4.9 C
تهران
دوشنبه, ۲۸ بهمن , ۱۳۹۸

نزدیک به نیم میلیون سقط جنین در سال در ایران

سالانه بیش از ۴۵٠ هزار سقط جنین بطور قانونى و غیرقانونى در ایران انجام مى‌شود. یکى از دلایل این همه سقط در سال، آسان بودن این عمل در ایران است.

این آمار را محمدباقر لاریجانى مشاور وزیر بهداشت جمهورى اسلامى روز پنجشنبه در هفتمین کنگره اخلاق پزشکى در دانشگاه علوم پزشکى مازندران اعلام کرد.

وى گفت: ایران تنها کشور اسلامى در جهان است که این چالش را در چهارچوب نگاه اسلامى به‌خصوص براى سقط جنین بیش از سه ماهگى و جلوگیرى از زجر جنین تا حدودى حل کرده است.

عباس مسجدآرائى رئیس سازمان پزشکى قانونى ایران نیز گفت: بر اساس آمار غیررسمى وزارت بهداشت، هر سال حدود ١٢۵ هزار سقط جنین غیرقانونى در کشور اتفاق مى‌افتد.

او افزود: سقط جنین طبق قانون در ایران ممنوع است. درواقع زنان از این حق محروم هستند. سقط جنین از مراحل اولیه تولید نطفه قابل مجازات است و ضوابط آن در مواد ۴٨٧ و ۴٩٣ قانون مجازات اسلامى پیش‌بینى شده اما در قانون فعلى، هیچ تعریفى از سقط جنین وجود ندارد. سقط جنین در ایران، تنها در شرایطى که «سقط درمانى» نامیده مى‌شود مجاز است.

به گفته فعالان زنان، غیرقانونى بودن سقط جنین، باعث غیرامن بودن این عمل براى خانم‌ها شده است.

گفتنى است که سقط جنین در بیمارستان‌هاى خصوصى و حتى در مطب پزشکان زنان و زایمان در سراسر ایران انجام مى‌شود. در بسیارى از نقاط کشور به‌خصوص در روستاها، زنان با خوردن برخى داروها و حتى با استفاده از میل مخصوص بافندگى که بسیار خطرناک و غیربهداشتى است براى سقط جنین استفاده مى‌کنند.

لینک مطلب

مطالب بیشتری که ممکن است مورد علاقه شما باشند

درخواست آمریکا از آلمان برای مشارکت در ائتلاف نظامی تنگه هرمز

cafeliberal

محمد حبیبی برای درمان به بیمارستان اعزام شد

cafeliberal

سپاه پاسداران برای پرداخت پول به حشدالشعبی پیاز و سیب زمینی به عراق قاچاق می کند

Jahan

خلبان هواپیمایی آسمان، شلیک موشک و انفجار را به برج مراقبت اطلاع داده بود

cafeliberal

حسن روحانی:به طور اصولی گفتگو را رد نمیکنیم، ولی در شرایط فعلی حاضر با ایالات متحده وارد گفتگو نمی شویم

cafeliberal

پافشاری معترضان سودان بر غیرنظامی بودن دولت انتقالی

cafeliberal
ajax-loader