.»

خانم نرگس محمدی از به رییس قوه قضاییه پرسیده است: «آیا طبق قانون و شرع، قضات تحت نظر حضرتعالی می‌توانند این اقاریر کذب و اخذ شده تحت فشار و شکنجه متهمان را مستند کافی و دلیل صدور احکام خود قرار دهند؟»

این فعال حقوق بشر با انتقاد از سیستم قضایی و برخورد قضات آورده: «قضات و بازپرسان تحت نظر شما به چه دلیل و با چه مجوز قانونی و شرعی با زیر پا گذاشتن نص صریح قانون اساسی و رای دیوان ، اقدام به حبس متهمان در سلول انفرادی نموده و به درخواست بازجویان نهادهای امنیتی (وزارت اطلاعات و سپاه پاسداران) تمکین کرده و متهمان را ماهها و سالها در سلول‌های انفرادی بندهای امنیت و در شرایط غیر‌انسانی حبس می‌کنند؟»

خانم محمدی با برشمردن نامه برخی از زندانیانی که در سلول‌های انفرادی قوه قضاییه ایران جان خود را از دست داده‌اند، نوشت: «تاکنون تعدادی از متهمان از جمله زهرا کاظمی، زهرا بنی یعقوب، ستار بهشتی، کاووس سید امامی و…در سلول های انفرادی جان خود را از دست داده و بسیاری از متهمان به بیماریهای جسمی و روانی جانکاهی مبتلا شده اند. همچنین تعرضات فیزیکی و جنسی (کلامی و رفتاری)علیه متهمان انجام شده است که هرگز مورد رسیدگی قرار نگرفته است و متاسفانه این شکنجه روانی به طور سیستماتیک در بندهای امنیت و با دستور و همراهی قضات و بازپرسان و داد یاران تداوم یافته است؟»

این فعال حقوق بشر در انتهای نامه خود نوشت: «ایا زمان آن فرا نرسیده تا به این شکنجه هولناک و غیر قانونی و غیر شرعی پایان داده شود؟ ایا با وصف آنچه بر متهمان محیط زیست رفته، دادرسی انها منطبق بر معیارهای دادرسی عادلانه است؟ ایا نگه داشتن متهمان محیط زیستی در سلول‌ها و در شرایط ایزوله کامل، حتی عدم دسترسی به وکیل حین محاکمات، نشان از بی‌اساس بودن اتهامات و پرونده‌سازی و اتهام پروری نیست؟»

سپیده کاشانی، نیلوفر بیانی، امیرحسین خالقی، هومن جوکار، مراد طاهباز، عبدالرضا کوهپایه، سام رجبی و طاهر قدیریان هشت فعال محیط زیستی هستند که طی دو روز چهارم و پنجم بهمن ماه از سوی حفاظت اطلاعات سپاه بازداشت شدند. برخی از آنها متهم به اتهام جاسوسی و دو نفر از آنها متهم به اتهام سنگین «فساد فی الارض» هستند. تاکنون دو جلسه دادگاه برای نیلوفر بیانی و مراد طاهباز در بهمن ۹۷ برگزار شد با این حال نیلوفر بیانی به جلسه دوم دادگاه خود منتقل نشد و فقط وکیلش حضور داشت. هنوز اما برخلاف وعده‌های داده شده دادگاه‌های بقیه بازداشت شدگان تشکیل نشده است.

خانواده این فعالان محیط زیست تاکنون نامه‌هایی به رهبر ایران، نمایندگان مجلس و سه نامه به رییس قوه قضاییه نوشته و درخواست آزادی فرزندانشان و پاسخگویی به بازداشت بی دلیل آنها بدون ارایه یک سند داشته‌اند با این حال‌ هیچ‌کدام از این نامه‌ها پاسخی تاکنون نداشته است.

نرگس محمدی فعال حقوق بشر محکوم به ۱۰ سال زندان قابل اجرا (از حکم ۱۶ سال زندان) تاکنون نامه‌های زیادی درباره وضعیت ناگوار زندانیان سیاسی مانند نازنین زاغری در زندان نوشته و همچنین نامه‌ای نیز درباره وجود غیرقانونی سلول‌های انفرادی به نمایندگان مجلس نوشت با این حال نامه‌های او نیز بی‌پاسخ مانده‌اند.


لینک مطلب

مطالب بیشتری که ممکن است مورد علاقه شما باشند

خطاهای اروپا و آمریکا در خاورمیانه و استراتژی ترک‌ها

cafeliberal

لغت‌نامه کدخدا، ۵۵: تلگرام و بوروکراسی و مجری و بسکتبال و کمیته امداد

cafeliberal

مرگ مشکوک یک پلنگ در مازندران

cafeliberal

ادامه ناآرامی‌ها و رویارویی معترضان و پلیس در بیروت

cafeliberal

نمایش گنجینه باارزش قاجاری در موزه ریتبرگ زوریخ

cafeliberal

معاون اقتصادى وزارت خارجه: اگر FATF  تصویب نشود، تمام حساب‌هاى بانکى ایرانیان در دنیا بسته مى‌شود

cafeliberal

این وب سایت از کوکی ها برای بهبود تجربه شما استفاده می کند. ما فرض خواهیم کرد که شما با این مسئله موافق هستید ، اما در صورت تمایل می توانید انصراف دهید. تائید بیشتر بخوانید

ajax-loader